Adobe Creative Suite 4

Dnia 23 września nastąpiła oficjalna odsłona najnowszego pakietu Adobe Creative Suite oznaczonego cyferką 4. Relację z konferencji można było obejrzeć na żywo, a przynajmniej tak twierdzili organizatorzy, ponieważ, na moje oko, nagranie zostało wcześniej przygotowane. Jeśli macie ochotę, możecie całość obejrzeć jeszcze raz na adobe.com, ale prawdę mówiąc – nie warto. Na konferencji nie pokazano praktycznie niczego, w porównaniu do wcześniejszych plotek i zapowiedzi. Oczywiście nowości jest dużo, niektóre wręcz przełomowe, jak np. obsługa 3D we Flash’u. Postaram się ogólnie opisać najważniejsze zmiany w pakiecie:

Najwięcej interesujących zmian zawiera Flash CS4. O ile w poprzedniej wersji rewolucją było wprowadzenie gratki dla programistów – ActionScript 3, teraz zapowiada się mała rewolucja dla designerów. Oprócz zmiany interfejsu, animatorzy na pewno docenią ulepszenie w strukturze linii czasu – alternatywa dla klatek kluczowych to automatyczne przejścia, dodatkowo nastąpiła reorganizacja panel Motion Editor w stylu After Effects zapewni nam jeszcze lepszą kontrolę wszystkich parametrów klatek w naszym filmie. Prawdziwą gratką są narzędzia do animacji obiektów 2D również z wykorzystaniem osi z, czyli w trybie 3D, polegająco przykładowo na rotacji. Należy też zwrócić uwagę na narzędzie Bones, pozwalające w banalny sposób animować postacie zgodnie ze stworzonym dla nich „szkieletem”, bez konieczności korzystania z setek symboli.

Nie mniej nowinek oferuje Photoshop CS4, ciekawe jak w praktyce sprawdzi się jedno z najlepszych narzędzi – Content-Aware Scaling, które pozwala zachować proporcje kluczowych elementów przy skalowaniu obrazu. Kolejne nowości to panele Adjustments oraz Masks, oferujące szereg ciekawych opcji, między innymi wybór trybów mieszania w „czasie rzeczywistym”, bez konieczności trwałego modyfikowania obrazka, oraz wiele dodatkowych ustawień. Kolejne nowości to zmodyfikowany interfejs, ulepszone narzędzia jak Smart Object, Vanishing Point, a z ciekawostek – możliwość współdzielenia ekranu.

Jeśli chodzi o Dreamweavera CS4, pozostanie on niepokonany w dziedzinie edycji HTML/CSS, dodatkowo wprowadzono kilka interesujących nowości, jak tryb Live View, który za pomocą silniczka WebKit pozwoli nam podglądać działanie skryptów bez konieczności publikowania ich na serwerze. Dreamweaver stanie się także środowiskiem developerskim Adobe AIR dla aplikacji desktopowych. Doszedł także nowy element Related Files, wyświetlający wszystkie powiązane pliki, a także mechanizm podpowiedzi oraz prostej edycji CSS w Panelu Właściwości oraz po najechaniu myszką na dowolny obiekt. Na dokładkę ulepszone podpowiedzi, rozbudowana biblioteka Snippets’ów oraz jeszcze lepsza integracja z pozostałymi programami z CS4.

Również pozostałe programy z pakietu oferują ciekawe nowości, jak chociażby Bridge z trybem Carousel, After Effects pozwalający importować obiekty 3D z Photoshopa, oraz oferujący nowe efekty jak Bilateral Blur effect, czy Turbulent Noise. W Illustratorze otrzymamy do dyspozycji nowy pędzel Blob Brush a także Appearance panel, oraz nowe tryby pracy z wektorami – Smart Guides.

Nowa linia produktów to 13 programów oraz sześć pakietów: Design Premium, Design Standard, Web Premium, Web Standard, Production Premium oraz Master Collection. Szczegółowe informacje znajdziecie na www.adobe.com

Polska premiera została zaplanowana na dzień 21 października i odbędzie się w warszawskim Hiltonie. Relację z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na www.cs4.com.pl. „Something Brilliant” – tak mówią twórcy o drugiej pod flagą Adobe wersji rewelacyjnego pakietu. Czy mają rację? Przekonamy się po 20.10.2008

 • markus

  wlasciwie kilka raczej niepotrzebnych bajerow i za to trzeba doplacic 1600zl netto. Moze kolejnym razem postarają sie bardziej, poczekam.

 • kibic

  Zgadzam się z markusem, jak na kolejną odsłonę to mało istotnych zmian, a cena jak zwykle bardzo wysoka (swoją drogą w obecnej sytuacji spadku wartości złotówki może jeszcze wzrosnąć, w ciągu ostatnich 3 dni na Cortland ceny poszły mocno w górę). Flash i Photoshop z których głównie korzystam, jak dla mnie oferują mało istotnych zmian, więc zapewne wstrzymam się jak zwykle z kupnem do kolejnej odsłony pakietu. Polecam to również osobom, które nie muszą mieć najnowszych wersji, a upgrade kosztuje tyle samo dla dwóch wersji wstecz.

  Łączę pozdrowienia i gratuluję bloga!

 • zdziwniony

  Miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji na temat CS4 w Warszawie, organizacja była całkiem przyzwoita, tematy dosyć ciekawe, oprócz promocji produktów Adobe pojawiły się takie firmy jak Wacom, wśród uczestników rozlosowano także nagrody… jak widzicie moje wrażenia odbiegają od produktów, ponieważ raczej nic rewolucyjnego nie zostało przedstawione, mówcy skoncentrowali się na przyśpieszeniu i ułatwieniu pracy z programami jako głównej zalecie Creative Suite 4. Dla mnie to trochę za mało, ale pakiet i tak kupię ;)

  Tak przy okazji, ciekawe ile kosztowało to paskudne logo CS4 (!?)

 • Prezes

  Zwracam się z ogromną prośbą o podanie kodu do full screna we flashu. Jak to zrobić? Czytałem coś na google i nie działa niestety.

  Mile widziane jakieś linki lub odpowiedź tutaj na blogu.

  z góry dziękuję.

 • Grzegorz Róg

  Witam,

  Proszę przejść do menu File>Publish Settings, znajdzie Pan tam zakładkę HTML w której polecam poeksperymentować z opcją Dimensions, ustawiając wartość na 100/100% uzyska Pan efekt fullscreen. Pozostałe opcje z zakładki Publish Settings są szczegółowo omówione w kursie Flash: Podstawy – http://eduweb.pl/Kurs_Flash_CS3/index.html

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • cichys

  Witam,

  Po „przerobieniu” wszystkich kursów z eduweb oraz po przetestowaniu wersji 30-dniowych programów Adobe jestem pewien, że w przyszłości kupię pakiet Adobe Creative Suite 4, z tym, że w chwili obecnej już mnie na niego nie stać ponieważ od listopada jego cena wzrosła aż o 1/3 :/, którą jakimś cudem muszę dozbierać …

  Pozdrawiam

 • Co do CS4, kupiłem pakiet Web standard cs4, bo nie miałem dreamweavera i w sumie to dla niego zdecydowałem się na zakup. Mając już wcześniejsze production premium cs3 zrobiłem „tylko” upgrade i wyszło coś tam taniej. A co do production premium cs4 to mocno się zastanawiam, bo fakt faktem, może i ergonomia pakietu lepsza, ale bez przesady. Spróbowałem trialową wersję photoshopa cs4 tylko pod kątem obrabiania w nim modeli 3d. Prosta animacja okrążenia kamerą modelu była nie do wykonania. Za każdym razem wywalało program, więc nie wiem czy to zwykły pic, czy to mój komp nie wyrabia. Najważniejszą chyba funkcją w pakiecie wydaje się ulepszony dynamic link pomiędzy premiere i after effects – czego mi bardzo brakuje, gdyż w obecnej postaci wiele, oj wiele mu brakuje.

  A może znalazł by się chętny, który spóbowałby zrobić mi przysługę i spróbować wyrenderować w photoshopie cs4 prostą animację z modelem 3d? Jak coś to podam szczegóły.

  pozdrawiam

 • Aha, i jeszcze jedno. Konia z rzędem temu kto mi logicznie wytłumaczy zasadność istnienia Fireworksa. Niby łatwiej tnie się na plasterki, ale w momencie choćby drobnej zmiany w projekcie całe misterne szykowanie cieć idzie w niepamieć. Skoro równie dobrze można to zrobić w psd to po co tworzyć osobny program?