Pierwsze spotkanie Framer x Warsaw za nami!

16 sierpnia w gronie osób zainteresowanych UXD, nowoczesnymi technologiami oraz ich wykorzystaniem w prototypowaniu Grzegorz Róg z eduweb.pl, prowadził warsztat „Prototypuj z Framer!” w ramach pierwszej odsłony naszej inicjatywy Framer x Warsaw. Na jedenaste piętro w centrum Warszawy przyjechało około trzydzieści osób, które zaopatrzone w laptopy miały okazję stworzyć od podstaw prototyp prostej aplikacji.   

W swobodnej atmosferze dialogu z uczestnikami warsztaty prowadzone były w formie prezentacji i wykładu. W trakcie omówione zostały podstawowe różnice między Framerem a innymi aplikacjami do prototypowania, oraz dowiedzieliśmy się, czemu to właśnie ta aplikacja znalazła tak szerokie zastosowanie wśród największych firm. Osobom, które pierwszy raz spotkały się z tworzeniem tego typu projektu, prowadzący wytłumaczył, jak przebiega cały proces tworzenia aplikacji – od szkicu na kartce, przez pierwsze szkice w Sketchu lub Affinity, aż do Framera.

Uczestnicy, po otrzymaniu graficznych assetów, w ciągu półtorej godziny stworzyli prototyp aplikacji mobilnej, który zakodowali i przygotowali do dalszego programowania. Niezależnie od tego, czy było to ich pierwsze spotkanie z kodowaniem, czy już od dłuższego czasu spotykali się z podobnymi wyzwaniami – wszyscy poznali ciekawe triki, sposoby na ułatwienie pracy oraz wskazówki na to, by praca we Framerze stała się jeszcze bardziej intuicyjna i przejrzysta… A CoffeeScript okazał się prostszy niż się wydaje.

Rozwiane zostały mity na temat możliwości wykorzystania Framera – okazało się, że program ma szerokie zastosowanie w każdego typu technologiach i pozwala na stworzenie aplikacji na telewizor lub… prototypowanie gier komputerowych, a także wiele innych. Następnie Wojciech Dobry z Toptal pokazał kilka świetnych zastosowań Framera w połączeniu z dynamicznym API, pokazując, jak można ze wsparciem formatu JSON pracować we Framerze na rzeczywistych danych! Ogromna dawka inspiracji i praktycznej wiedzy, której próżno szukać w dokumentacji Framera.

Ostatanią z prelekcji poprowadził Martin Halik z Kiwi.com, który przyjechał do nas aż z Czech. Opowiadał o tym, jak w swojej pracy wykorzystuje Framera i przedstawił niezwykle ciekawy case prototypowania jednej z ważniejszych funkcji serwisu Kiwi.com, z której nikt nie korzystał. Przetestowany we Framerze prototyp pozwolił wdrożyć tą funkcjonalność w inny sposób, który znacznie uprościł jej użycie i skłonił użytkowników do korzystania z niej.

Ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników za obecność na spotkaniu, jak również dla Framer za wsparcie w promocji wydarzenia oraz Applause w Warszawie, za stworzenie świentego klimatu podczas spotkania!

Zapraszamy na kolejne odsłony meetupu oraz na grupę Framer Poland na FB!