Galeria Flash kurs

Na eduweb.pl ukazał się nowy kurs z serii Praktyczne Projekty w ActionScript 3, opisujący proces tworzenia zaawansowanej galerii zdjęć we Flashu z wykorzystaniem XML. Materiał zawiera także gotową galerię z plikiem konfiguracyjnym, którą możesz umieścić na swojej stronie. Najwięcej na kursie skorzystają osoby, które mają już opanowany kurs podstawy ActionScript 3.

Galeria XML zawiera między innymi:

 • Zdjęcia oraz opisy ładowane z poziomu XML. Ta funkcjonalność sprawia, że edycja galerii oraz dodawanie nowych zdjęć jest niezwykle proste.
 • Opcja Fullscreen. Galeria działa w dwóch trybach, normalnym oraz trybie Fullscreen, w którym wyświetlane są zdjęcia w wysokiej rozdzielczości
 • Preloader do zdjęć oraz miniaturek. Wszystkie elementy galerii są ładowane do Flasha dynamicznie, wyświetlany jest także procent załadowania oraz pasek postępu dla każdej miniaturki oraz zdjęcia.
 • Opcja Pokaz Sladjów, po uruchomieniu której zdjęcia są przełączane cyklicznie, w określonych odstępach czasu
 • Przesuwanie miniaturek w zależności od położenia kursora myszy
 • Rozbudowana nawigacja w postaci przycisków Następne oraz Poprzednie Zdjęcie, a także nawigacja z poziomu miniaturek
 • Atrakcyjna grafika i efekty, takie jak przejścia między zdjęciami czy lustrzane odbicie miniaturek
 • Niezwykle prosta konfiguracja. Odrębna wersja galerii z plikiem konfiguracyjnym XML, w którym można zmienić główne parametry galerii

Przykładowe lekcje, oraz szczegółowy opis znajdziesz na stronie eduweb.pl/Galeria_Flash/

 • Krzysiek

  Mam pytanie. Czy pliki zdjęć w tej galerii są wbudowane w plik SWF, czy też pobierane są z zewnątrz? Chodzi oczywiście o rozmiar pliku SWF. Czy taką galerię można łatwo rozbudować bez ingerencji w plik .fla ?
  Galeria jest świetna. Bardzo mi się podoba.

 • Grzegorz Róg

  Witam,

  Zdjęcia w galerii są ładowane dynamicznie, w pliku XML znajdują się ścieżki do zdjęć, oraz ich opisy – wystarczy zatem zmodyfikować wpis w XML’u aby dodać do galerii nowe zdjęcia. W wersji z plikiem konfiguracyjnym można też bardzo łatwo zmieniać inne parametry galerii jak kolory, rozmiary czy krój pisma, cienie pod miniaturkami itd. Tak więc konfiguracja oraz aktualizacja galerii jest bardzo prosta :)

  Pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • Przemo

  Witam !
  Ogolnie rzecz biorac jestem nowy we flashu i mam pytanie odnosnie tej galerii .czy mozna zamiast zdjec zrobic tak aby ladowaly sie filmy .Chodzi mi oto aby miniaturki filmow przemieszczaly sie jako slideshow no i po nacisnieciu na dany obrazek nastepowaloby uruchomienie filmu .Chcialbym cos podobnego uzyskac jak na youtube .

 • Grzegorz Róg

  Witam,

  Jeśli chodzi o galerię Flash dostępną obecnie w serii praktycznych projektów w ActionScript, nie ma możliwości dodawania na tej samej zasadzie plików video. Przygotowanie takiego playera video wymaga zupełnie innego podejścia od strony programowania. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować podobny kurs, więc proszę zaglądać na http://www.eduweb.pl, póki co mogę polecić jedynie darmowy video tutorial odnośnie odtwarzania video we Flashu. Dostępny on jest tutaj:

  http://www.eduweb.pl/Flash_tutoriale/

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • jK

  Witam,
  mam pytanie odnośnie ładowania zdjęć, tj:
  „Zdjęcia w galerii są ładowane dynamicznie, w pliku XML znajdują się ścieżki do zdjęć, oraz ich opisy – wystarczy zatem zmodyfikować wpis w XML’u aby dodać do galerii nowe zdjęcia.”

  -jak dodać nowe zdjęcie do galerii?! /czy trzeba utworzyć 3 zdjęcia o konkretnych nazwach(np. 8b,8m,8s) i rozmiarach, czy tworzone są automatycznie?!

  pozdr

 • Witam,

  Dziękuję za wiadomość, w odpowiedzi na Pana pytanie – owszem, zdjęcia należy wcześniej przygotować w konkretnym, zdefiniowanym rozmiarze (3 wersje), a następnie umieścić na serwerze. Nie są one tworzone automatycznie.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • jK

  Dziękuję za szybką odp, trochę szkoda że nie ma ‚automatu’ ale dobre i to ;)

  pozdrawiam serdecznie!
  jK

 • Witam

  Mam takie pytanie co musze zrobic by ta galeria chodzila mi na stronie www,mianowicie mam swojego swf i jak importuje cala galerie xml to wszystko jest ok procz zalaczonych zdjec(plik xml).Dziekuje

 • venessa

  Witam
  Mam pytanie odnośnie tego kursu, otóż dlaczego w trybie fullscreen w galerii nei są wyświetlane zdjęcia w rozdz. 1024×768 tylko 640×480??
  W folderze „images” są przecież obrazki w 3 rozmiarach, a te największe októrych wspomniałem nie są użyte. Proszęo odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • Grzegorz_Rog

  Witam,

  Dziękuję za wiadomość.

  Pragnę poinformować, że zdjęcia są wyświetlane w rozdzielczości 1024×768 o ile pozwala na to rozdzielczość ekranu. Oczywiście obrazki z katalogu images są używane, jednak dopiero wówczas, jeśli w oknie przeglądarki przy danej rozdzielczości zmieści się największe zdjęcie oraz miniaturki.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • Miki

  Świetny kurs ….z uwagi ze fotografia zajmuje mój cały wolny czas…dzięki temu kursowi samemu można przygotować foto galerie ,,,mam pytanie zatem odnosnie ładowania plików można byłoby dodać do tego kursu,jak zrobić automat ? chodzi mi o to żeby pliki dodawać jak np.w serwisach społecznościowych.pozdrawiam

 • Grzegorz_Rog

  Witam,

  Dziękuję za komentarze, jak już pisałem wcześniej projekt tworzenia Galerii może być bardzo skomplikowany – na potrzeby kursu uznałem za celowe dokładne omówienie podstawowych rzeczy. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się rozbudować Galerię o nowe funkcjonalności, tak więc dziękuję za propozycje!

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • devil

  Witam

  Istnieje możliwość opublikowania tej galerii z przeźroczystym tłem?? tzn chcę ją umieścić na stronie jako div nad obrazkiem(tłem), który jest już zagnieżdżony na stronie.

 • Witam,

  Owszem, jest taka możliwość.

  1. We Flashu należy opublikować film z przezroczystym tłem czyli File > Publish Settings, zakładka HTML i proszę wybrać opcję Transparent Windowless dla Window Mode

  2. Następnie publikujemy Shift + F12.

  3. W opublikowanym pliku HTML, w sekcji umieszczamy kod CSS:

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • devil

  Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź.

  opublikowałem film z opcją Transparent Windowless. W pliku html zmieniłem tło i oto co ujrzałem:

  http://www.instal1.nazwa.pl/Untitled.jpg

  Chodziło mi o to by zastąpić pozostałe czarne tło transparentnym.

 • marcinweb

  Gdybyś uważnie słuchał to byś wiedział, że w pliku docobject.as ustala sie tlo w linijce propbg- standardowo jest black, wiec jesli to zmienisz z pewnościa bedzie ok
  :)

 • devil

  Tak oczywiście jeśli chce zmienić tło na odpowiednie z palety. Gdybyś uważnie przeczytał mój problem wiedziałbyś, że docelowo pod galerią będzie obrazek (np tekstura czy gradient)

 • Witam,
  jestem administratorką strony internetowej mojej miejscowości (podana w panelu użytkownika komentującego). Jednak jest to zwykły html zrobiony na pajączku standard.
  Chciałabym jednak pójść naprzód i zbudować stronę na nowo, nie wiem czy to, co mam na myśli jest stroną w flashu czy jakaś nowsza forma języka html?
  Całą zabawę w projektowanie stron www traktuję jako zabawę i nie uważam się za eksperta,wręcz przeciwnie mam dużo braków w wiedzy.
  Moje pytanie brzmi, jaki kurs powinnam obrać z edu.web.pl żeby moje potrzeby zostały zaspokojone?
  Czekam na odpowiedź:)
  Pozdrawiam!

 • Jak dla mnie galeria na AS3 z XML to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o galerię Foto.

 • Piotr

  Witam!
  Zrobiłem sobie galerie i gdy klikam plik swf i html to wszystko jest w porządku, ale nie wiem jak zaimportować do pod strony. Bo tworzę stronę we flashu i jedną moją pod stroną jest galeria i nie wiem jak tam zaimportować gotową galerie.

 • O galerię foto tak, wystarczy, ale chciałabym też odświeżyć i polepszyć nieco stronę:-|

 • Krzysiek

  Witam!
  Galeria jest świetna, ale chciałbym się dowiedzieć czy można dodać do tej galerii pasek przewijania pod miniaturkami?

 • miki

  mam pytanie czy w najblizszym czasie mozliwosc dodania do obecnego kursu „panel administracyjny” dodawanie fotek,zmiana tla,
  kontaktu,itd.?

 • dżonson

  Witam kupiłem Pana kurs galeria we flashu z jednego powodu-chce samodzielnie tworzyc galerie w moich projektach.
  Mam takie pytanie ,ponieważ w lekcjach tego nie znalazłem.Gdzie znajduje sie kod AS („albo coś”)odpowiadający za rozmieszczenie miniaturek względem głównego zdjecia?
  Jestem początkujący w action script i nie mam dużego doświadczenia a chciałbym tworzyć rózne rodzaje galeri.
  Dziekuję i Pozdrawiam

 • brudny harry

  Panel administracyjny to jest to czego najbardziej brakuje tej galerii!

 • Witam!

  Galeria jest naprawdę świetna.

  Mam jednak pewien problem. Przekopiowałem i nadpisałem obrazki z folderu images swoimi. Moje zdjęcia są węższe lub krótsze, kiedy jedno zdjęcie np. węższe ma zastąpić drugie szersze, to drugie po kliknięciu na miniaturkę nie znika. W kodzie nic nie zmieniałem. Jedyne co zrobiłem to nadpisałem zdjęcia, które były w folderze images swoimi o takiej samej nazwie.

  I jeszcze jedno pytanie. Zdjęcia domyślnie ustawiają się po lewej stronie czy można je jakoś wyśrodkować.

 • juxx

  i ja tez sie podpisuje pod pytaniem :
  CZY MOŻNA WSTAWIĆ ZWYKŁY PASEK PRZEWIJANIA??
  projekt jest spox, ale mi osobiście gra na rewach „taśma produkcyjna” która rusza nieokiełznanie przy najmniejszym dotknięciu kursorem

 • przemo

  dzien dobry ! :-)

  Mam taki maly problem odnosnie w/w galerii.
  Stworzylem strone internetowa i chcialbym aby galeria byla ladowana dynamicznie jako plik swf. W AS2 tworzylem pusty movie clip i tresc byla ladowana do niego bez problemu ,natomiast tutaj mam klopot nie wiem jak zaladowace to na moja strone. pewnie rozwiazanie jest bardzo proste ale jakos nie moge sie z tym uporac ( jestem poczatkujacy we flashu:-).
  Pomocy :-(

 • brudny harry

  przemo jak wczytałeś tą galerię do movie clip? Próbowałem za pomocą polecenia „loadMovie(„galeria.swf”)” ale niestety mi nie wyszło. Mam podobny problem do Ciebie. Chciałbym umieścić gelerię ze zdjeciami na swojej stronie (full flash) ale niestety nie wiem jak.

  Pozdrawiam

 • michal

  Mam pytanie dotyczące rozdzielczości zdjęć. czy można tak zmodyfikować galerię żeby obszar na którym wyświetlają się zdjęcia w pełnej rozdzielczości automatycznie dostosowywał się do ich rozmiaru?

  Pozdrawiam

 • Mateusz

  Witam. Mam problem odnośnie importu galeri na moją stronę internetową. Tworze nowy pusty klip, przypisuje do niego akcje pusty.loadMovie („galeria.swf”); lecz niestety galeria nie dziala. Proszę o pomoc.

 • witam,

  proszę napisać czy w aktualnym kursie galerii flash jest już wytłumaczone jak zrobić panel administracyjny w celu dodawanie, edycji i usuwania zdjęć z galerii, oraz mam pytanie odnośnie kursu tworzenia stron, jest tam wytłumaczone logowanie na stronę z panelem administracyjnym w celu np edycji podstrony lub tejże właśnie galerii dynamicznej,

  ps jeśli można prosiłbym o odpowiedź na email, gdyż nie wiem czy ten kurs to jest coś ,czego szukam

  • Grzegorz Róg

   Witam,

   W kursie Galeria Flash oraz Tworzenie Stron WWW we Flash’u nie ma niestety informacji o tym, jak przygotować panel administracyjny. Znajduje się tam opis nieco prostszych metod aktualizacji treści, bazujących na ładowaniu plików tekstowych czy filmów swf.

   Pozdrawiam,
   Grzegorz Róg

 • Witam

  Drodzy koledzy pewnie zauważyliście iż szanowny Pan Grzegorz w kursie na temat galerii zapomniał objaśnić jak aktualizować dodawać zdjęcia, usuwać, czy też dodać komentarz. Na szczęście nie jest to trudne i już nie długo wrzucę tu mały poradnik.

  Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.

  • Grzegorz Róg

   JacqFlash – byłoby świetnie, gdybyś zechciał coś takiego przygotować! Bardzo chętnie opublikuję to na blogu, także czekam na informację. Możesz pisać bezpośrednio na mój email grzegorz małpka eduweb pl :-)

   Pozdrawiam
   /gr

 • -> JacqFlash

  dziękuje, pewnie wielu osobom się to przyda, skoro tak ważnej rzeczy nie ma w kursie, pozdrawiam

 • -> JacqFlash
  jak z tym opisem, żeby dodawać, usuwać i aktualizować zdjęcia itd

 • Filip

  Witam
  Chciałbym wykorzystać galerię na swojej stronie. Próbuje ją dodać w taki sposób:
  1.stworzyłem nowy symbol – movie clip (nazwa oknog)
  2.wywołuje go: oknog.loadMovie(„galeria.swf”);
  Widać, że swf został znaleziony, ale galeria nie działa.
  Co robię nie tak?Czy ktoś mi może udzielić jakieś wskazówki?

  • Witam,

   Przygotowałem dla Pana specjalną modyfikację galerii z przykładem ładowania do pliku .swf. Proszę zgłosić się do mnie na adres grzegorz at eduweb pl podając przy okazji email, na który dokonywał Pan transakcji.

   Pozdrawiam,
   Grzegorz Róg

 • witam, ja również bym prosił o podanie pliczku, który będzie ładował mi galerie.swf, ja do tej pory wczytując SWFy, do głównego SWF’a, wczytywałem je do movieclipa za pomocą klasy Loader, niestety ta operacja nie działa jeśli chodzi o galerie (błąd – TypeError: Error #1009: Cannot access a property or method of a null object reference. itd)

  Teraz ładuje SWFy tak:
  var request:URLRequest = new URLRequest(„Galeria.swf”);
  loader.load(request);

  a w konstruktorze dodaje loader na scenę addChild(loader);

  Zaznaczam, dla innych plików SWF, takie rozwiązanie działa, dla galerii już nie,

  proszę o pomoc,
  pozdrawiam Rafał

 • Joanna

  Jak zmienić odległość między miniaturkami?

  • Joanna

   przeoczyłam, sorki.

 • Miro

  Witam. kupiłem stronke we flash wraz z plikami źródłowymi i modyfikuje ją sobie do moich potrzeb, dodam że jestem totalnym laikiem ale nie jest źle. Chcem dodać taką galerie ale mam pytanie czy ta galeria będzie działać z AS2 bo taka jest mój flash ?

  Pozdrawiam

 • Blanka

  ZDJĘCIA PIONOWE

  Witam!
  Kupiłam kurs „Galeria flash xml”.
  Mam problem ze zdjęciami pionowymi.
  Przy wysokości przekraczającej wysokość zdjęcia poziomego czyli 768 pikseli , zdjęcia te są za duże i wchodzą pod miniaturki.. Jeżeli zmniejszę zdjęcie pionowe do max. wysokości 768 wówczas jest ono w szerokości krótsze niż zdjęcia poziome… problem pojawia się w trakcie przeglądania zdjęć. Gdy wskoczy zdjęcie pionowe po poziomym wówczas z boku zdjęcia pionowego pokazuje się kawałek zdjęcia poprzedniego. Jakby zapamiętywał poprzednie zdjęcie, które nie znika, a jest jedynie nakryte zdjęciem następnym. Jak umieszczać zdjęcia pionowe? Jak je zmniejszyć i co zrobić żeby nie pojawiały się na tle poprzedniego? Żeby były np. na czarnym tle. Może nie da się wstawiać zdjęć pionowych. Ktoś zadał już podobne pytanie powyżej, ale nie uzyskał odpowiedzi.
  Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam!

  • kris_hm

   mozesz sobie w jakims programie graficznym (jak photoshop) dorobic czarne ramki do zdjecia pionowego, zeby w sumie pokrywalo cala powierzchnie okna wyswietlania

 • Bakus

  Witam rowniez sie podpinam pod pytania odnosnie zdjec innych rozmiarow ja te co sa nadane. Zakupilem ten kurs u chcialbym uzyc go do stronki lecz mam sporo zdjec roznych wielkosci jak mozna rozwiazac ten problem by zdoulu nie bylo wiadc poprzednich zdjec?

 • Przesłałem Państwu stosowne pliki na maila :)

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • Piotr

  Witam,
  Po pierwsze gratuluję świetnego tutoriala!

  Lecz chciałbym również przyłączyć się do próśb osób powyżej i poprosić o wysłanie stosownych plików na mejla. Otóż chodzi mi o ten nieciekawy „efekt” widzenia poprzedniego zdjęcia (kiedy wstawiane są one w różnych rozmiarach) oraz o sposób na centrowanie zdjęć o różnych rozmiarach, które niestety nie pojawiają się na środku.

  Dziękuję bardzo i pozdrawiam

  • Łukasz

   Przyłączam się do prośby, ewentualnie, czy można by ten plik wrzucić do ‚darmowej strefy’.

   Pozdrawiam

 • Czy można gdzieś ściągnąć wersję demonstarcyjną?

 • Damian

  Witam.
  Ja mam pytanie w kwestii wysokości mc miniaturki z załadowanymi już miniaturkami. Jak pobrać tą wartość w klasie miniaturki.as i przekazać ją dalej ewentualnie uzyskać ja w klasie głównej. Potrzebna mi ta wartość do przycisków przesuwania miniaturek. Dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam.

 • Łukasz

  Zakupilem Pana kurs ale mam problem tak jak poprzednicy z rozna wielkoscia obrazkow, jak zrobic zeby usuwac poprzednie ze sceny i zeby miniaturka i duze zdjecie sie srodkowalo w ramce bo gdy wrzucam podluzne zdjecia to one sa przy lewej krawedzi i polowa ramki jest pusta?

 • andrzej

  witam
  jak się pozbyć tego napisu „wakacje nad jeziorem” ?
  wiem wiem pewnie proste ale biegły nie jestem :)
  prosiłbym o dokładne wytłumaczenie
  Andrzej

 • Bartek

  Witam
  1. Czy da się zrobić oferte firmy, której zawartość ładowała by się z pliku xml (obrazki i tekst) a szablon byłby zrobiony we fleshu i jeszcze żeby jak dodam przez panel administracyjny nowy produkt to zeby dodawałą się nowa zakłądka w ofercie ?
  2. Działałem na podstawie kursu „Nowoczesne strony we fleshu” i chyba zrobiłem coś źle bo jak odpale swf z programu Addobe to zasypuje mi outputa różnymi błędami, tak jakby Actionscript nie mógł znaleść jakiś funkcji, dzieje się to dopiero jak zmienie strone z strony głównej na jakąś inną. Link do tego :
  http://janiakmeble.pl/baniak/PANEL/index.fla

 • Arti

  Witam,

  Czy można w tej galerii tworzyć podkategorie tak żeby umieścić kilka grup zdjęć o różne tematyce, a jeżeli tak to w jaki sposób ?

  Pozdrowienia,
  Arti

  • zchrobot

   podkategorii jako takich nie można tworzyć ale można utworzyć sobie x różnych galerii w osobnych folderach, następnie stworzyć sobie widok zarządzający zmianą kategorii, każde wybranie nowej kategorii powoduje wczytanie odpowiedniego SWF kategorii z danego katalogu

  • Arti

   A skąd można pobrać nowe pliki galerii rozwiązujące problemy z ramkami, żeby dostosowywały się do wielkości zdjęcia ?

   Pozdrowienia,
   Arti

 • mam pytanie, czy można wykorzystać tą galerie do celów komercyjnych na stronach www?