Witajcie.

W tym wpisie podzielę się z Wami technikami prezentacji projektów graficznych oraz udostępnię kilka ciekawych linków, które mogą Wam pomóc przedstawić projekty w portfolio. Nawiązując do naszego najnowszego kursu projektowania opakowań skupimy między innymi się na prezentacji wzorów opakowań produktów spożywczych.

Kiedy chcecie zaprezentować swoje wzory w portfolio, najlepiej będzie jeśli przedstawicie je w formie gotowego, fizycznego produktu. W przypadku kiedy projektuję etykietę napoju owocowego, taka etykieta będzie znacznie lepiej prezentowała się w moim portfolio jako wizualizacja etykiety naklejonej na butelkę napełnioną owym napojem. Całość da nam bardziej apetyczne i estetyczne wrażanie niż printscreen artboardu z Illustratora.

Wizualizację gotowego opakowania nazywamy mockupem (z ang. makieta). W sieci znajdziecie mnóstwo serwisów oferujących pliki PSD z gotowymi mockupami, zarówno darmowymi jak i płatnymi. Po pobraniu pliku wystarczy tylko wkleić nasz projekt w odpowiednie miejsce i odrazu powołamy go do życia. Nasz projekt, dzięki takiej prezentacji zyska na wartości głównie dzięki temu, że będzie wyglądał na wdrożony (czyli wydrukowany i dostępny na rynku w postaci gotowego opakowania z nadrukiem). Zobaczcie jak prezentują się na mockupach projekty realizowane w ramach kursu „Projektowanie graficzne – Tworzenie opakowań”:

packaging_1

packging_2

Jeżeli projektujecie aplikacje mobilne lub strony internetowe, również warto zaprezentować je jako wdrożone serwisy, wyświetlone na ekranach urządzeń. W tym celu powinniśmy postarać się o mockup telefonu czy monitora, na którym umieścimy nasz projekt. Wystarczy tylko kilka chwil, wklejenie projektu na odpowiednią warstwę i znów powołujemy do życia bardzo estetyczną prezentację. Warto!

phone_mockup

W związku z powyższym, poniżej podaję Wam kilka linków do prezentacji w serwisie Behance z użyciem bardzo estetycznych mockupów:

https://www.behance.net/gallery/18278019/Grandezza

https://www.behance.net/gallery/38126247/PrebioSweet

https://www.behance.net/gallery/36733743/Jumbo-Alimentos

https://www.behance.net/gallery/25328869/Perfect-Ten-craft-beer

https://www.behance.net/gallery/37945467/Alarm-clock-app

https://www.behance.net/gallery/36242185/APP-DonoPlus

Zastanawiacie się pewnie gdzie znaleźć dobre mockupy. W sieci jest cała masa serwisów które oferują płatne oraz darmowe mockupy w formie plików photshopowych. Jeśli mówimy o opakowaniach to polecam Wam serwis www.yellowimages.com.

Yellow_Images

Jest to bardzo bogate źródło cyfrowych makiet opakowań o przeróżnych formach w postaci pudełek, butelek, woreczków foliowych, torebek, puszek itp. Mockupy jakie znajdziecie na Yellow Images są niestety płatne, ale nie są to ceny zaporowe. Przeważnie pliki możemy pobrać w cenie około 15$. Są to materiały, które wyróżniają się niezwykłą łatwością w obsłudze. Wystarczy wkleić nasz wzór w warstwę inteligentną, która dopasuje nasz projekt do formy i kształtu opakowania.

Jeśli szukacie mockupów innego rodzaju, np telefonów dla projektów aplikacji, czy makiety broszury, polecam inny serwis w formie internetowego sklepu dla grafików jakim jest: www.creativemarket.com.

creative_market

W zakładce „Templates” znajdziecie mnóstwo kategorii mockupów takich jaki wizualizacje telefonów, wizytówek, broszur itp. Wszystkie zasoby na Creative Market również są płatne, ale ceny są podobne jak w przypadku Yellow Images. Bardzo często możemy znaleść cały pakiet kilku mockupów w bardzo niskiej cenie, np około 25$.

Jeśli szukacie darmowych makiet do prezentacji Waszych prac to myślę, że odpowiedni będzie serwis: www.mockupworld.co.

all_mockups

Znajdziecie tam całą masę darmowych mockupów z różnych kategorii: broszury, opakowania, telefony, laptopy, pudełka, wizytówki itp. Wszystko do Waszej dyspozycji.

Jeśli chcecie stworzyć własną wizualizację 3D, która będzie dostosowana do waszych potrzeb, lub do rodzaju projektu jaki chcecie zaprezentować, polecam warsztat Wojciecha Magierskego dostępny w Bazie Wiedzy Eduweb: http://eduweb.pl/live/realistyczna-wizualizacja-3d-w-modo. Ten Warsztat jest bonusem do kursu projektowania opakowań: http://eduweb.pl/kursy/grafika/projektowanie-graficzne-tworzenie-opakowan.html do którego również serdecznie Was zapraszam.

W tym wpisie to już wszystko, mam nadzieję, że wszystkie linki będą dla Was bardzo pomocne w budowaniu profesjonalnego portfolio :)

Pozdrawiam,

Michał Wedlechowicz