Witam serdecznie na nowym blogu eduweb.pl. Motywowany Waszymi listami, z przyjemnością uruchomiłem blog, w którym postaram się regularnie zamieszczać materiały na temat szeroko pojętego projektowania stron internetowych, grafiki oraz promocji w sieci.

Blog będzie związany z witryną www.eduweb.pl, będę tu dodawał wyjaśnienia i dodatki do kursów, a także informował Was o nowych kursach i tutorialach. Postaram się serwować Wam również najświeższe dania z dziedziny sieciowych nowinek.

Chciałbym Wam w ten sposób podziękować za zaangażowanie i zapał, który widać w Waszych pracach, a także zachęcić do dalszego udoskonalania umiejętności.

Ach, i jeszcze jedno – ten blog nie powstałby bez Was i mam nadzieję, że pomożecie mi również go rozwijać. Dlatego bardzo Was proszę o branie udziału w dyskusjach i komentarzach, a także proponowanie tematów kolejnych artykułów.

Zapraszam również wszystkie osoby, które mają ochotę redagować blog do współpracy – zgłaszajcie się na blog @ eduweb.pl

Do przeczytania,
Grzegorz Róg

 • Bardzo dobry pomysł z tym blogiem, a co do kursów, to są chyba najbardziej „pro” jakie widziałem / kupiłem w sieci. Pozdrawiam

 • Kosa

  Bardzo fajnie, że powstał taki Blog gratuluję konsekwencji w działaniu i życzę samych sukcesów.

  Pozdrawiam

 • Jacek

  Bardzo dobry pomysł ;)
  Pozdrawiam

 • Witam wszystkich serdecznie a zwłaszcza szanownego Grzegorza który jest po prostu Świetny. Po pierwsze jestem pełen podziwu twojej pomysłowości, dzięki której to w szedłem do grona ludzi posiadających twoje kursy i które stały się dla mnie prawdziwą pomocą oraz wskaźnikiem do mojej przyszłości.Flash interesuje mnie już od ok. 5 lat i chciałby z nim wiązać moja przyszłości, a twoje kursy bardzo mi w tym pomogły….
  Brawo za kursy na pewno za kupię ich więcej a z tym blogiem do strzał w 10 pozdrawiam

 • Witam wszystkich ponownie mam pewien problem i poszukuję optymalnego oraz uniwersalnego rozwiązania. Problem tyczy się wyświetlania grafiki w formacie PNG w przeglądarce IE. Gdy zaimportuje taki element na stronę to w Mozilla wszytko gra Oprea także niestety „nie zawodny” IE pokazuje co potrafi i zamiast przezroczystego tła wodze białe jak temu zapobiec proszę o pomoc gdyż ok. 90% internałtów korzysta z IE

 • Witam,

  Na szczęście problem z wyświetlaniem .png został usunięty w 7 wersji przeglądarki, jednak rzeczywiście – osoby korzystające z wcześniejszych wersji nadal będą miały problemy z oglądaniem obrazków w tym formacie. Na szczęście jest na to sposób, proszę zajrzyj na:

  http://homepage.ntlworld.com/bobosola/index.htm

  Z ciekawości przyjrzałem się jak wyglądają statystyki w zakresie korzystania z poszczególnych przeglądarek. Poniżej zamieszczam wyniki:

  1. Globalne statystyki w3schools – Wrzesień:
  (http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp)

  Firefox 42.6%
  IE 7 26.3%
  IE 6 22.3%
  Opera 2.0%
  Chrome 3.1%

  2. Moje statystyki zebrane z kilku polskich witryn, które monitoruję – Wrzesień (ok. 50k odwiedzin)

  Firefox 62,41%
  IE 18,83%
  Opera 15,20%
  Chrome 1,67%
  Safari 1,22%
  SeaMonkey 0,23%
  Konqueror 0,03%

  W tym wersje IE:

  7.0 66,67%
  6.0 32,33%
  8.0 1,01%

  Jak widzicie, wyniki nieco się różnią, jeśli chodzi o Polskę oraz Świat, należy oczywiście wziąć na to poprawkę. Interesująca jest sympatia polskich internautów do Opery. Natomiast jeśli weźmiemy moje statystki i dokonamy prostej kalkulacji, dojdziemy do wniosku, że z IE 6.0 korzysta jedynie ok. 6% odwiedzających (jeśli wierzyć Google Analytics ;)

  Pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • Drogi Grzegorzu dziękuje za jakże wyczerpujący materiał. Bardzo pomogłeś mojej skromnej osobie.

  Ps. jeśli dobrze widzę z tych % to IE „ginie”
  może w końcu ludzie przejrzą na oczy… :)

  Mozilla Górą !!!

 • Aleks1982

  Nie wiem w którym temacie zamieścić info dlatego pisze tutaj. Mam propozycje może o stworzenie miejsca gdzie można by pisać ogólnie na różne ( luźne ) tematy i ewentualnie prośby. Moje zapytanie jest o stworzenie wyszukiwarki prostej np. kilka rekordów ( wiek, kolor włosów, płeć ) na własnej stronie www oraz możliwość segregowania wyświetlonych kategorii alfabetycznie.

  Pozdrawiam serdecznie

 • klient

  Popieram przedmówcę w kwestii dodania działu z problemami użytkowników blogu. A jak już jesteśmy przy problemach, to albo mi to w kursie umknęło, albo jakiegoś kursu nie dokupiłem, ale mam mały problem i nie wiem jak go rozwiązać.

  Moja strona jest robiona pod duuuużą rozdzielczość (1280×800) i jak ktoś ma monitor 19″ to jest good. Problem zaczyna się, gdy ktoś ma rozdziałke 1024×768, albo nie daj Boże 800×600 :)

  Pytanie brzmi: Jak zrobić, aby SWF był na pełen ekran, czyli na tzw. full screenie :)

  Pozdrawiam serdecznie!

 • klient

  Jeszcze jedno pytanie: Są w planach jakieś nowe kursy? Może uchylić rąbka tajemnicy? :)

 • Odp. dla „klient” otóż w kursie Szanownego Grzegorza jest już niemal na początku mowa o doborze rozdzielczości i wynikach badawczych z związanymi z tym zagadnieniem. Obecnie najczęściej pojawia się rozmiar 1024×768, Grzegorz odsyła nas na fajną stronkę gdzie są pokazane najbardziej bezpieczne wymiary pola pracy flash by zapewnić optymalny wygląd naszej strony. W dodatku pod koniec kursu jest tworzony skrypt pod java który ma zapewnić poprawne wyświetlanie.
  Ale tak na prawdę nie ma 100% metody na rozdzielczość gdyż zbiegiem czasu użytkownicy zmieniają na wyższą, tak więc moja rada iść na kompromis i robić stronki dla większej rzeszy użytkowników czyli 1024×768 ps. na fullscr można ponoć wykorzystać quicktime

 • klient

  Wszystko co piszesz jest prawdą. Jednak chyba jest jakiś kompromis na to. Jeśli się nie mylę, to np. strony:

  http://www.rumoursaboutangels.com/

  http://2advanced.com/

  …otwierają się na szerokość na każdej rozdzielczości na cały ekran. No i właśnie chciałbym bardzo się dowiedzieć, jak to zrobić.

 • klient

  Wszystko co piszesz jest prawdą. Jednak chyba jest jakiś kompromis na to. Jeśli się nie mylę, to np. strony:

  rumoursaboutangels.com

  2advanced.com

  …otwierają się na szerokość na każdej rozdzielczości na cały ekran. No i właśnie chciałbym bardzo się dowiedzieć, jak to zrobić.

 • Cz4k

  Witam,

  Czy ma Pan w planach jakieś nowe kursy ?
  Ja mam kilka propozycji:
  -Adobe Flex i AIR – brakuje tego w Polsce, a wydaje mi się, że to przyszłościowe technologie
  -dobry kurs photoshop (może cs4) pod kątem projektowania stron www, webdesignu (pod flash,html,layouty dla cms’ów)chodzi o pokazanie różnych technik tworzenia poszczególnych elementów layoutów. Jest masa kursów pokazujących narzędzia w Ps’ie , ale brakuje takich, które pokazały ich twórcze użycie w praktycznym projekcie.

  Zakupiłem już wszystkie kursy, które znajdują się obecnie w waszej ofercie i naprawdę wszystkim polecam ;)

 • Adachas

  Zgodzę się, że przydałoby się coś o Flex po polsku.Trudno jest znaleźć dobrą pomoc na ten temat, jakieś źródła przystępnie opisujące tą technologię.

 • Grzegorz_Rog

  Moi Drodzy,

  Dziękuję za komentarze.

  Jak widzicie, cały czas pracuję nad rozwojem eduweb i udało mi się już stworzyć proponowany przez Was kurs Photoshopa – oczywiście będę starał się rozwijać tą tematykę kursów.

  Jeśli chodzi o Flex’a – jest to niesamowite narzędzie i ma ogromne możliwości, oferuje programistom osadzanie elementów Flasha w zasadzie bez konieczności korzystania z samego Adobe Flash. Niestety istnieje pewien problem, który moim zdaniem jest kluczowy i polega na dostępności tej technologi… mówiąc wprost – Flex jest koszmarnie drogi! Wydaje mi się, że na kurs Flexa przyjdzie jeszcze odpowiedni moment – póki co nie widziałem żadnej przyzwoitej polskiej aplikacji wykonanej w tej technologii.

  Wszystkie Wasze propozycje są dla mnie bardzo cenne! Proszę o więcej :)

  Serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • Lespol

  Cześć.
  Panie Grzegorzu, bardzo dobre są kursy i przykłady. Trudno nie zrozumieć. Brakuje mi dokładnego określenia wielkości strony do danej rozdzielczości monitora. Gdzie ustawiamy w Dreamweaverze ten rozmiar projektując stronę na DIV-ach ? Może jakieś linki do serisów ze sprawdzonymi wielkościami stron.A może zamieściłby Pan mały przykładzik z Dremweavera.\
  Serdecznie pozdrawiam.
  Leszek

 • Lespol

  Cześć!
  Proszę podaj sposoby w Dreamweavwrze na określenie wielkości layout-u i jaki byłby najlepszy dla rozdzielczości 1024×768.
  Pozdrawiam
  Leszek

 • Rymar

  Witam,

  również jestem jednym ze szczęśliwców, którzy zakupili kursy z eduweb. Ja bym prosił o jakieś kursy grafiki 3D o ile jest taka możliwość. Świetna robota!

  Pozdrawiam

 • klient

  Witam ponownie.

  Mam kolejny pomysł na kurs, a mianowicie kurs do programu: ADOBE PHOTOSHOP LIGHTROOM 2

  Zapewne wiele osób słyszało o tym programie, ale mało kto wie, co to dokładnie jest. Zainstalowałem dzisiaj darmową 30 dniową wersję tego programu i to, co mi się spodobało już po pierwszych minutach testów, to możliwość wygenerowania różnych galerii flash, html, simple viewer itd.

  Program ten ma duży potencjał. Przydałby się mały kursik do niego :)

  Wesołych!

 • klient

  Aby nie było bałaganu na blogu proponuję stworzyć działy:

  -Wasze Opinie
  -Wasze Pomysły
  -Wasze Problemy
  -Wasze Prace
  -Linkownia

  A w przyszłości:

  -Animacja dnia (coś na wzór digart.pl) :D

  Może przesadziłem, ale coś w tym stylu by się przydało :) Jedno jest pewne- więcej osób by odwiedzało blog, a przez to znalazłoby się więcej klientów.

 • Witam serdecznie,

  Jestem jednym ze szczęśliwców, którzy zakupili Pański kurs. Nie będę ukrywał jestem z nich zadowolony nie będę ukrywał, jeśli znajdę choć chwilkę wolnego czasu kursy będą mi bardzo pomocne. Jak narazie udało mi się przejrzeć je powierzchownie. Obiecuję poprawę;)

  Co do pomysłów na nowe kursy bez wątpienia bardzo chętnie kupił bym kurs którego treść będzie zawierała wszystkie informacje na temat tworzenia CMS’ow. Może inaczej, bardzo chętnie zakupił bym taki właśnie kurs.

  Inny pomysł to może nauka CSS’a? Który jest dość popularny, a wiem, że ludzie raczej mają o nim mgliste pojecie.

  Taka moja mała sugestia.
  Pozdrawiam i dziękuję za kursy.

 • Dawid S.

  Popieram mojego przedmówcę. Przydał by się kurs który by dotyczył jakiegoś CMS-a (joomla, PHP Fusion, Smod albo innego) Ale nie kurs który by się ograniczał do kwestii które można samemu opanować w kilka godzin czytając fora dotyczące danego CMS-a.

  1. Mnie najbardziej interesuje kurs w który przy pomocy CMS-a tworzy się konkretny projekt czyli:
  – jak zainstalować CMS-a
  – podstawowe modyfikacje
  – zmiana szablonu (ale nie pobierz z internetu rozpakuj, wgraj do jakiegoś katalogu i zmień w panelu administracyjnym to można dowiedzieć się wszędzie)

  2. A moze stworzenie autorskiego CMS-a jakiś kurs obejmujący XHTM-la, CSS, PHP i podstawowe sprawy graficzne. Taka całość.?

  Czy to jest dobry pomysł czy może tematyka zbyt obszerna

  3. Przydał by się kurs tworzenia szablonów dla Allegro

  4. Kurs obsługi GIMPA (w szczególności obróbkę RAW)

  Pozdrawiam
  Dawid

 • Witam,

  Panie Grzegorzu, może by faktycznie zrobić kurs o CSS bo to chyba bardzo się przyda każdemu i może taki sam o PHP? ewentualnie FLASHA zaawansowane możliwości tzn efekty studyjne itp…

  Dziękuje i pozdrawiam – Krzysztof

 • Dawid S.

  Może na Święta Wielkanocne jakaś promocja – kup dwa trzeci gratis.?

 • Panie Grzegorzu,

  Przede wszystkim gratuluję pomysłu jak również realizacji – można śmiało powiedzieć, że, jeśli chodzi o polskiego odbiorcę, kursy Pańskiego autorstwa są bezkonkurencyjne! Życzę powodzenia oraz zapału w tworzeniu nowych tutoriali.

  Pozdrawiam,
  Marcin

 • lena

  Panie Grzegorzu
  Mam takie pytanie, czy moglby mi Pan doradzic w temacie ilustracji do ksiazek dla dzieci? Jestem laikiem, co prawda rysuje, czasem maluje i bardzo to lubie jednak nigdy nie uczeszczalam do szkol plastycznych ani na zadne kursy, w tym grafiki komputerowej. Chcialabym sprobowac profesjonalnie zilustrowac ksiazke dla najmlodszych dzieci, jak to zrobic? Czy swoje rysunki wystarczy dac wydawnictwu czy trzeba je jakos umiescic w formie cyfrowej-jak? w jakim programie pracowac? Czy zdolam sama sie nauczyc czy lepiej zapisac sie na kurs-znowu pytanie jaki? Bede wdzieczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam serdecznie:)

 • Grzegorz Róg

  Witam,

  Pani leno, jeśli Pani to lubi – polecam przygotować ilustracje we własnym zakresie, a przynajmniej spróbować. Nie dość, że sprawi to Pani frajdę to jeszcze ogromną satysfakcję po wydaniu książki! :-) Proponuję najpierw naszkicować ilustrację na papierze, następnie zeskanować ją i tak przygotowany materiał przerobić na ilustrację wektorową. Najlepszy będzie do tego Adobe Illustrator (kurs pojawi się na eduweb.pl – proszę o cierpliwość :-), ale być może zechce Pani także zapoznać się z tym narzędziem: http://vectormagic.com/home – moim skromnym zdaniem sprawdza się bardzo dobrze!

  Pozdrawiam,
  Grzegorz Róg

 • lena

  O tak, na pewno musze miec pamiatke swoich „wypocin” na papierze:-)
  Dziekuje za odpowiedz, w dodatku tak szybka!
  Bede niecierpliwie czekac na kurs.
  Pozdrawiam, milego wieczoru:)

 • Luki

  Drogi Panie Grzegorzu,
  Jestem zachwycony wszystkimi Pana kursami. Jeśli o mnie chodzi to najbardziej pomocnym kurem był kurs tworzenia stron w ActionScript 2.0 i stąd moje pytanie, czy przewiduje Pan podobny kurs dla wersji 3.0? Wiem że jest kurs wprowadzający do ActionScript 3.0, oczywiście zakupiłem go i przestudiowałem kilka razy, jednak do tej pory mam problemy z zastosowaniem go w praktyce. Myślę że taki kurs byłby dobrym uzupełnieniem dla podstaw AS 3.0

 • Luki

  Może jeszcze rozwinąć to do połączenia z innymi językami? Np, jak stworzyć stronę w AS 3.0 z panelem logowania i możliwością dodawania wpisów itd.

 • Marek

  Witam. Kupiłem perę kursów od Pana i jestem raczej zadowolony ale… No właśnie ale:-]. Ukończyłem kurs flasha kurs super ale stronę we flaszu według kursu nie idzie wyśrodkować. Mozylli tak ale explorer-e nie i to pańska strona dołączona nie spełnia tego wymogu. Dlaczego?
  kolny kurs lepsze strony www . Jestem tym kursem trochę rozczarowany. leyouty są super ale brakuje mi co z tym zrobić dalej . jak to oskryptować? Jak to zaimportować do dreamwever-a? Mam kurs dreamwevera i tam nic na ten temat niema. Jestem poczotkujący i nie wiem co daler zrobić.

 • sebx

  Hej!:) Może mi ktoś powiedzieć jak zrobić preloader ładujący tylko fragment mojego filmu we flashu?chce żeby każda strona ładowała się oddzielnie….bo calosc sie za długo ładuje i to jest zniechęcające:/

 • Anka

  Apeluję:)o kurs kodowania szablonu dla joomla:)Ma taki jeden kurs ale mnie nie przekonuje…

 • Wiesław

  Dużo rysuję amatorsko w Corel 8. Chciałbym teraz spróbować swoich sił w animacji. Interesuje mnie jakiś ciekawy program do tworzenia animowanych e-kartek. Chodzący Mikołaj, ruchome kurczaczki, błyskająca choinka itp. Będę wdzięczny za każdą informację.
  Pozdrawiam gorąco wszystkich!

  • Panie Wiesławie, 99,9% kartek i animacji świąteczych powstaje w Adobe Flash, na eduweb.pl mamy wiele materiałów do nauki tego programu (http://www.eduweb.pl/kursy/flash/). Są jeszcze inne programy jak Toon Boom Studio, ale Flash jest bez wątpienia bezkonkurencyjny jeśli chodzi o takie animacje.

   Serdecznie pozdrawiam,
   Grzegorz Róg