Nowości

10 kont fotografów, które warto śledzić w social media

Czy należysz do tego grona osób, które zaczynają dzień od sprawdzenia Facebooka, Instagrama i Snapchata na telefonie, nim wypiją poranną kawę? A może nie…

Czy należysz do tego grona osób, które zaczynają dzień od sprawdzenia Facebooka, Instagrama i Snapchata na telefonie, nim wypiją poranną kawę? A może nie przepadasz za portalami społecznościowymi i popularnymi aplikacjami i korzystasz z nich tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia? Nie ma znaczenia to, czy jesteś millenialsem polującym na like’i i followersów, czy nie rozumiesz fenomenu skrupulatnego tworzenia swojego wizerunku w internecie – jeżeli interesujesz się fotografią, dzisiejszy wpis dostarczy Ci zastrzyku inspiracji, motywacji i pokaże ciekawe, nowatorskie podejście do robienia zdjęć. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu interesujących kont na Instagramie oraz Facebooku, które warto śledzić, jeżeli ISO, przysłony i obiektywy nie mają przed Tobą tajemnic – albo chociaż jeżeli czasem lubisz zrobić nowe selfie i przetestować parę filtrów!

  1. pketron – instagram.com/pketron/

Czy (prawie) milion obserwujących może się mylić? Pei Ketron każdą z osób, która zdecyduje się odwiedzić jej profil, zabiera ze sobą na fascynującą podróż po najdalszych zakątkach świata. Fotografuje nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale tworzy też portrety, które opowiadają historię ludzi żyjących w odwiedzanych przez nią krajach, wybiera fotografię uliczną, szuka niebanalnych, pobudzających wyobraźnię ujęć. Każde z odwiedzanych miejsc przedstawia w inny sposób, tak, by jak najlepiej uchwycić klimat i atmosferę danego miasta.

  1. hellocolor – instagram.com/hellocolor/

Paweł Nolbert, który ma za sobą współpracę między innymi z Polaroidem, sam siebie określa mianem designera i artysty, a swoje konto na Instagramie – dziennikiem fotograficznym. W ciekawy sposób łączy fotografie z grafiką, jego prace zachwycają kolorem, bawi się formami, kształtami i teksturami. Rozmaite cykle, które umieszcza na Instagramie, różnią się od siebie diametralnie, ale wszystkie pokazują, jak doskonałe wyczucie koloru ma artysta. Minimalizm, formy geometryczne i eksplozja całej palety barw to wyróżniające go cechy.

  1. katarzynamach – instagram.com/katarzynamach/

Na nieco ponad dwóch tysiącach fotografii, składających się na jej instagramowe portfolio, Katarzyna Mach prowadzi senną, oniryczną opowieść o miejscach, które odwiedza. Osnute mgłą, tajemnicze ujęcia, stonowane barwy, przydymione krajobrazy i kreatywne wykorzystanie kontrastu – na przykład w przypadku zdjęć architektury – sprawiają, że artystka zdobyła rzesze obserwatorów zafascynowanych jej stylem. Zdjęcia wzbudzają pewien rodzaj nostalgii, uspokajają i zachęcają do zatrzymania się i rozkoszowania trwającą chwilą.

 4. danieljaroszek.com – www.facebook.com/jaroszek.daniel/?pnref=lhc

Daniel Jaroszek jest odpowiedzialny między innymi za fotografie dla takich marek jak Kenzo, H&M czy Rebook, a po zapoznaniu się z jego pracami okazuje się, że doskonale koresponduje z wizerunkami tych firm. Jego zdjęcia są dynamiczne, pełne barw, zabawy formą i eksperymentowaniem z nietypowymi kadrami, w mistrzowski sposób potrafi ukazać fakturę i kształt materiałów tworzących ubrania modeli. Fotografowane przez niego dodatki zdają się przemawiać do odbiorcy równie mocno, jak jego dopracowane w najdrobniejszych detalach portrety. Metaliczne kurtki, fluorescencyjne futra, ażurowe materiały – wzbogacone o kolorowe światło i wprawione w ruch zdają się wręcz ożywać na zdjęciach.

  1. magnumphotos – instagram.com/magnumphotos/

Ta niezwykła fotograficzna kooperatywa przyciągnęła już prawie dwa miliony obserwatorów. Zdjęcia, mimo pozornie bardzo różnego stylu, doboru barw i kadrów, łączy ogromna ilość ujęć ludzkich sylwetek pochodzących z różnych krajów i zakątków świata. Fotografie zachęcają do refleksji i opowiadają spójne historie, stanowią portrety jednostek lub całych społeczności, a czasem też służą jako zobrazowanie konkretnych problemów społecznych, trendów lub zachowań. Przejmujące, czarno-białe ujęcia, minimalistyczne, wręcz postapokaliptyczne krajobrazy czy wielobarwne zdjęcia nocnego życia w Azji – niezależnie od podjętego tematu, zdjęcia stanowią ronhaklasę samą w sobie.

  1. kamilkotarba – instagram.com/kamilkotarba/

Niepokojące, jakby wyrwane z niezrozumiałego marzenia sennego, intrygujące i poruszające tematy tabu, pozornie niedoskonałe i zapadające w pamięć – takie właśnie są fotografie Kamila Kotarby. Detale ludzkiego ciała, abstrakcyjne połączenia barw i form, minimalistyczne zbliżenia na znane przedmioty i rzeźby – to wszystko składa się na unikatowy styl, który charakteryzuje artystę. Jeżeli nie wiesz, jak można połączyć gaśnicę z klasycznym popiersiem, kopiarkę z rozkwitającymi kwiatami albo w jaki sposób ukazać uzależnienie ludzi od telefonów – przekonaj się na własne oczy.

fot. Kamil Kotarba,  instagram.com/kamilkotarba/

  1. kuleszapik.com – www.facebook.com/KuleszaPikcom/

Duet Agnieszki Kuleszy oraz Łukasza Pik doceniły takie tytuły jak Cosmopolitan, Elle czy Instyle. Ich fotografie w niezwykły sposób ukazują charakter modeli – szczególnie warto zwrócić uwagę na ich ujęcia kobiet.  W ich obiektywie są silne, tajemnicze, zmysłowe, pewne siebie i świadome swojego ciała, patrzą z dumą na oglądającego. Dopracowane w każdym detalu stroje oraz scenografia sprawiają, że żadne zdjęcie nie wydaje się przypadkowe, a przy tym fotografie sprawiają wrażenie spontanicznych i naturalnych.

  1. ronhaviv_vii – instagram.com/ronhaviv_vii/

Ten współzałożyciel agencji fotograficznej VII w swoich ujęciach przedstawia surowe, często mroczne i gorzkie, lecz zawsze fascynujące i skłaniające do refleksji realia życia miasta. Fotografia uliczna w jego wydaniu porusza ważne kwestie społeczne, a przy tym zdumiewa zdolnością artysty do skupienia się na detalach. Śmiała zabawa światłem i kontrastem, zdjęcia z manifestacji i doskonałe wyczucie koloru sprawiają, że wyróżnia się na tle wielu innych fotografów poruszających podobną tematykę.

  1. daveyoder – instagram.com/daveyoder/

Ten tworzący dla National Geographic fotograf mimo zaledwie 78 zdjęć na swoim profilu zdobył ponad 150 tysięcy obserwatorów. Po zapoznaniu się z jego pracami wcale to nie dziwi – fotografia podróżnicza, w której specjalizuje się Dave Yoder, w jego wydaniu zachwyca różnorodnością. Artysta równie dobrze czuje się wykonując pełne przestrzeni zdjęcia architektury, intymne portrety czy poruszające sceny życia codziennego. Stosuje niebanalne kadry i pokazuje świat z perspektywy uważnego obserwatora.

  1. cindyloughringe – instagram.com/cindyloughridge/ 

Jeżeli od popularnej, biało-czarnej, minimalistycznej estetyki Instagrama odjęlibyśmy całe pejoratywne nacechowanie tego określenia, uzyskalibyśmy dokładnie fotografię Cindy Loughridge. Artystka pokazuje swoje życie codzienne w niezwykle świeżej, prostej formie – białe tło, pojedyncze, starannie ułożone przedmioty, zachwyt nad prostymi przyjemnościami, takimi, jak filiżanka herbaty, świeże kwiaty w wazonie czy miejsce przygotowane do pracy. Oglądanie jej prac uspokaja i wprowadza obserwatora w stan przyjemnej harmonii – nie bez powodu jej ujęcia codzienności śledzi 123 tysiące osób.

Czy znacie jakieś inne, interesujące konta na Instagramie lub Facebooku, które zapadły Wam w pamięć i które służą Wam jako źródło inspiracji? Jeżeli poszukujecie wskazówek na temat tego, jak zacząć samodzielną pracę z aparatem, by odnaleźć swój własny styl i, być może, już wkrótce również znaleźć się wśród inspirujących artystów – w naszym Miesiącu z Fotografią znajdziecie wiele materiałów, kursów oraz warsztatów, które wzbogacą Waszą wiedzę!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności