Nowości

20 Sprawdzonych Sposobów od Specjalistów na Świetne Zdjęcie – KONKURS

Jeżeli fascynuje Cię fotografia, samodzielnie podejmujesz pierwsze kroki w kierunku wykonywania jak najlepszych zdjęć lub profesjonalnie zajmujesz się przygotowywaniem sesji zdjęciowych – wiesz, jak…

Jeżeli fascynuje Cię fotografia, samodzielnie podejmujesz pierwsze kroki w kierunku wykonywania jak najlepszych zdjęć lub profesjonalnie zajmujesz się przygotowywaniem sesji zdjęciowych – wiesz, jak ważne jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności. Na pewno co jakiś czas spotykasz się również z drobnymi przeszkodami i zastanawiasz się, jakie rozwiązanie problemu byłoby najbardziej optymalne. Dzięki kilku specjalistom, przed którymi fotografia nie ma tajemnic, przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych rad – od nich, dla Was. Chcielibyśmy poznać również Wasze sprawdzone techniki na uzyskanie udanego zdjęcia, dlatego przygotowaliśmy konkurs #EduwebFotoTips, w którym będziecie mogli podzielić się swoimi sposobami. Więcej info o konkursie znajdziecie na dole artykułu.

Jeżeli zastanawiacie się, jaki wpływ na zdjęcia portretowe mają modne obecnie, powiększające oczy soczewki kontaktowe, jak intuicyjnie wykorzystywać złote zasady kompozycji lub dlaczego, robiąc zdjęcia na evencie, warto odwrócić się od sceny w kierunku publiczności – zapraszamy do lektury!

Tomasz Pluszczyk – fotograf, retuszer oraz autor bloga o fotografowaniu. Za granicą tworzący pod marką Thomas Voland. Autor szkolenia „Profesjonalny retusz zdjęć – cała wiedza w pigułce”. Znajdziecie go też na Facebooku.

1. Fotografując w RAW-ach, w aparacie najlepiej ustawić neutralny profil kolorów, czyli taki, który nie podbija kontrastu. Dzięki temu histogram będzie znacznie bardziej wiarygodny – w końcu jest generowany na podstawie plików JPG stworzonych wg. tego profilu.

2. Warto też pamiętać o przyciemnieniu LCD aparatu lub ekranu monitora, podczas pracy w ciemnym studio lub na wieczornym/nocnym plenerze. Dzięki temu wstępna ocena oświetlenia będzie prostsza, bo zdjęcia poprawnie naświetlone nie będą się wydawały za jasne lub nawet prześwietlone. To szczególnie przydatne przy fotografiach naświetlanych „na histogram”.

3. Podczas ustawiania świateł kontrowych najlepiej całkowicie wyłączyć główną lampę – dzięki temu na zdjęciu testowym doskonale będzie widać, czy kontry nie zepsują oświetlenia twarzy, np. świecąc także na nos.

4. Jeśli fotografowana osoba nosi soczewki zmieniające kształt tęczówki, to mogą one zrujnować ujęcia portretowe, robione dobrym sprzętem. Po prostu soczewki z takimi nadrukami zawierają strasznie mało detalu w porównaniu do prawdziwych oczu. Na miniaturach tego nie widać, ale po wydrukowaniu i w większych rozdzielczościach wygląda fatalnie. Takie soczewki najlepiej zdjąć – modelkę należy o tym uprzedzić jeszcze przed sesją.

5. Wrzucając zdjęcia na Facebooka, szczególnie te z ciemnym tłem, zdecydowanie lepiej użyć plików PNG zamiast JPG (jednak zajmujących mniej niż 1MB). Dzięki temu przejścia tonalne zachowają znacznie lepszą jakość. Poza tym FB zawsze podmienia profil kolorystyczny na specjalną wersją sRGB, która ma identyczną przestrzeń kolorów, tylko nieco mniej niepotrzebnych danych w pliku. Dzięki temu nawet jeśli nieprawidłowo zapiszesz zdjęcie (bez profilu ICC), to na FB i tak będzie pokazane jakby było w przestrzeni sRGB.

Jakub Kaźmierczyk – fotograf, bloger i redaktor. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Ambasador firmy Olympus i influencer WD. Jego portfolio znajdziecie na: www.jakubkazmierczyk.pl

Zrobienie dobrego zdjęcia wcale nie jest tak trudne jak może się wydawać. Mając nawet podstawowy aparat jesteś w stanie osiągnąć rewelacyjne efekty. Wykorzystując te proste metody, przeniesiesz swoje zdjęcia na wyższy poziom!

1. Pamiętaj o kompozycji
Nawet jeśli nie masz pojęcia o technicznych aspektach fotografii, to mając „dobre oko”, jesteś w stanie zrobić naprawdę świetne zdjęcie. Wystarczy żebyś nauczył się zasad kompozycji, które sąbanalnie proste. Zacznij od trójpodziału – podziel kadr dwiema pionowymi i dwiema poziomymi liniami, tak jak na zdjęciu poniżej. Miejsca, w których przecinają się linie, są tak zwanymi mocnymi punktami, czyli miejscami na zdjęciu, na które w pierwszej kolejności trafia wzrok. Możesz też włączyć podgląd siatki w swoim aparacie, to jeszcze bardziej ułatwi Ci komponowanie zdjęć.

Pamiętaj też, że fotografując zwierzaki czy pociechy, powinieneś robić zdjęcia z poziomu ich oczu!

   

2. Patrz na światło
Fotografia to nic innego jak malowanie światłem i cieniem. Pamiętaj jednak, że szczególnie w fotografii portretowej, źle ustawionym światłem jesteś w stanie zrobić więcej złego niż dobrego. Bezpośrednie światło słoneczne padające na twarz fotografowanej osoby, spowoduje, że cienie będą ostre, pojawią się pod nosem i w oczodołach. Dodatkowo, takie światło pokaże wszystkie niedoskonałości cery, a także spowoduje, że nasz model zacznie mrużyć oczy. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy, że poszukasz kawałka cienia lub ustawisz osobę pod światło. Dzięki temu, światło będzie bardziej miękkie, cienie nie będą już tak rażące, a całość będzie wyglądała zdecydowanie lepiej. Przekonaj się sam!

  

3. Wybierz odpowiednią porę
Zostańmy jeszcze przy świetle, a jak doskonale wiesz, ono diametralnie zmienia się wraz z porą dnia. Fotografowane miejsce może zupełnie inaczej wyglądać za dnia, przed zachodem i po zachodzie słońca. Warto wykorzystać tę wiedzę i przełożyć ją na dobre zdjęcia. Najgorszą porą do robienia zdjęć są okolice południa, kiedy słońce jest najwyżej na niebie. To powoduje krótkie i ostre cienie, niebo staje się bardzo jasne, a miejsce po prostu nie wygląda zbyt dobrze. Zdecydowanie lepiej wykorzystać inne godziny, które oczywiście będą zmieniały się wraz z porą roku. Do tego koniecznie wykorzystaj złotą i błękitną godzinę! Co to takiego? Złota godzina to czas po wschodzie słońca i godzinę przed jego zachodem. To moment, kiedy cienie są bardzo długie, światło ma charakterystyczny, złoty charakter. Z kolei błękitna godzina zaczyna się przed wschodem słońca, a następnie po jego zachodzie. Wtedy ze złotych kolorów, światło staje się bardziej niebieskie, w mieście zapalają się latarnie, ale niebo nadal pozostaje kolorowe, z niesamowitymi, błękitnofioletowo- złotymi gradientami. Wystarczy, że sprawdzisz w swoim smartfonie, kiedy wschodzi i
zachodzi słońce i już wiesz kiedy zrobisz najlepsze zdjęcia!

 

4. Zabierz wszystko, czego potrzebujesz
Wybierając się na zdjęcia, zawsze pamiętaj o odpowiednim spakowaniu torby. W końcu nie chcesz, żeby sprzęt Cię ograniczał. Ale nie zabieraj też za dużo! Komu chce się to wszystko nosić? Ja zawsze proponuję zabranie obiektywów pokrywających ogniskowe z zakresu ultraszerokich (np. Olympus 7-14 mm f/2.8 PRO czy Canon 17-40 mm f/4L), przez jasny obiektyw o standardowej ogniskowej (np. Olympus 17 mm f/1.8 czy Sigma 35 mm f/1.4), oi długi teleobiektyw (np. Olympus 40-150 mm f/2.8 PRO czy Canon 70-200 mm f/2.8L). Dzięki takiemu zakresowi, jestem w stanie zrobić świetne zdjęcia architektury i krajobrazu, czy skupić się na detalach i dalszych planach. Do tego zawsze zabieram ze sobą filtr polaryzacyjny, który pozwoli nasycić kolory wody i nieba, zapas kart pamięci i koniecznie – statyw. Doskonale pamiętam moment, kiedy poleciałem do Szanghaju bez statywu. Zdjęcia nocne robione przy ISO 3200 nie są najlepszym pomysłem.

5. Poznaj swój sprzęt
Przed wyjściem na zdjęcia musisz dobrze poznać swój sprzęt. W końcu wierzę, że chcesz za każdym razem przynosić do domu jak najlepszy materiał zdjęciowy. Jednak nie ma chyba nic gorszego niż piękne kadry, ale na nieostrych czy zaszumionych zdjęciach. Dlatego przed wyjściem na zdjęcia, a tym bardziej przed dłuższym wyjazdem, koniecznie poznaj swój sprzęt o jego ograniczenia. Jak to zrobić? Zrób po prostu serię zdjęć przy określonych parametrach. Ustaw aparat na statywie i zrób zdjęcia na wszystkich ustawieniach czułości ISO. Potem oceń materiał na dużym monitorze i zobacz z jakiego maksymalnego ISO możesz korzystać bez mocnej utraty jakości. Do tego zrób serię zdjęć swoimi obiektywami – wykorzystuj różne przysłony. Ten eksperyment z kolei, pokaże Ci przy jakich przysłonach Twoje obiektywy są odpowiednio ostre, a także czy autofokus działa poprawnie i zdjęcia są ostre w odpowiednim miejscu. Znając wady i zalety swojego sprzętu, jesteś w stanie wycisnąć z niego maksimum możliwości, a to przełoży się na lepsze zdjęcia, a w końcu na tym powinno Ci najbardziej zależeć.

Damian Chrobak  Fotografią zainteresował się w 2003 roku, wtedy też rozpoczął naukę na Akademii Fotografii w Warszawie. Swoje zdjęcia prezentował na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2010 jest członkiem ZPAF – pod auspicjami tej instytucji prowadzi zajęcia z fotografii dokumentalnej i ulicznej. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy fotograficznej un-posed. Więcej o nim znajdziecie na www.damianchrobak.com

1. Po pierwsze, fotografia, ma nam sprawiać przyjemność – przynosić nam energię, która pozwoli nam na dalsze rozwijani się i dążeniu do celu.

2. Nigdy nie rezygnuj z robienia zdjęć, kiedy coś Cię zainteresowało. Jeżeli masz impuls zrobienia zdjęcia (nawet takiego, które na pierwszy rzut oka nie wydaje się ciekawe), nie zatrzymuj się, nie blokuj swojego oka. W ten sposób pobudzasz swoja podświadomość do widzenia więcej.

3. Kiedy fotografujesz daną sytuacje na ulicy i masz czas na powtórzenie zdjęcia, staraj się wykonać więcej kadrów z różnych perspektyw. Czasami mały krok w prawo lub w lewo, zmiana punktu widzenia, pozwala nam później na porównanie i wybranie najmocniejszego zdjęcia

4. Naucz się pokonać strach przed robieniem zdjęć przypadkowym ludziom. Jeżeli ciągle czujesz się niekomfortowo fotografując kogoś z bliska, dobrze jest popraktykować robić zdjęcia wśród ludzi na wszelakich eventach. Pamiętaj jednak żeby nie skupiać się na dokumentacji samego wydarzenia. Zwróć swoja uwagę na to co się dzieje w przeciwnym kierunku.

5. Bądź zawsze gotowy do zrobienia zdjęcia. Pamiętaj, żeby aparat zawsze był przygotowany do zrobienia zdjęcia zawieszony na szyi, a nie w plecaku. Zawsze nanoś nowe paramenty (przesłona, czas) na aparat, kiedy widzisz ze światło się zmienia. Zaopatrz się w wygodne buty, bądź cierpliwy, uważny I nie zapomnij się uśmiechać.

Artur Nyk – Przez ostatnich dwadzieścia lat zrealizował setki sesji,  a kiedy akurat nie fotografuje, uczy innych, jak robić zdjęcia albo pisze blog www.arturnyk.pl, na którym opowiada o kulisach swojej pracy i o codzienności widzianej oczyma fotografa.

1. Poprawianie bokehu na zdjęciu. W tym przypadku nie podobała mi się górna część zdjęcia, była zbyt ciemna. Przysłoniłem więc obiektyw dłonią, co dało piękny efekt bokeh, rozjaśniło górną część zdjęcia i poprawiło kompozycję. Kolorystycznie również dłoń pasowała do wnętrza samochodu. Dobierając przedmioty o różnym kształcie, kolorze i przezroczystości, możesz w bardzo łatwy sposób wpływać na efekt końcowy zdjęcia.

2. Filtr polaryzacyjny służy nie tylko do przyciemniania nieba i zdejmowania odblasków. Za jego pomocą możesz znakomicie regulować kontrast. Te dwa zdjęcia są zrobione w tych samych warunkach, z użyciem różnych ustawień filtra polaryzacyjnego. Wykorzystaj filtr polaryzujący do budowania efektu przestrzenności na zdjęciu.

3. Nie bój się  eksperymentować z fotografowaniem pod światło. Te dwa zdjęcia zrobiłem w tym samym miejscu i czasie, jedno zrobione jest pod światło, drugie zgodnie z kierunkiem padania światła. Zobacz jak kompletnie różne są efekty i naucz się to wykorzystywać do swoich celów.

4. Fotografując chromowane przedmioty, nigdy nie kieruj lamp bezpośrednio na nie. Zamiast tego użyj dużych ekranów, które będą odbijać się w chromowanych powierzchniach  i świeć bezpośrednio na ekrany. Pamiętaj , że chrom jest jak lustro. Nie możesz oświetlić powierzchni lustra, a jedynie to co się w nim odbija.

5. Miękkie światło w studio to nie tylko softbox. Znacznie bardziej miękkie światło uzyskasz używając zwykłej czaszy i świecąc na dużą białą ścianę. Na tym zdjęciu użyłem tylko jednej lampy ustawionej na prawo od modelek i białych ekranów od strony aparatu i po lewej stronie.

KONKURS #EduwebFotoTips

A czy Ty masz jakieś porady, które w trakcie Twojej przygody z fotografią okazały się szczególnie przydatne? Podziel się z nami sprawdzonym sposobem na świetne zdjęcie i zgarnij wartościowe nagrody! W trakcie Miesiąca z Fotografią będziemy publikowali wybrane sposoby w postaci postów na naszym Facebook’u. Twoim zadaniem jest przygotowanie podobnej, krótkiej wskazówki związanej z fotografią i umieszczenie jej w formie graficznej jako post na Facebook’u z dopiskiem: #EduwebFotoTips – uczę się w ramach Miesiąca Fotografii na http://fotografia2017.eduweb.pl! 

Twój post powinien wyglądać w ten sposób:  https://www.dropbox.com/s/y318fe06902o5ch/przyklad.png?dl=0
Szablon .psd: https://www.dropbox.com/s/wuciyzaf27pgj5u/tip.psd?dl=0
Szablon .jpg: https://www.dropbox.com/s/55a1pyxzrc5jda6/tip-szablon.jpg?dl=0 

Nagrody w konkursie:

  • 1x Tablet Wacom Intuos Art
  • 2x Rabat 1000 zł na monitor Eizo
  • 2x Rysik Wacom Bamboo Fineline
  • 3x Karta Podarunkowa eduweb.pl 100 zł

Rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się 14 kwietnia, kiedy to panel złożony z autorów Kursów Foto przejrzy wszystkie prawidłowe zgłoszenia i wybierze najlepsze wskazówki. Z ich autorami skontaktujemy się przez wiadomość na FB (prosimy o sprawdzenie zakładki „Inne”) a listę zwycięzców dodatkowo opublikujemy na naszym profilu FB w dniu 14 kwietnia.

Życzymy powodzenia!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Zasoby

Jak się uczycie? Back to School – podsumowanie akcji

Programowanie i WWW

eduweb na ngPoland!

Nowości

Black Friday 2018 – najlepsze promocje

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności