Nowości

2020 na eduweb – podsumowanie roku

Jak zawsze pod koniec roku, przychodzi czas na podsumowania. Na początku warto powiedzieć, że to był bardzo trudny rok dla nas wszystkich. Szczerze cieszę…

Jak zawsze pod koniec roku, przychodzi czas na podsumowania. Na początku warto powiedzieć, że to był bardzo trudny rok dla nas wszystkich. Szczerze cieszę się, że się kończy i że 2021 nadchodzi z powiewem optymizmu i nowymi perspektywami. Dla eduweb ten rok był rekordowy pod wieloma względami, ale nie upatrujemy tego w obecnej sytuacji i lockdownie a raczej ogromnej ilości pracy, którą włożyliśmy w nowy serwis i przygotowanie materiałów. Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń i wskaźników, na które patrzyliśmy w tym roku. Na końcu – trochę o planach na 2021. Zapraszam do lektury!

Sprytna nauka online i jej 15 371 wersji…

W 2017 roku postawiliśmy sobie ambitne zadanie stworzenia serwisu, który w nowy sposób postara się zdefiniować to, jak uczymy się online. Cel ten chcieliśmy osiągnąć dzięki technologii, bo naszym zdaniem nauka w sieci wymaga zmian. Największe serwisy na świecie serwują dalej wideo jako oderwane od procesu nauki okienko przeglądarki, inwestując raczej w marketing i behawiorystów, którzy kolejnymi promocjami skłaniają nas do zakupów. Nie godzimy się na taki stan rzeczy i nowy eduweb daje temu wyraz, jako – moim zdaniem – jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie platform ze szkoleniami wideo na świecie. Zrealizowaliśmy to dosłownie garstką pięciu zaangażowanych osób (Marcina, Piotra, Róży i Piotrka), które wierzą w wizję serwisu i mechanizmów, które zaprojektowałem. W tym samym czasie nad podobnymi platformami pracują setki inżynierów, a rynki na które dostarczają produkty są liczone w milionach, a nie w tysiącach klientów, jak ma to miejsce na eduweb.

2 lata temu mówiłem o nowym eduweb jeszcze jak o wizji, która dziś jest rzeczywistością – jeśli chcecie to zobaczyć, wideo jest tutaj:

Mam nadzieję, że cała praca którą wykonaliśmy pokazuje i fakt, że od 14 lat nie odchodzimy od komputera żeby dostarczać Wam najlepsze możliwe materiały i narzędzia pokazuje, po której stronie jest nasze serce.

Mimo, że nowy eduweb uruchomiliśmy w listopadzie 2019, tak na prawdę 2020 rok można uznać za jego właściwy kształt. Przez cały ten czas wprowadziliśmy tysiące poprawek, mnóstwo nowych funkcji, a do naszych repozytoriów wykonaliśmy ręcznie 15 371 commitów. Platforma, którą stworzyliśmy to w pełni autorski system z milionami rekordów w bazie i setkami tysięcy linii kodu, które mają pomagać Wam zdobywać wiedzę a jej możliwości sięgają nawet dalej niż to, co widzicie teraz.

Najbardziej szczęśliwi jesteśmy jednak z tego powodu, że widzimy, że to doceniacie. Że metryki każdej z zaprojektowanych funkcji, po iteracjach, rosną a Wy coraz skuteczniej korzystacie z nowych mechanizmów. Których w końcu też musicie się nauczyć, bo wiele rozwiązań, które wprowadziliśmy, próżno szukać na innych, także zagranicznych platformach. Niezmiernie cieszy mnie to, że widzicie różnicę pomiędzy gotowymi rozwiązaniami z niezbyt dobrym UXem, zalewem kiepskich technicznie, robionych tylko pod sprzedaż i marketing, bez żadnego technicznego zaplecza – kursów i szkoleń. Dziękuję Wam za to.

Nigdy nie wydaliśmy aż tylu materiałów! (niemal 100)

98 szkoleń i 306 godzin materiałów trafiło na naszą platformę w tym roku. To absolutnie rekordowa ilość dostarczonej Wam wiedzy, większa niż poprzednie kilka lat zebranych łącznie. Wszystkie nasze materiały tworzone są przez nas, in-house. Nie jesteśmy i nie będziemy marketplacem wiedzy, bo uważamy że tylko w kontrolowany sposób tworząc materiały, przy współpracy z najlepszymi ekspertami, jesteśmy w stanie zapewnić najlepsze merytorycznie szkolenia. Gdy pomyślimy o tym, że niemal godzina nowego materiału dziennie trafiała na eduweb, aż trudno w to uwierzyć. Równie nieprawdopodobne jest to, że za montaż i publikację tych treści odpowiadają tylko dwie osoby. Ogromne podziękowania dla Piotra i Kamila.

Model subskrypcyjny 😬 Ile to jest 3 880 701 minut?

Gdy wspominałem znajomym, że jako pierwsi w Polsce chcemy wprowadzić model abonamentowy na eduweb, każdy odradzał mi ten pomysł. Nie dałem się jednak przekonać i przez cały rok z eduweb można było korzystać w ramach abonamentu. W ten sposób udało nam się zaoferować wiedzę, która na rynku warta jest dziesiątki tysięcy złotych w cenie odpowiednio 49 zł miesięcznie dla studentów i nauczycieli i 99 zł miesięcznie w cenie regularnej. I wiecie co? Ten eksperyment, w którym wiele osób widziało biznesową klapę, jest jednym z naszych największych sukcesów. I nie jest tutaj istotna liczba abonentów, churn i inne saas’owe metryki – mierzymy je, ale absolutnie najważniejszą metryką jest dla nas WAS – ilość aktywnych abonentów tygodniowo i odpowiednio ilość obejrzanych treści – czyli w skrócie to, czy to co kupujecie ma dla Was wartość i czy z tego korzystacie. I tutaj mogę podać Wam jedną niesamowitą statystykę – przez ten rok, obejrzeliście na eduweb 3 880 701 minut materiałów co daje odpowiednio 64678 godzin lub 2694 dni albo 7,38 lat. To niemal o 1400% więcej niż przed rokiem. Co dla nas oznacza, że przede wszystkim dostarczyliśmy Wam 14x tyle wiedzy! To, że eduweb stał się bardziej otwarty i dostępny niż kiedykolwiek to nasze największe osiągnięcie 2020 roku.

Wskaźniki zaangażowania 📈

W tym roku o 110% poprawiliśmy ubiegłoroczny wynik zaangażowania, liczonego jako średnia czasu spędzonego na stronie i wykonanych akcji. Choć nie mamy zbiorczej analityki, bo przepięliśmy ją w trakcie roku, średnia długość wizyty wzrosła z 11 aż do 22 minut! Nie są to pełne dane, ale nawet jeśli brakuje w nich kilku miesięcy dużo lepsze od poprzedniego roku.

Okres od kwietnia do grudnia

Bezpłatny dostęp dla Szkół

Staramy się wspierać szkoły, uczelnie i uczniów tak, jak to tylko możliwe. Ale w trakcie Pandemii zrobiliśmy coś, z czego jesteśmy naprawdę dumni – zaproponowaliśmy bezpłatny dostęp do naszych zasobów dla szkół, z którego skorzystało kilka tysięcy uczniów. Dzięki temu, w sytuacji gdy szkoły zmierzyły się z koniecznością zdalnego nauczania i nic jeszcze nie działało – uczniowie mogli rozwijać swoje kompetencje technologiczne. Notowaliśmy rekordowe zaangażowanie co pozwoliło przetestować też nowy serwis na dużym ruchu i usprawnić wiele mechanizmów. Przygotowaliśmy też bezpłatne materiały dla nauczycieli o tym, jak prowadzić lekcje zdalnie, jak pracować z wideo oraz udzieliliśmy kilkudziesięciu indywidualnych, darmowych konsultacji. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszym doświadczeniem!

Czym się interesowaliście?

Największym zainteresowaniem na eduweb.pl cieszyły się kursy związane z programowaniem i tworzeniem stron WWW, którego lekcje odtwarzaliście ponad milion razy! W tej kategorii wydaliśmy też najwięcej szkoleń. Poniżej informacje, jak wygląda rozkład poszczególnych specjalizacji:

Wyzwania i akcje, w których wzięło udział ponad 6000 osób

Eksperymentowaliśmy też z różnymi formami wspólnych aktywności – począwszy od wyzwania React w 10 dni na które zapisało się niemal 1000 osób, przez Festiwal Fotografii, gdzie przez 7 dni streamowaliśmy na żywo ponad 50 godzin kursów, czy Tydzień z Affinity, gdzie mogliście uczyć się wspólnie tych świetnych narzędzi graficznych. W sumie podczas wydarzeń obejrzeliście kilka tysięcy godzin wideo, a same zasięgi akcji, także dzięki naszym partnerom (jak Serif, Olympus, Canon i innych) były milionowe – będziemy kontynuować takie wydarzenia w przyszłym roku!

Przewidywaliśmy przyszłość 🔮

Jak zawsze staraliśmy się, z pomocą doświadczenia naszego i naszych mentorów, wybiec w przyszłość i zaproponować Wam materiały z zakresu narzędzi, które dopiero miesiące później pojawiały się jako trendy. Jednym z nich jest Webflow i no-code oraz automatyzacje, które staną się podstawą dla wielu internetowych projektów w 2021. Śledząc nasze kanały mieliście okazję jako pierwsi dowiedzieć się jak z nich korzystać, oraz jakie możliwości ze sobą niosą. Na eduweb znajdziesz też już kilkadziesiąt godzin kursów, które pomogą Ci zdobyć kompetencje przyszłości!

Słuchaliśmy Was… ponad 6000 razy!

To niesamowite, ale w 2020 roku otrzymaliśmy od Was ponad 6000 odpowiedzi w ankietach, które prowadzimy. Większość z nich to bieżące ewaluacje kursów i ich jakości oraz tego, jak korzystacie z platformy i co możemy poprawić. Przesłaliście nam w ramach Feedbacku 2394 oceny, a samą ankietę Net Promoter Score wypełniliście ponad 1000 razy! Średnia, którą udało nam się uzyskać – 8.7 🤯 jest (według uśrednionych wskaźników z różnych źródeł) o około 30-40% lepsza od średniej w branży. Dziękujemy Wam za to, że doceniacie nasz serwis. Przede wszystkim jednak, z miesiąca na miesiąc średnia ocen rosła o kilka procent! To znaczy, że implementując poprawki zgodnie z Waszymi sugestiami stajemy się coraz lepsi.

Jakie plany na 2021?

Pełni optymizmu wkraczamy w nowy rok, w którym czeka nas mnóstwo ekscytujących wyzwań. Jednym z największych, które planujemy już od dawna jest stworzenie miejsca, w którym mogłaby funkcjonować nasza społeczność. Prowadząc szereg Programów, grup Slack i Facebook zdaliśmy sobie sprawę, jakie możliwości daje współpraca i jak fantastyczne osoby są w naszej społeczności (to już akurat wiedzieliśmy od dawna;). Pracujemy nad przestrzenią, która będzie tętniącym życiem centrum wiedzy z technologii i nie tylko!

Oczywiście, nie ustajemy w wysiłkach w przygotowaniu dla Was coraz lepszych i coraz większej ilości materiałów. Jak zwykle, zbieramy Wasze pomysły w ramach ankiety i będziemy realizować materiały, których najbardziej potrzebujecie! To właśnie Wy decydujecie o treściach, które pojawiają się na eduweb.pl.

Szkolenia to kolejna duża rzecz, którą chcemy uruchomić w tym roku. W 2020 przeprowadziliśmy obok eduweb pilotażowe szkolenia z technologii no-code, w których wzięło udział ponad 300 osób, ucząc się w zorganizowany sposób, z mentorami, grupą na Slack, zadaniami, konsultacjami na żywo i cotygodniowymi Mastermindami z innymi uczestnikami. Już niedługo ta forma zagości na dobre na eduweb!

To oczywiście nie wszystko, bo jak zwykle mamy dla Was przygotowane mnóstwo niespodzianek – śledźcie nasze kanały i dajcie znać w komentarzach, co chcielibyście zobaczyć na eduweb w 2021 a tymczasem – wspaniałego, nowego roku! 🎉

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Nasz Manifest

Programowanie i WWW

Nowości w ES2021

W tym roku w ECMAScript pojawiło się kilka zmian, które zasługują na uwagę. Z jednej strony z pewnością usprawnią pracę a z drugiej ich nieznajomość może mieć…

Marketing i Biznes

Newsletter UI & UX #6 – Jak przygotować się do mastermindu?

Aż 80 osób zgłosiło się do mastermindów w ramach Ahoy – niesamowicie nas to cieszy! Nie spodziewaliśmy się aż tylu uczestników. Aga i Paulina miały nie lada…

Fotografia i Photoshop

Fotografia to najlepsze czym możesz się zająć!

Jest mnóstwo zawodów na świecie, ale w mojej ocenie, fotografia zdecydowanie przoduje, jeśli chodzi o satysfakcję z pracy. Skąd takie przemyślenia? Nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś marzył…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności