Nowości

Adobe Creative Suite 5 – już jest!

Moi Drodzy! Dziś, punktualnie o 17:00 odbyła się najbardziej wyczekiwana branżowa premiera. Adobe zaprezentowało najnowszy pakiet oprogramowania Creative Suite 5. Bez wątpienia, jest to…

Moi Drodzy!

Dziś, punktualnie o 17:00 odbyła się najbardziej wyczekiwana branżowa premiera. Adobe zaprezentowało najnowszy pakiet oprogramowania Creative Suite 5. Bez wątpienia, jest to obecnie najlepszy i bezkonkurencyjny zestaw narzędzi do profesjonalnego projektowania stron WWW, prezentacji, montażu i postprodukcji wideo a także pracy na potrzeby druku. W tej relacji postaram się wprowadzić Was w najnowsze narzędzia, które pojawiły się w pakiecie, a także omówić najważniejsze funkcje programów, które doskonale znacie. Kolejno na blogu będę zamieszczał dedykowane materiały, służące omówieniu zmian w poszczególnych programach a także najważniejszych nowych usług. Kilka screenów z premiery Adobe Creative Suite 5 zamieszczam poniżej:[gallery link=”file”]

Cały materiał możecie zobaczyć pod adresem:
http://cs5launch.adobe.com/?trackingid=eduweb

Dodatkowe informacje na temat Adobe Creative Suite 5 na oficjalnej stronie:
http://www.adobe.com

Adobe znów zaskakuje.

Za każdym razem, kiedy zbliża się premiera kolejnego pakietu Creative Suite, zastanawiam się, co nowego Adobe może dodać do oprogramowania, które jest niemal idealne. Przecież nie da się wymyślić od nowa funkcjonalności Photoshopa, która jest dopieszczona niemal do ostatniego detalu, czy modyfikacji funkcji Premiere Pro, które działa dokładnie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. A jednak. Każda kolejna premiera zaskakuje nowymi, niesamowitymi funkcjonalnościami. W kolejnym akapicie postaram się całościowo przedstawić najważniejsze nowinki, które wprowadziło Adobe do swojej oferty. Więszkość z nich będę szczegółowo omawiał w dalszej części relacji a także w osobnych artykułach poświęconych najważniejszym programom z pakietu.

Najważniejsze zmiany.

 • REORGANIZACJA PAKIETÓW

Zmieniła się nieco konfuguracja oprogramowania sprzedawanego w poszczególnych pakietach. Jak doskonale wiecie, zwykle zdecydowanie opłaca się zakup pakietu, niż np. 2 czy 3 programów osobno. I tak, jeśli ktoś korzysta z Dreamweavera, Flasha i Photoshopa, korzystniej będzie kupić pakiet Web Premium, niż te 3 programy osobno. Dla porównania suma programów z pakietu Master Collection opiewa na ok $7000, natomiast ich zakup w ramach pakietu to wydatek $2600. Ceny pakietu w Polsce nie są jeszcze znane, jednak wnioskując po cenach na rynku amerykańskim, pozostaną zbliżone do CS4. Naturalnie dodatkowo w pakiecie otrzymujemy wiele innych programów, na czele np. z Flash Catalyst czy Illustratorem. W zasadzie zmiany w pakietach są na plus, do wszystkich pakietów, poza Design Standard, doszedł nowy program Flash Catalyst, o którym więcej w dalszej części. Dobra wiadomość dla potencjalnych nabywców Web Premium i Master Collection jest taka, iż Adobe wreszcie uwzględniło Flash Buildera w najnowszej wersji 4 (dawniej Flex Builder) standardowo w pakiecie. Bridge i Device Central standardowo są w każdym z pudełek, natomiast z Web Premium wypadł Soundbooth. Adobe Photoshop Lightroom niestety nadal jest do nabycia wyłącznie poza pakietami. Poniżej zamieszczam screen z moim opracowaniem:

Dokładne porównanie pakietów i programów znajdziecie na stronie:

http://www.adobe.com/products/creativesuite/compare/

 • 64 BITY I WYDAJNOŚĆ

Istotna informacja dla osób, które korzystają z 32 bitowej architektury i zajmują się montażem czy postprodukcją wideo jest następująca – konieczna będzie wymiana sprzętu. Premiere PRO CS5 oraz After Effects CS5 działają wyłącznie w przestrzeni 64 bitowej, wykorzystując pełny potencjał RAMu, oraz akceleracji kart nVidii. Adobe uznało, że dla osób, które profesjonalnie zajmują się obróbką wideo, wydajność ma pierwszorzędne znaczenie, a najnowsze oprogramowanie w pełni wykorzystuje możliwości 64 bitowych systemów. Pozostałe programy, takie jak Photoshop CS5, dostępne będą nadal w dwóch wersjach – 64 i 32 bity. Pozostaną w pakiecie także programy stricte 32 bitowe, jak Dreamweaver. Tak naprawdę sama obsługa 64 bitów to nie nowość. Prawdziwa rewolucja w tym zakresie dokonała się z tego powodu, że Adobe przepisało właściwie od zera silniki renderujące, wykorzystując do maksimum zalety 64 bitowej architektury. Nowy, fantastyczny Mercury Engine, wdrożony w Premiere PRO CS5 jest jednocześnie największą zmianą w tym programie. Zmianą, której nie widać, ale zapewniam Was, że przewróci ona do góry nogami rynek produkcji i montażu video. Premiere pracuje tak szybko, że pozwala na przetworzenie w czasie rzeczywistym skompikowanego filmu RAW w 4k na domowym komputerze. Możecie sprawdzić demko nowego silnika na YouTube:

Mercury Engine

W mojej ocenie taka wydajność sprawi, że Premiere bardzo szybko stanie się czołowym programem do montażu wideo, zostawiając w tyle Ediusa czy Vegas, a także przyciągnie do tematyki video wiele osób, które do tej pory, ze względu na wymagania sprzętowe, nie mogły zająć się tą gałęzią projektowania. Funkcje programu Premiere PRO możesz także poznać w najnowszym kursie eduweb.pl: Kurs Premiere Pro i techniki Montażu.

 • NOWE PROGRAMY W PAKIECIE: Flash Catalyst oraz Flash Builder 4

Flash Builder jest aplikacją znaną i bardzo cenioną wśród developerów, ponieważ jest to nic innego jak kolejna wersja Flex Buildera, ze zmienioną nazwą. Tutaj dobra wiadomość polega więc na tym, iż program ten został dołączony bezpośrednio do pakietów CS5. Jeśli chodzi o Flash Catalyst, jest to zupełnie nowy program, dedykowany dla designerów, z którego pomocą, bez kodowania będzie można stworzyć funkcjonalny interfejs aplikacji webowej czy strony WWW, po to, aby następnie developer oskryptował go we Flash Builderze. Więcej o Catalyst możesz przeczytać poniżej, przy okazji omawiania wybranych programów z pakietu.

 • CS LIVE ONLINE SERVICES

Obok software’u desktopowego, Adobe przygotowało także szereg aplikacji webowych, które usprawnią naszą pracę. Będą to tak zwane CS Live Services, czyli aplikacje sieciowe, do których dostęp otrzymamy bezpośrednio z przeglądarki. Aplikacje te będą płatne, jednak przy zakupie dowolnego pakietu CS otrzymamy gratis roczną subskrybcję. Po roku będziemy mieli możliwość przedłużyć dostęp do tych usług, lub też wykupić upgrade do całego pakietu, który odnowi nam automatycznie także dostęp do serwisów. Z tej deklaracji Adobe płynie również wniosek, iż oprogramowanie będzie częściej aktualizowane, a same aktualizacje mogą być odpłatne. W skrócie, dodatkowe webowe serwisy to:

 1. Adobe BrowserLab – rozwiązanie, które pozwala testować strony internetowe pod różnymi przeglądarkami oraz platformami. Obecnie narzędzie to działa już w becie i możemy skorzystać z niego za darmo. Póki co znajduje się tam kilka konfiguracji, pod którymi możemy przetestować naszą stronę, w zależności od systemu operacyjnego oraz wersji przeglądarki. Aplikacja działa po stronie serwera Adobe, uruchamiając wybrany adres w różnych środowiskach a następnie przedstawiając nam rezultat w postaci screenów. Niezwykle interesująca jest możliwość porównania poszczególnych screenów, nakładania ich na siebie wykorzystując tryby przezroczystości a także możliwość korzystania z podziałek, aby sprawdzić, czy wszystko na naszej witrynie jest odpowiednio wypozycjonowane. Poniżej przedstawiam kilka screenów z działania aplikacji:

Sam BrowserLab jest dostępny pod adresem: https://browserlab.adobe.com/

 1. Adobe CS Review – narzędzie umożliwiające tworzenie recenzji oraz dzielenie się nimi z innymi online. W oprogramowaniu, takim jak InDesign, mamy do dyspozycji nowy panel, gdzie możemy wpisać swoje uwagi i recenzje, a także przeglądać recenzje innych.
 2. Acrobat.com – kompleksowa usługa umożliwiająca zdalną, wspólną pracę a także jej organizację
 3. Adobe Story – aplikacja dla osób korzystających w swojej codziennej pracy ze scenariuszy. Gotowy scenariusz w trybie online mogą edytować oraz pracować na nim jednocześnie osoby zajmujące się produkcją video. Metadane mogą być przekazane do Adobe OnLocation, z którego wykorzystaniem możemy od razu przystąpić do nagrywania materiału. Kolejno importujemy materiał do Premiere PRO, wykonujemy montaż, w After Effects dodajemy efekty specjalne a następnie w Encore pracujemy z authoringiem DVD gotowego materiału. Tak właśnie prezentuje się kompletna ścieżka produkcji video w CS5.

Skoncentrujmy się teraz na poszczególnych programach, które wchodzą w skład pakietu CS5:

 • Adobe Flash Catalyst

Flash Catalyst jest co do zasady odpowiedzią na równoległy rozwój technologii programistycznych, oraz motion designu. Obecnie coraz bardziej widoczna stała się różnica między flash designerem, a flash developerem, razem z upowszechnieniem się ActionScript 3, który oferuje bogate rozwiązania programistyczne. Z tego powodu, brakowało w pakiecie narzędzia, które umożliwiłoby współpracę designerom oraz developerom, którzy do tej pory pracowali we Flexie. Cały interfejs aplikacji zbudować można bez kodowania w Catalyst, po to, aby następnie przekazać go developerowi, poruszającemu się w środowisku Flexowym (Flash Builder), a ten ma za zadanie napisać odpowiednią aplikację. Główna przewaga Catalysta polega na tym, iż bazuje on na formacie mxml, zatem już na etapie projektowania korzystamy z komponentów, które do tej pory były dostępne tylko we Flexie. Flash CS5 stanie się zatem narzędziem dla osób, które znają AS3, jeśli ktoś nie ma zacięcia programistycznego, będzie mógł skorzystać z Catalysta. Catalyst ma jeszcze jedną zaletę – w kilka minut designer może w nim stworzyć w pełni funckjonalną prezentację czy stronę WWW. Podsumowując, Flash Catalyst oferuje:

 1. Wykorzystanie technologii Flash do tworzenia prementacji oraz stron WWW bez znajomości ActionScript
 2. Łatwą integrację z narzędziem developerskim – Flash Builder
 3. Komponenty oraz akcje, które można w prosty sposób modyfikować
 4. Obsługę podstron, między którymi możemy stworzyć efektowną nawigację
 5. Możliwość eksportu do pliku .swf oraz AIR oznacza tworzenie aplikacji webowych oraz desktopowych
 • Adobe Dreamweaver CS5

Najnowsza odsłona Dreamweavera odpowiada na bieżące potrzeby technologii webowych, które wiążą się w dużej mierze z wykorzystaniem języków programowania i aplikacji działających po stronie serwera (server-side), takich jak PHP czy ASP.NET, jak również aplikacji bazodanowych. Dreamweaver wspiera symulację skryptów napisanych w popularnych językach dzięki funkcjom Live View. Pozwala także na pracę z popularnymi systemami CMS, takimi jak WordPress czy Joomla. Listę najważniejszych zmian w Dreamweaver CS5 prezentuję poniżej:

 1. Możliwość inspekcji kodu, znana z dodatku do przeglądarki Firefox – Firebug. Podobny interfejs pozwala łatwo nawigować po strukturze stylów CSS a także w miarę potrzeb ukryć konkretną regułę CSS
 2. Integracja z popularnymi systemami CMS jak WordPress, Drupal czy Jooma jest dużo łatwiejsza dzięki możliwości podglądu działającej aplikacji w Live View
 3. Ulepszone wsparcie dla różnych przeglądarek
 4. Inteligentne pobieranie powiązanych plików, również plików z aplikacją (php, aspx), które umożliwia wyświetlenie całego contentu (wcześniej mieliśmy możliwość obserwować powiązania na przykładzie plików CSS oraz JavaScript)
 5. Integracja z Adobe BrowserLab
 6. Wskazówki podczas pisania kodu PHP
 7. Zmodyfikowany panel dodawania strony oraz ustawień serwera
 8. Integracja z Business Catalyst
 • Adobe Flash Professional CS5

Jeśli ktoś myśli, że Flash na iPhone to jedyna nowość, jaka pojawiła się we Flashu CS5, to jest w błędzie. Program zawiera bowiem ponad 250 poprawek oraz nowych funkcji, spośród których wiele ma naprawdę ogromny potencjał. Przede wszystkim nowy, przebudowany mechanizm renderingu tekstu a także możliwości pól tekstowych, które znamy z zaawansowanych narzędzi typograficznych jak Adobe InDesign. Panel preferencji textfieldów nie mieści się teraz na monitorze z rozdzielczością HD. Flash Professional CS5 staje się jednak coraz bardziej narzędziem dla osób, które chociaż w podstawowym stopniu znają ActionScript 3. Dla pozostałych designerów powstał właśnie Flash Catalyst. Jakie są kluczowe funkcje najnowszej odsłony Flash’a?

 1. Ulepszony panel Actions oraz ułatwienia przy pisaniu kodu
 2. Lepsza integracja z Flash Builderem (Z poziomu FB możemy podglądać i publikować projekty za pośrednictwem Flash’a)
 3. Zupełnie nowy silnik renderujący tekst, podobny do tego znanego z InDesign
 4. Publikowanie plików na iPoda
 5. Lepsza integracja z całym pakietem CS5 (między innymi z Adobe InDesign CS5)
 6. Zaawansowana fizyka w narzędziu BoneTool, między innymi efekt Spring polegający na realistycznym odkształcaniu materiału
 7. Nowe presety narzędzia DecoTool
 8. Ulepszenia dotyczące wideo, między innymi podgląd rzeczywisty wideo bez konieczności publikowania pliku
 9. Pliki fla bazujące na XML – pozwalają na zmianę niektórych parametrów projektu bez uruchamiania Flasha oraz współpracę wielu osób przy jednym projekcie
 • Adobe Indesign CS5

InDesign przeszło chyba największe zmiany, zarówno jeśli chodzi o funkcje, a co ważniejsze, zmiany koncepcyjne. Od tej pory nie jest to już narzędzie przystosowane stricte do pracy z materiałami do druku. Adobe stawia na coraz bardziej powszechną kategorię digital media, oraz dokumentów, które łączą klasyczne środki przekazu jak tekst, z elementami multimedialnymi. Z pomocą InDesign możemy teraz tworzyć w pełni funkcjonalne prezentacje, bazujące na Flash’u, a także dokumenty wyposażone w media jak wideo i dźwięk a także elementy interakcji z użytkownikiem (przyciski, formularze). Najważniejsze funkcje InDesign CS5 prezentują się następująco:

 1. Tworzenie interaktywnych dokumentów oraz prezentacji
 2. Zmiana rozmiaru strony bez ingerencji w rozmiar pozostałych stron w projekcie
 3. Nowy panel CS Review umożliwiający dodawanie komentarzy do pracy, na które mogą odpisywać klienci
 4. Ulepszone narzędzia do zaznaczania i transformacji
 5. Śledzenie zmian tekstu w naszym projekcie umożliwia powrót do każdego miejsca w historii pracy
 6. Zaawansowane narzędzia służące kompozycji tekstu
 7. Nowy panel warstw
 8. Ulepszone narzędzia publikowania na potrzeby mediów cyfrowych
 • Adobe Illustrator CS5

Illustrator nie zawiera aż tylu nowości, co wcześniej opisywane programy. Jednak drobiazgi, które zostały poprawione, w znacznym stopniu poprawiają komfort naszej pracy, a także pozwalają dodać nowe, atrakcyjne elementy. Nowe, fantastyczne narzędzie do tworzenia kształtów wektorowych z pewnością znajdzie uznanie wśród wielu artystów. Najważniejsze zmiany i nowości w Illustratorze CS5 to:

 1. Narzędzia służące do efektywnego rysowania w perspektywie
 2. Nowe narzędzie Beautiful Strokes, które pozwala tworzyć fantastyczne linie, oraz manipulować ich grubością w różnych miejscach bez konieczności korzystania z punktów wektorowych np. narzędzia Pen Tool
 3. Nowe narzędzie Bristle Brush
 4. Ulepszenia dotyczące pracy z wieloma artbordami oraz publikacji na urządzenia mobilne
 5. Nowe narzędzie Shape Builder
 6. Możliwość eksportu i przygotowania prezentacji we Flash Catalyst
 7. Efekty do zastosowania na wektorach
 8. Nowy panel CS Review omawiany przy okazji InDesign CS5
 • Adobe Photoshop CS5

Ponieważ na eduweb.pl ukaże się odrębne opracowanie dotyczące samego Photoshopa, tutaj pozwolę sobie wymienić jedynie najważniejsze funkcje flagowego programu Adobe, opatrzonego numerkiem 5. Photoshop, to obok wzrostu wydajności także nowe, rewelacyjne narzędzia, na czele z fantastycznym Content Aware Fill. Pozwala ono na wycięcie dowolnego elementu zdjęcia czy grafiki, uprzednio tworząc selekcję. Następnie wciskamy przycisk DEL i algorytmy Photoshopa w inteligentny sposób wypełniają przestrzeń, którą wycięliśmy, zgodnie z pozostałym fragmentem obrazu. Efekt ten widoczny jest na screenach powyżej (zdjęcie z koniem). Ponadto do Photoshopa wprowadzony został silnik pozwalający na zaawansowaną pracę z pędzlem, niemal tak, jakbyśmy malowali na płótnie. Możemy między innymi rozwodnić pędzel, a także mieszać kolory, które nałożyliśmy na pole pracy. Pozostałe nowości w Photoshop CS5 to między innymi:

 1. Lepsza wydajność w architekturze 64 bitowej
 2. Nowe narzędzia do szybkiego tworzenia zaawansowanych selekcji
 3. Narzędzie Content Aware Fill
 4. Puppet Warp – narzędzie umożliwiające modyfikowanie kształtów zgodnie z fizyką ruchów
 5. Ulepszone narzędzia edycji plików RAW
 6. Większe możliwości pracy z narzędziami 3D, między innymi tekstury
 7. Ulepszone pędzle oraz tryby pracy z narzędziami malowania
 8. Narzędzia CS Review

To wszystko o najważniejszych zmianach i możliwościach Adobe Creative Suite 5. Na blogu zamieszczę jeszcze kilka wpisów dotyczących nowych funkcji w CS5 a także poszczególnych programów. Na eduweb.pl znajdziesz natomiast najnowsze szkolenia, dotyczące tego oprogramowania. Zapraszam także na forum eduweb.pl, gdzie postaram się udzielić odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące CS5:

http://forum.eduweb.pl/viewtopic.php?f=24&t=259&sid=eca020e9d4bcc5ba46fda1291edf422d

Serdecznie pozdrawiam,
Grzegorz Róg

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Fotografia i Photoshop

Kurs Photoshop The Best Of już dostępny!

Witajcie, Mam przyjemność poinformować, że na eduweb.pl dostępny jest już nasz najnowszy materiał: Kurs Photoshop The Best Of - Wybrane Warsztaty Kurs zawiera kompilację najlepszych Warsztatów nagranych…

Fotografia i Photoshop

13 godzin tutoriali After Effects już dostępne!

Witajcie, Mam przyjemność poinformować o najnowszej premierze na eduweb.pl - na stronie pojawił się właśnie najnowszy kurs: After Effects - The Best Of W kursie znajdziecie rekordowe…

Fotografia i Photoshop

Kurs Adobe Illustrator – Techniki Zaawansowane już dostępny!

Jest mi niezwykle miło poinformować, że na eduweb.pl dostępny jest nasz najnowszy, długo wyczekiwany kurs: Adobe Illustrator - Techniki Zaawansowane Illustrator jest niezwykle wszechstronną aplikacją a jednocześnie…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności