Webdesign

Adobe InContext Editing – darmowy tutorial na eduweb.pl

Niedawno Adobe wypuściło zupełnie nowe narzędzie dla webmasterów, które znacznie ułatwia zarządzanie oraz edycję stron internetowych. Nazywa się Adobe InContextEditing (ICE) i z jego…

Niedawno Adobe wypuściło zupełnie nowe narzędzie dla webmasterów, które znacznie ułatwia zarządzanie oraz edycję stron internetowych. Nazywa się Adobe InContextEditing (ICE) i z jego pomocą możemy w oknie przeglądarki dokonywać zmian niektórych elementów naszej strony WWW. W ten sposób aktualizacji treści witryny możemy dokonać z każdego miejsca, wykorzystując komputer, który nie ma oprogramowania do edycji XHTML ani klienta FTP.

Jak to działa?

Wystarczy uruchomić stronę w przeglądarce, wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+E i już mamy dostęp do edytowalnych regionów, które wcześniej zdefiniowaliśmy. Samo definiowanie regionów odbywa się na dwa sposoby – możemy to zrobić w przeglądarce w panelu InContextEditing, ewentualnie z wykorzystaniem Adobe Dreamweavera CS4, gdzie oprócz możliwości ustawienia tzw. editable regions (koniecznie DIVy), możemy określić jakie funkcje edycji zostaną udostępnione (np. wyłącznie zmiana koloru tekstu, bądź zmiana samej treści ale bez możliwości zmiany wyglądu). Mamy także do dyspozycji repeating regions, czyli obszary, które mogą być powtarzane z wykorzystaniem ICE. Możemy także podpiąć specjalny arkusz stylów, który będzie udostępniony dla naszej witryny, a edytujące ją osoby wybierając odpowiednią regułę będą wprowadzały wszystkie zmiany zdefiniowane w CSS.

W ICE możemy ustawić kilku użytkowników dla jednej witryny, którzy będą nią administrować, co oznacza, że możemy naszemu klientowi udostępnić zarządzanie wybranymi elementami strony (edycja adresu firmy w dziale kontakt, dodawanie newsów), bez konieczności tworzenia panelu administracyjnego czy implementowania CMS’a. Wady? Niestety panel jest dostępny wyłącznie w języku angielskim. Możecie jednak zawsze podesłać klientowi link do video tutoriala, opublikowanego na eduweb.pl!

Zapraszam do obejrzenia darmowego materiału video na temat InContextEditing na eduweb.pl w dziale Darmowe Tutoriale: http://www.eduweb.pl/tutoriale/

Demo oraz dokumentację znajdziesz na stronie ICE.

Do usłyszenia!
Grzegorz Róg

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Fotografia i Photoshop

Kurs InDesign od Podstaw – już dostępny!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności