Nowości

Concept Art – droga od briefu do gotowego modelu

Concept art – droga od briefu do gotowego modelu Niewiele osób włączając najnowszą odsłonę gry komputerowej czy oglądając jej zapowiedzi zastanawia się nad tym, jak…

Concept art – droga od briefu do gotowego modelu

Niewiele osób włączając najnowszą odsłonę gry komputerowej czy oglądając jej zapowiedzi zastanawia się nad tym, jak długą drogę przebyła widoczna na ekranie postać, nim ukazała się w finalnej wersji projektu. Szczegółowe briefy, opisujące nie tylko wygląd, sylwetkę czy ubiór, ale również charakter, cechy szczególne czy historię danej figury, niezliczone szkice, przekazywane później grafikom modelującym postać w 3D oraz programistom… A także rzadko omawiana, a kluczowa praca grafika koncepcyjnego, którego głównym zadaniem jest tchnięcie w przedstawianą sylwetkę życia i opowiedzenie jej historii za pomocą obrazu.

Czym jest concept art?

Concept art to dziedzina grafiki bardzo dynamicznie zyskująca na popularności. Bez niej niemożliwe byłoby stworzenie interesujących postaci czy lokacji, odpowiadających dokładnie wizji twórcy gry i potrafiących zafascynować odbiorcę. To dzięki grafice koncepcyjnej powstaje realistyczne, przekonujące uniwersum gier komputerowych, filmów i komiksów, i mimo, że ilustracja stworzona przez grafika przechodzi później jeszcze wiele metamorfoz i ulepszeń – to on tworzy właśnie szkic i szkielet produktu końcowego.

Znani graficy koncepcyjni

Concept art najłatwiej przedstawić jest na realistycznych przykładach. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie czterech znanych, polskich, inspirujących grafików koncepcyjnych, którzy współtworzyli najbardziej popularne gry oraz filmy ostatnich lat. Każdy z nich charakteryzuje się innym stylem, ale każdy w mistrzowski sposób operuje atmosferą w swoich pracach oraz opowiada historię za pomocą obrazów.

grzegorz-przybys-witcher-14
Grzegorz Przybyś

Jednym z najbardziej znanych grafików koncepcyjnych, którego prace z pewnością wiele osób miało okazję poznać, jest Grzegorz Przybyś, którego kreatywność, unikatowa kreska i niepowtarzalna umiejętność uchwycenia najważniejszych cech postaci pozwoliły na stworzenie między innymi uniwersum Wiedźmina 3 czy tytułów z serii Call of Juarez. Znany artysta z Wrocławia i współtworca studia Division 48 już od dziewięciu lat zajmuje się concept artem. Przejmujący klimat, pełne ekspresji postaci i historia opowiedziana ilustracjami sprawiają, że gra nabiera życia i zdobywa rzesze fanów na całym świecie. Pod adresem www.artstation.com/artist/grzegorzprzybys możecie zapoznać się z portfolio Grzegorza.

Warto również śledzić profil Grzegorza na Facebooku:
https://www.facebook.com/grzesiek.przybys

jakub-rozalski-1920-red-flowers-01s

Jakub Różalski

Innym znanym artystą koncepcyjnym jest Jakub Różalski, który w swoich pracach stawia głównie na opowiedzenie konkretnej historii, a jego ilustracje inspirowane są w dużej mierze malarstwem XIX i XX wieku. Swoją przygodę z concept artem zaczął już w 2002 roku. Charakterystyczną cechą jego grafik jest realizm zmieszany z impresjonizmem oraz przedstawianie codzienności w nietypowy, intrygujący sposób. Łączy również w swoich pracach elementy klasyczne i tradycyjne ze współczesnością. Portfolio Jakuba znajdziecie pod adresem https://www.artstation.com/artist/jakubrozalski.

Jakuba Różalskiego również znajdziecie na Facebooku:
https://www.facebook.com/Kubasa

dungeon

Marek Madej

Kolejnym artystą współtworzącym uniwersum Wiedźmina jest Marek Madej, mieszkający w Warszawie twórca który współpracował między innymi przy produkcji gier RPG takich jak Klanarchia czy Nemezis d20. W jego imponującym portfolio znajdziemy pełny przekrój realistycznych, mrocznych projektów, nawiązujących do fantasy czy horroru. Jego grafiki, niezależnie od tego czy przedstawiają postaci czy krajobrazy, opowiadają fascynujące historie i zachwycają lekko oniryczną atmosferą. Możecie zapoznać się z jego pracami pod adresem http://www.artofmarekmadej.com.

Ponownie odsyłamy również na Facebooka:
https://www.facebook.com/Banditpencil

wojciech-ostrycharz-koncept1

Wojciech Ostrycharz

Przy produkcji wielu filmów a także gier takich jak Dead Island czy Call of Juarez, pracował również Wojciech Ostrycharz. Ten mieszkający w Barcelonie artysta zaskakuje ogromną różnorodnością w swoim portfolio – od lekkich, przywodzących na myśl mangi i komiksy projektów o pastelowych barwach, przechodzi płynnie do poruszających portretów i scen postapokaliptycznych. Jego prace znajdziecie między innymi na stronie:
https://www.artstation.com/artist/wojciechostrycharz.

Jak poznać tajniki Concept Artu?

Praca grafika koncepcyjnego to fascynujące zajęcie wymagające ogromnej kreatywności, dające twórcy poczucie tworzenia własnego uniwersum. Mimo dużego zainteresowania tą dziedziną grafiki, do tej pory istniało bardzo niewiele materiałów, na bazie których graficy mogli rozwijać swoje umiejętności pod tym kątem. Chcielibyśmy dać możliwość wszystkim zainteresowanym concept artem możliwość poszerzenia swojej wiedzy i poznania tajników tego zajęcia – co zainspirowało nas do stworzenia unikatowego i pierwszego w polskim internecie rewolucyjnego Bootcampu. To prowadzone zdalnie zajęcia, łączące streaming na żywo, konsultacje z mentorami oraz ścisłą współpracę z innymi uczestnikami, gwarantujące zdobycie wyjątkowej, praktycznej wiedzy na przestrzeni kilku tygodni. Zajęcia prowadzone są zdalnie, co pozwala na korzystanie z nich w dowolnym, dogodnym dla uczestnika terminie. To doskonała okazja by poszerzyć swoje umiejętności lub spróbować sił w zupełnie nowej dziedzinie.

Więcej informacji na temat Bootcampów Eduweb znajdziecie pod adresem:
http://eduweb.pl/bootcamp/ConceptArt

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Fotografia i Photoshop

Kurs Adobe Illustrator – Techniki Zaawansowane już na eduweb.pl!

Nowości

Już wkrótce – premiera Kursu Adobe Illustrator CC – Techniki Zaawansowane!

Nowości

Kurs Affinity Masterclass już wktótce!

Witaj, Już wkrótce na eduweb.pl ukaże się premiera Kursu Affinity Masterclass. Ten materiał to strzał w dziesiątkę dla miłośników aplikacji Affinity, którzy chcieliby tworzyć wyjątkowe kompozycje wektorowe i bitmapowe.…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności