Nowości

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #2

https://pl.fotolia.com/id/96805817 Specjalista od wszystkiego Pod zeszłotygodniowym artykułem z cyklu dotyczącego zawodów przyszłości pojawiło się kilka cennych komentarzy, które warto uwzględnić w dzisiejszym wpisie. W…

https://pl.fotolia.com/id/96805817

Specjalista od wszystkiego

Pod zeszłotygodniowym artykułem z cyklu dotyczącego zawodów przyszłości pojawiło się kilka cennych komentarzy, które warto uwzględnić w dzisiejszym wpisie. W związku z akapitami dotyczącymi wymagania coraz większej ilości interdyscyplinarnych umiejętności od pracowników, pani Natalia słusznie zauważyła, że kiedy od wykonawcy zlecenia oczekuje się, by umiał „wszystko” tak naprawdę nie będzie dobry w niczym. To częsty kłopot dla początkujących freelancerów i osób pracujących w branży IT lub graficznej – powierzchowna znajomość każdego kolejnego programu czy języka programowania jest postrzegana jako atut, a często zapomina się o tym, że niejednokrotnie warto poświęcić więcej czasu i pracy na szczegółowe wgłębienie się w wyjątkowo interesujący nas obszar, by stać się specjalistą. Nie oznacza to oczywiście, że nie opłaca się ciągle poszerzać swojej wiedzy i umiejętności, szukając nowych, ciekawych rozwiązań.

Blogowanie na freelance

Na naszym fanpage na Facebooku pan Wojtek zwrócił uwagę na to, że obecnie coraz częściej za zawód uważa się prowadzenie bloga czy videobloga. Rzeczywiście jest to bardzo dynamicznie rozwijający się od kilku lat trend – w tej chwili nikogo nie dziwi już, że blogując lub prowadząc vloga można nie tylko zyskać popularność, lecz traktować to jako pełnowartościowe zajęcie z którego można się utrzymać. Kluczem jest tu jednak przedstawianie unikatowych treści – zarówno blogerów motywacyjnych, jak i prowadzących strony graficzne, a nawet tak zwanych szafiarek czy osób prowadzących blogi i vlogi, są tysiące, a popularność zyskują tylko ci, którzy do swojej pracy podchodzą najbardziej konsekwentnie, wyprzedzają konkurencję i prezentują wyjątkowy materiał. Praca blogera i vlogera jest tak naprawdę w kilku aspektach podobna do pracy grafika-freelancera czy innych osób z branży kreatywnej – kluczem jest tutaj trafienie w niszę i bycie najlepszym spośród konkurencji oraz ciągłe śledzenie trendów i wyprzedzanie ich o krok.

https://pl.fotolia.com/id/65440520

W tym chaosie jest metoda

Jeżeli wydaje Ci się, że duże korporacje i świetnie funkcjonujące agencje kreatywne osiągają duże zyski dzięki doskonałemu systemowi, przemyślanym procedurom i logicznym działaniom… To masz absolutną rację, ale zgodnie z przewidywaniami agencji Sparks&Honey, już w 2030 roku obowiązkową posadą w większych firmach będzie corporate disorganizer – czyli osoba która będzie dbać o to, by przy realizacji projektów pozostał element twórczego chaosu. Disorganizer odpowiedzialny będzie za to, by patrzeć świeżym okiem z dystansu na działania grupy, proponować twórcze rozwiązania i zachęcać do tzw. „thinking outside of the box”. Duże firmy już teraz widzą potencjał tkwiący w start upach oraz tego typu projektach, gdzie element zorganizowanego, kontrolowanego chaosu jest pozytywny i opłacalny, i chcą zadbać o stworzenie lepszego i bardziej twórczego środowiska.

Minimalizm w biurze

Nie od dziś wiadomo, że często to te najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Pamiętać o tym będzie simplicity designer, który zadba o kontrolowanie i możliwe upraszczanie procedur oraz działania firmy. Już teraz minimalizm staje się coraz bardziej popularnym trendem – zarówno na płaszczyźnie życia prywatnego, jak i zawodowego, a ludzie ogarnięci wszechobecnym szumem medialnym i nadmiarem informacji chcą uciec do możliwie najprostszych, skutecznych rozwiązań. Dlatego też posada dla osoby zajmującej się tym zarówno jak chodzi o procedury, jak i zasoby ludzkie, będzie prawdopodobnie coraz bardziej pożądana na przestrzeni najbliższych lat.

Kreatywna nauka

Ta posada może zdziwić większość naszych czytelników, przyzwyczajonych do tego, że system szkolnictwa wymaga całkowitego podporządkowania się regułom, jest nastawiony raczej na zdobywanie wiedzy teoretycznej niż praktycznej i najczęściej nie pozwala na rozwijanie umiejętności, które później przydają się w życiu. Ten problem dotyka już najmłodszych dzieci, które nudzi żmudne opracowywanie zadań podczas siedzenia w ławkach, a także studentów, którzy kończą wyższe uczelnie rozczarowani ich poziomem i z poczuciem, że poświęcili wiele czasu i pracy na zdobycie przestarzałej, nieprzydatnej wiedzy. Z tym właśnie będzie radził sobie hackschooling counselor – osoba, której zadaniem jest zachęcanie uczniów do wychodzenia poza znane ramy nauki, do eksperymentowania i poszukiwania twórczych, kreatywnych rozwiązań realnych problemów. Na razie tego typu zachęcanie dzieci do odkrywania świata, swoich umiejętności i budowania odpowiedzialności za swoje działania jest raczej domeną eksperymentalnych szkół oraz nauczania domowego, ale mamy nadzieję, że do 2030 roku tego typu rozwiązania rozpowszechnią się również w zwykłych placówkach. Tysiące zadowolonych klientów Eduweb jest również przykładem na to, jak kreatywne podejście do nauki – takie jak e-learning – może motywować do zdobywania nowych umiejętności i zachęcać do ich rozwijania.

https://pl.fotolia.com/id/119849534?by=serie

Odwyk kontrolowany

Na wszelkiego rodzaju odwykach na ogół przydzielony zostaje specjalny opiekun, który dba o to, by jego podopieczny w trudnych chwilach nie sięgnął po zakazane i destrukcyjne używki. Żyjemy w czasach, gdy takim samym uzależnieniem staje się bycie online i ciągła potrzeba aktywnego uczestniczenia w społeczności internetowej. Jeżeli za dziesięć lat poczujesz, że wymyka Ci się spod kontroli Twoja potrzeba odświeżania maila, sprawdzania social mediów czy przeglądania blogów i artykułów – pomoże Ci digital detox therapist, który specjalizować się będzie w skutecznym odzwyczajaniu swoich klientów od nadmiaru szumu internetowego.

Obserwując trendy na rynku pracy możemy sami uświadomić sobie, jakie kroki warto jest podjąć, by usprawnić i unowocześnić działania własne lub swojej firmy. Może będzie to próba kreatywnego podejścia do nauki, wprowadzenia odrobiny kontrolowanego chaosu w napięty grafik lub odstawienie na kilka godzin laptopa, by odświeżyć myśli? Już w przyszłym tygodniu przedstawimy Wam trzeci i ostatni artykuł z cyklu o zawodach przyszłości. Do zobaczenia w następny piątek!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Już wkrótce – WordPress od Podstaw!

Nowości

5 sposobów na skuteczne zniechęcenie Twoich klientów

Cierpisz na nadmiar wiernych, zainteresowanych Twoimi działaniami klientów? Twoje social media, na których się udzielasz jako web designer, grafik czy UX designer aż huczą od propozycji współpracy, i…

Nowości

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #3

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #3 Witamy Was w trzecim i ostatnim tygodniu cyklu o zawodach przyszłości! Dzisiaj przyjrzymy się kolejnym pięciu posadom, które według…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności