Nowości

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #3

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #3 Witamy Was w trzecim i ostatnim tygodniu cyklu o zawodach przyszłości! Dzisiaj przyjrzymy się kolejnym pięciu…

red-hands-woman-creative

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #3

Witamy Was w trzecim i ostatnim tygodniu cyklu o zawodach przyszłości! Dzisiaj przyjrzymy się kolejnym pięciu posadom, które według prognoz rynku staną się popularne w 2030 roku. W poprzednich artykułach z cyklu mogliście przeczytać o takich stanowiskach jak garbage designer, corporate disorganizer czy hackschooling counselor.

Liczne badania pokazują, że już teraz młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy cenią sobie inne wartości niż ich rodzice czy starsze pokolenia. Chcą stawiać na kreatywność, współpracę, innowacyjne rozwiązania oraz niechętnie patrzą na to, by poświęcić się w pełni tylko jednej ścieżce kariery – wolą raczej łączyć wielozadaniowość z możliwością ciągłego poszerzania swoich umiejętności. Są też często rozczarowani systemem szkolnictwa lub staży, na jakie się dostają, bo okazuje się, że realia zatrudnienia zmieniają się tak dynamicznie, że aspekty o których uczyli się ledwo kilka lat temu, teraz już są nieaktualne.

Coraz więcej młodych ludzi stawia na rozwój osobisty oraz samodzielne rozwijanie swoich umiejętności, czy to podczas współpracy z innymi specjalistami, czy też stawiając na e-learning lub kursy. Doświadczenie uczy ich też tego, że często takie cechy charakteru jak inteligencja emocjonalna, umiejętność pracy pod presją czasu, elastyczność czy skuteczna współpraca w grupach i dostosowywanie się do zmiennego środowiska, są dużo bardziej przydatne niż… Doskonała znajomość pewnych programów lub nawet doświadczenie w pracy, pozwalają bowiem na ciągły rozwój i podtrzymują motywację pracownika.

Naucz się uczyć

Szczególnie bliski nam wydał się zawód curiosity tutora – osoby, której głównym zadaniem jest ciągłe pobudzanie klienta do poszerzania swoich horyzontów, zdobywania nowych kompetencji oraz zachęcanie do poznawania nowych dziedzin wiedzy a także inspirowanie go na drodze zawodowej i prywatnej. Tutor będzie odkrywał w swoich klientach tak zwane soft skills – umiejętności interpersonalne ułatwiające rozwój osobisty i komunikację z innymi. Dodatkowo zadba o to, by w całym szumie informacyjnym, który dociera do ludzi, umieć znaleźć ciekawe, inspirujące i wartościowe elementy, które później wykorzysta w swoim życiu.

Specjalista od trzeciego wymiaru

Drukarki 3D cały czas zyskują na popularności i nie przestają zaskakiwać kolejne innowacyjne sposoby na wykorzystanie ich w różnych dziedzinach biznesu. Nie powinno zatem dziwić, że z roku na rok będzie pojawiało się coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów doskonale znających możliwości takiej technologii. Może już teraz warto wgłębić się w ten temat, by za kilka lat płynnie poruszać się po tym ciągle rozwijającym się rynku i znać jego zastosowania?

yellow-metal-design-decoration

Kickstarter dla zaawansowanych

Projekty crowdfundingowe to trend ostatnich lat, który pozwolił na stworzenie niezliczonej ilości gier, gadżetów elektronicznych czy software’ów. Świetny pomysł, zachęcający opis, i miliony dolarów spływające na nasze konto celem zrealizowania naszego projektu – czy kogokolwiek trzeba jeszcze przekonywać, że portale typu Kickstarter czy Indigogo w rzeczywisty sposób dynamicznie zmieniają rynek? Najbardziej skuteczna akcja crowdfundingowa w historii zgromadziła… 160 milionów dolarów. Z biegiem lat tego typu sposoby finansowania projektów jeszcze bardziej zyskają na popularności, w związku z czym powstanie zapotrzebowanie na specjalistę ds. crowdfundingu, który pomoże w wygodny i praktyczny sposób przygotować daną kampanię tak, by odniosła sukces.

Czego oczy nie widzą…

Już teraz bez żadnych zahamowani dzielimy się w internecie z całkowicie obcymi ludźmi najbardziej prywatnymi momentami z naszego życia, naszymi znajomościami a także osobistymi informacjami. Z postępującą digitalizacją społeczeństwa i otaczającego nas świata wzrośnie również potrzeba stopniowego odzyskiwania prywatności, z której dajemy się obdzierać portalom społecznościowym, aplikacjom czy przeglądarkom. Privacy consultant – konsultant ds. prywatności – zadba o to, byśmy używali internetu w sposób zdroworozsądkowy, oraz będzie uczył nas, w jaki sposób chronić swoją prywatność i nie dać się oszukać lub nie ucierpieć na przekazaniu osobom trzecim zbyt dużej ilości naszych danych osobowych.

Nowy wymiar wideorozmów 

Czy zdarzyło Wam się używać Skype do takich celów, jak konsultacja z klientem, rozmowa o pracę lub negocjacje z osobami oddalonymi o setki kilometrów? Jeżeli chociaż przez chwilę pracowaliście w większym biurze lub korporacji, prawdopodobnie wiele spotkań czy konferencji odbywało się za pośrednictwem wideorozmów. Jest to wyjście szybkie, tanie i praktyczne – a za kilka lub kilkanaście lat o odpowiednią etykietę i savoir vivre naszych rozmów przez Skype zadba Skype staging. Specjalista będzie edukował swoich klientów w zakresie odpowiedniej komunikacji podczas wideorozmów, tego w jaki sposób się do nich przygotować, jak wyglądać czy jak nawiązywać kontakty z innymi osobami przez kamerki internetowe.

Oczywiście rynek zmienia się tak dynamicznie, że obecne spekulacje mogą nie pokrywać się w pełni z tym, jak naprawdę będą wyglądały zawody przyszłości w 2030 roku – łatwo jednak zauważyć trend polegający na zwróceniu się w kierunku kreatywności, wielozadaniowości oraz rozwoju osobistego i zawodowego. Niezależnie od tego, czy jesteście dopiero wkraczającymi na rynek pracy millenialsami, a może już od dłuższego czasu pracujecie w wyspecjalizowanym segmencie rynku – być może znajdziecie wśród tych propozycji coś, co zainspiruje Was do zainteresowania się nowymi ścieżkami zawodowymi lub zachęci do zdobycia nowych umiejętności!

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała? #2

https://pl.fotolia.com/id/96805817 Specjalista od wszystkiego Pod zeszłotygodniowym artykułem z cyklu dotyczącego zawodów przyszłości pojawiło się kilka cennych komentarzy, które warto uwzględnić w dzisiejszym wpisie. W związku z akapitami…

Nowości

Czy Twoja wymarzona posada jeszcze nie powstała?

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności