Programowanie i WWW

Czy webdev kręci się w kółko? ♻️

Cześć 👋Początek roku to czas kiedy zasypują nas różnego rodzaju podsumowania tego co było i przewidywania tego co będzie.Podczas gdy w podsumowaniu nie ma…

Cześć 👋
Początek roku to czas kiedy zasypują nas różnego rodzaju podsumowania tego co było i przewidywania tego co będzie.
Podczas gdy w podsumowaniu nie ma nic złego, tak o skuteczności przewidywania przyszłości najlepiej przekonać się, sięgając po "wizje" z poprzedniego roku.
Niezmienne pozostaje tylko to, że wszystko nieustannie się rozwija a my jako programiści, powinniśmy pozostawać na bieżąco.

Jednym z gorących tematów w ostatnim czasie są React Server Components, czyli jak nazwa wskazuje – komponenty działające po stronie serwera. O plusach i minusach tego rozwiązania jeszcze będzie okazja porozmawiać ale tym razem chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz – cofanie się lub też bardziej "zataczanie koła".

Chodzi o to że RSC umożliwiają m.in. bezpośrednią komunikację z bazą danych, nawet poprzez bezpośrednie napisanie zapytania SQL, co na pierwszy rzut oka wygląda jak kod który pisaliśmy jakieś 15 lat temu i przez ostatnie lata był to sztandarowy przykład tego jak nie programować.

Z perspektywy czasu jasno widać pewien trend: początkowo wszystko odbywało się na serwerze a klient otrzymywał tylko gotowy kod HTML strony. Później pojawił się JavaScript i ciężar stopniowo przechodził coraz bardziej na klienta, ograniczając rolę serwera do wystawienia określonego API. I teraz ponownie wracamy na serwer aby wykorzystać jego potencjał i odciążyć klienta.

Na pierwszy rzut oka, wracamy do tego co już było.

Aby jednak zrozumieć to, co dokładnie się dzieje, polecam najpierw zobaczyć świetną animację będącą jednocześnie streszczeniem książki Principles (~Ray Dalio):
https://www.youtube.com/watch?v=B9XGUpQZY38
Swoją drogą polecam przeczytać również samą książkę.

W każdym razie w trakcie tej animacji pojawia się wizualizacja rozwoju w postaci linii zataczającej pętle. Patrząc z bliska wygląda to jak zataczanie koła i stanie w miejscu. Lecz gdy spojrzymy z szerszej perspektywy, okazuje się że nieustanny wzrost faktycznie ma miejsce.

I podobnie jest w tym przypadku. Fakt że ciężar w web developmencie wraca stopniowo na serwer, nie oznacza cofania w rozwoju. Należy pamiętać o zmieniającym się kontekście, który sprawia że stare strategie możemy wykorzystać w nowy sposób. Jest to stały element procesu rozwoju i warto brać to pod uwagę nie tylko w kontekście programowania.

jQuery na Topie, czyli trendy w 2020Pomimo tego że po jQuery już raczej nikt z nas z własnej woli nie sięga, popularność tej biblioteki utrzymuje się na poziomie 83%, podczas gdy React trzyma stabilne 4%. Jest to jeden z przykładów, jak popularność technologii przekłada się na jej długowieczność.

10 nowoczesnych layoutów CSSJeżeli jeszcze nie słyszałeś o funkcjach CSS takich jak minmax(), clamp() czy właściwości aspect-ratio, zobacz jak wykorzystać je z pomocą … jednej linii kodu!

React Server ComponentsZaraz zaraz, react i back-end? 🤔 I nic tutaj nie pomyliłem. Ostatnio React Server Components są tematem numer jeden w świecie JavaScript. Wygląda na to że granica pomiędzy front-endem i back-endem zaciera się jeszcze bardziej.

Wielkie porównanie ORM dla Node.jsMamy 2021 rok i trudno sobie wyobrazić, że wybór ORMa dla Node.js to aż tak duże wyzwanie. W ostatnim czasie rozpoczynałem większy projekt i zastanawiałem się czy na rynku pojawiło się coś lepszego niż Sequelize. Mój top to aktualnie TypeORM.

Endel – Muzyka dopasowana do CiebieWyobraź sobie muzykę, która jest dopasowana do aktualnej pory dnia, Twojego poziomu energii czy nawet rytmu serca. Wszystkie te dane pozwalają AI wygenerować dźwięki, które maksymalnie pomogą Ci osiągnąć maksymalne skupienie. Sam korzystam z endel od kilku miesięcy i w zasadzie trudno mi sobie wyobrazić alternatywę.

Lubisz robić listy? Sprawdź WorkflowyWorkflowy to aplikacja z której korzystałem przez kilka lat, do czasu gdy na rynku pojawiły się rozwiązania które wydawały się rozwijać szybciej i oferować więcej. Aktualnie Workflowy odświeżyło swój wygląd i dodało kilka ciekawych funkcji, które w ciągu kilku chwil namówiły mnie na wznowienie subskrypcji.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Programiści „10x” oraz „1000x”

Słyszałeś określenie "10x programmer"? Chodzi o programistów, którzy są w stanie rozwiązywać problemy w czasie 10x krótszym niż pozostali. Często mówi się, że to mit. Czy na…

Programowanie i WWW

Minimalistyczna konfiguracja Visual Studio Code

Visual Studio Code to obok narzędzi JetBrains, najpopularniejszy edytor kodu dla web developerów. Według mnie jest to w pełni zasłużone. Problem w tym, że jego podstawowa konfiguracja,…

Programowanie i WWW

Co front-end developer musi wiedzieć o backendzie? 👀

Pracując jako front-end developer prędzej czy później spotkasz się z back-endem. Zła wiadomość jest taka, że zrozumienie tego co dzieje się po drugiej stronie jest potrzebne a…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności