Nowości

Czym powinieneś się zajmować, i dlaczego front-endem?

Czym powinieneś się zajmować, i dlaczego front-endem? Od kilkunastu lat zawód informatyka i programisty kojarzy się z oczywistym strzałem w dziesiątkę – co roku…

Czym powinieneś się zajmować, i dlaczego front-endem?

Od kilkunastu lat zawód informatyka i programisty kojarzy się z oczywistym strzałem w dziesiątkę – co roku tysiące studentów wybiera się na kierunki informatyczne, pamiętając o tym, że zawsze słyszeli, że jest to gwarancja opłacalnego i ciekawego zawodu. Wraz z rozwojem technologii, języków programowania oraz wymagań stawianych stronom www, rośnie również ilość powiązanych z informatyką oraz programowaniem ścieżek kariery, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, prawdopodobnie wiesz czym zajmuje się web developer wyspecjalizowany we front-endzie, i dlaczego to on odpowiada za to, że kiedy spędzasz czas przeglądając strony internetowe, to każda z nich mniej lub bardziej sensownie wygląda na laptopie, tablecie czy telefonie. Dla tych, dla których front-end jest jeszcze obcym pojęciem – spieszymy z wyjaśnieniem. Web developerów podzielono na tych zajmujących się front-endem oraz back-endem. Ci pierwsi odpowiadają za to wszystko, co użytkownik widzi na portalu – elementy graficzne, animacje, oraz ogólnopojętą stronę wizualną, za pomocą – między innymi – języków takich jak CSS i HTML. Otrzymując wytyczne od designerów, mają zadanie przygotowania strony w taki sposób, by działała płynnie i w sposób przystosowany do każdego typu urządzeń.

Technologia, wiedza praktyczna i o wiele więcej

Osoba zajmująca się front-endem musi posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę informatyczną, ale również być na bieżąco z najnowszymi technologiami, trendami oraz mieć pomysł na to, jak w kreatywny, dostosowany do odbiorcy sposób zadbać o wygodne dla odbiorcy działanie interfejsu oraz działanie strony na wykonanym przez back-endowców szkielecie. W końcu – to właśnie on w dużej mierze odpowiada za doświadczenia użytkowników, którzy odwiedzają daną stronę, więc ma kluczowy wpływ na ich opinię na temat danego produktu, marki czy projektu.

Front-end a rynek pracy

cover

Jest to jedna z gałęzi rynku pracy, która wykształciła się stosunkowo niedawno wraz z rozwojem technologii tworzenia stron internetowych oraz zapotrzebowania na strony mobilne, i która dopiero w ciągu ostatnich kilku lat dynamicznie zdobywa na popularności. W związku z tym, że tego typu kariera wymaga dużego nakładu pracy własnej, elastyczności oraz ciągłego zdobywania doświadczenia, ofert pracy dla front-end developerów pojawia się wiele – i większość z nich jest wyjątkowo lukratywnych.

Ile zarabia Front-End Developer?

Często początkowe stawki proponowane w średniej wielkości firmach osobom z niewielkim doświadczeniem oraz nierozbudowanym portfolio są wyższe, niż pensje proponowane bardziej doświadczonym informatykom w innych działach. Tutaj oczywiście na korzyść kandydata działa dobra znajomość różnego typu technologii – spośród tych front-end’owych oczywiście najważniejszy jest JavaScript oraz jQuery, jak również znajomość frameworków i bibliotek – Bootstrap, AngularJS, Backbone, ReactJS, czy narzędzi jak Grunt, Gulp, Webpack.

Według raportu Sedlak & Sedlak średnia pensja brutto Front-End Developera to 5 200 PLN brutto. „Co drugi programista javascript/front-end webdeveloper otrzymuje pensję od 3 640 PLN do 7 668 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych front-end webdeveloperów zarabia poniżej 3 640 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 668 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych front-end webdeveloperów.” 

Z naszego doświadczenia wynika jednak, że stawki są mocno zróżnicowane w zależności od umiejętności, ale także tego, w jaki sposób pracujesz. Praca dla firmy realizującej projekty na polskim rynku ma wiele zalet, jednak nie będzie najlepiej płatna (3-4 tys. zł netto). Wyższe wynagrodzenia zaproponują firmy eksportujące usługi IT na rynki zagraniczne, gdzie wynagrodzenie oscyluje w okolicach 5-6 tys. zł netto. Dobrze płatną opcją jest także freelance za granicę – często zachodnie firmy poszukują u nas takich specjalistów, płacąc nawet 10 tys. zł netto. Na nawet wyższe wynagrodzenie mogą liczyć Back-End oraz Full-Stack Developerzy.

Kim jest front-end, back-end, oraz Full Stack Developer?

cbj8nvsuiaa_je3

Ostatnimi czasy coraz wyraźniejszy staje się podział na różne gałęzie branży programowania witryn i aplikacji internetowych. Front-end Developer to osoba, która zajmuje się dosłownie tym, z czym styka się użytkownik na stronie internetowej. Są to zatem wszystkie technologie działające po stronie przeglądarki jak HTML, CSS, JavaScript oraz rozmaite narzędzia i biblioteki usprawniające pracę: Foundation, Backbone, AngularJS, czy EmberJS. Narzędzia pracy z którymi na co dzień ma do czynienia taka osoba to edytor kodu jak Sublime Text, Atom czy Brackets, najczęściej wyposażona we wtyczki obsługujące Emmet, Sass czy Less oraz Git. Często w pracy Front-end Developera poszukiwaną umiejętnością jest też Ajax, który pozwala na komunikację strony z serwerem i dynamiczne ładowanie danych.

Tip: Jeśli jesteś osobą, która dba także o warstwę wizualną oraz tym jak finalnie serwis prezentuje się dla użytkownika – to zajęcie dla Ciebie.

Z kolei Back-End Developer odpowiada za część serwerową i warstwę danych, na których operuje front-end. Innymi słowy, przygotowuje i wystawia dane, które następnie wyświetlane są we front-endzie. Są to dane dynamiczne, pochodzące z zaplecza aplikacji (jak informacje o logowaniu użytkowników), czy z systemu CMS (artykuły w systemie blogowym). Pracuje także z warstwą tak zwanej logiki biznesowej aplikacji, projektując jej architekturę, bazę danych oraz obsługując technologie działające po stronie serwera – programuje w technologiach jak PHP, Ruby, Python, Java, czy .Net. Często w pracy Back-End Developera wymagana jest znajomość frameworków takich jak Symfony, Zend, Laravel czy Cake. Konieczna jest także znajomość baz danych jak MySQL czy MS SQL oraz narzędzi, jak SQL Server a także obsługa repozytorium jak Git czy SVN.

Tip: Jeśli pasjonuje Cię manipulowanie danymi i programowanie bardziej niż warstwa wizualna – back-end może być zajęciem dla Ciebie.

Ponieważ granica między Front- a Back-end Developmentem nie jest taka wyraźna, często zdarza się, że specjaliści z jednej i drugiej dziedziny pracują na pograniczu swoich technologii, sięgając po rozwiązania które typowo nie występują w ich pracy. Połączenie znajomości technologii front- oraz back-endowych oferuje całe spektrum możliwości, które czyni z jednej osoby eksperta potrafiącego świetnie rozpoznać potrzeby klienta oraz całej aplikacji. Takimi generalistami są właśnie Full-Stack Developerzy, posiadający wiedzę z obu światów – front- oraz back-ednu. Są to niezwykle wartościowi specjaliści, którzy często pracują po stronie back-endu, ale świadomość i możliwość dokonania zmian we front-endzie daje im większe możliwości. Jedna z najmodniejszych ostatnio techologii, z której korzystają Full-Stack Developerzy jest NodeJS.

Tip: Zacznij od wiedzy z front-endu i uzupełnij ją o znajomość NodeJS, aby iść w tym kierunku.

Programowanie kreatywne

Tym, co sprawia, że praca web developera zajmującego się front-endem jest wyjątkowa, to łączenie dwóch pozornie ciężkich do pogodzenia ścieżek kariery. O ile w przypadku back-endu liczy się tutaj na ogół sprawdzony i skuteczny schemat, we front-endzie – kreatywność, nowoczesne podejście do tematu i umiejętność zaproponowania płynnie działającej strony. Front-endowiec musi zadecydować, które technologie i rozwiązania najlepiej się sprawdzą przy konkretnym projekcie. Sprite’y, minifikacja, asynchroniczność, long scroll, parallax – to tylko niektóre z technik stosowane przy kodowaniu strony. Stworzenie funkcjonalnej witryny wyglądającej dobrze na każdego typu urządzeniu – to wszystko wyzwania, które sprawiają, że front-endowiec powinien na zapas szukać problemów wszędzie tam, gdzie ich nie było, i wymyślić dla nich najlepsze rozwiązanie.

Ostatnie ogniwo tworzenia strony

źródło: comic.browserling.com(źródło: comic.browserling.com)

Dodatkowo warto mieć świadomość, że jest się praktycznie ostatnim ogniwem tworzenia strony – to do takiego web developera trafiają materiały od grafika, programisty oraz osoby zajmującej się UX, i to zajęciem front-endowca jest połączenie tego wszystkiego w możliwie najlepszą całość. Osoba zajmująca się front-endem może zdobyć niezbędne techniczne umiejętności na studiach lub kursach, ale to właśnie praca własna, budowanie swojego portfolio i zdobywanie doświadczenia sprawiają, że można łatwo odróżnić kiepskiego front-endowca od tego, który odniesie sukces i będzie wyjątkowo wartościowy dla pracodawcy. Bardzo często najlepszymi web developerami okazują się nie te osoby, które spędziły kilka lat na uczelni, ale te, które rozwijały swoje umiejętności w czasie wolnym, na co dzień zajmując się czymś całkowicie innym i traktując tę ścieżkę kariery jako pasję.

Front-end – dla kogo?

Front-end to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą szybko wejść na rynek pracy czy przebranżowić się. Nauka Front-Endu w przeciwieństwie do wielu dziedzin IT trwa dość krótko i jest dostępna nie tylko dla ścisłych umysłów. Taki zawód z pewnością przypadnie do gustu osobom samodzielnym, tym, którzy lubią mieć wpływ na wygląd tworzonej strony i móc wykazać się swoim poczuciem estetyki oraz kreatywnością. Do ogromnych zalet tego typu pracy należy to, że wielu web developerów pracuje w firmach w sposób zdalny, co daje im ogromną swobodę, lub wybierają freelance, by móc dopasowywać zlecenia do swoich własnych oczekiwań i zajmować się tylko wyspecjalizowanym fragmentem tworzenia stron internetowych i aplikacji. Na koniec można zacytować tutaj Chrisa Zachariasa, który stoi za rekrutacją pracowników w YouTube, i który doskonale podsumował specyfikę tej grupy web developerów – „Good front-end engineers are artists. Nearly every first rate web developer I have worked with had some kind of extracurricular (…). I have worked with painters, photographers, singers, writers, actors, musicians, sculptors, printmakers, and graffiti artists.” (“Dobrzy front-endowcy to artyści. Praktycznie każdy najlepszy web developer z jakim pracowałem miał coś na swój sposób wyjątkowego. Pracowałem z malarzami, forografami, wokalistami, pisarzami, aktorami, muzykami, rzeźbiarzami, grafikami i artystami graffiti”).

Chcesz zostać front-end Developerem? Zapraszamy na Bootcamp, który organizujemy wraz z Polsko Japońską Akademią Technik Komputerowych w ramach Torii Academy (9 miesięcy). Sprawdź też koniecznie ścieżkę Web Development z kursami front-end na eduweb.pl (100+ godzin) oraz Bootcamp Front-End (6 tygodni), który prowadzimy online.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Kurs React – w Praktyce już dostępny!

Webdevelopment

eduweb.pl partnerem ConFront JS 2018!

Nowości

[PREMIERA] Kurs Angular Techniki Zaawansowane – Interfejs już dostępny!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności