Programowanie i WWW

Dźwignia skutecznego działania

Z pewnością znasz zasadę działania dźwigni, ale czy wykorzystujesz ją na co dzień? Wyobraź sobie sytuację, w której wkładasz 10% swojej energii, osiągając 500%…

Z pewnością znasz zasadę działania dźwigni, ale czy wykorzystujesz ją na co dzień? Wyobraź sobie sytuację, w której wkładasz 10% swojej energii, osiągając 500% rezultatu. Niemożliwe? No cóż, tak działa dźwignia.

Jak przełożyć dźwignię na programowanie? Czy musimy być geniuszami czy może wystarczy tylko inna perspektywa. Spróbuję pokazać Ci teraz czym dźwignia jest dla mnie i jak wykorzystują ją w codziennej pracy na konkretnych przykładach. Wcześniej dodam tylko, że pracuję z projektami różnej skali, wyłączając projekty enterprise. Miej to proszę na uwadze, ponieważ to co teraz napiszę raczej nie będzie miało zastosowania
w warunkach korporacyjnych.

Praktycznie w każdym projekcie, z którym się spotkałem najważniejsza była skuteczność. Czasem wyrażona poprzez czas dostarczenia, czasem przez elastyczność do wprowadzania modyfikacji a czasem przez solidne, niezawodne oprogramowanie.

Obecnie realizuję nawet własne projekty, w których najważniejsze są dla mnie: wniesienie realnej wartości klientowi oraz możliwie wysoka jakość.

Jednocześnie pracuję albo w pojedynkę (jak wielu członków społeczności IndieHackers) lub w bardzo małym zespole. W takich sytuacjach ważne jest to aby maksymalnie wykorzystać swój czas i energię aby osiągnąć maksimum rezultatów.

Jednym z najważniejszych elementów takiego funkcjonowania jest umiejętność wybrania odpowiedniego narzędzia do problemu a nie próba wciskania na siłę narzędzi które lubię w każdy problem.

Pamiętam jak kiedyś wdrożyłem rozwiązanie przy którego oddaniu zaznaczałem, że „to zadziała ale jeżeli ktoś w przyszłości zapyta 'kto to robił?’, nie wskazujcie na mnie”. Dlaczego tak? Bo tego wymagał ten konkretny problem i kontekst, w którym się wówczas znajdowałem. Możesz sobie wyobrazić z jakim trudem odkładałem moje programistyczne ego na półkę. Efekt? Projekt przeszedł wstępną walidację i mógł być dalej rozwijany. Bez tamtej decyzji z dużą pewnością nie byłoby to możliwe.

Podsumowując tą część: wybieraj narzędzia do problemów, próbuj zrozumieć szerszy kontekst i pracuj ze swoim ego.

Teraz o konkretach. Pomimo tego że od dawna wiem czym jest API i do czego służy, dopiero niedawno zrozumiałem jakie możliwości to daje. Tzn. korzystając z usług, które udostępniają nam API, jesteśmy w stanie łączyć je ze sobą niemal w dowolny sposób. Oczywiście w ten sposób uzależniamy się od zewnętrznych dostawców i często są to płatne rozwiązania, ale zyskujemy przewagę w postaci czasu oraz często nawet zwykłej możliwości wykorzystania rozwiązania, które normalnie byłoby poza naszym zasięgiem. Do łączenia ze sobą API wykorzystuję narzędzia takie jak: Zapier, Integromat oraz n8n.

Poza tym chciałbym bardzo polecić Ci narzędzia, które identyfikowane są
z ruchem no-code/low-code i są to: Webflow, Typeform oraz Airtable. Ich połączenie z pomocą wyżej wymienionych usług sprawia, że jesteśmy nie tylko w stanie projektować wczesne wersje naszych produktów. Często projekty posiadające solidny codebase mają elementy takie jak panele administracyjne czy zwykły landing page z formularzem podłączonym do systemu CRM. Zamiast kodować to wszystko od zera, możemy w ciągu kilku godzin skonfigurować wszystko w Webflow / Integromacie / Airtable
i zrealizować konkretny cel.

Według mnie jako programiści nie powinniśmy skupiać swojej energii na rzeczach, które mogą być wykonane prosto. Nasza przewaga leży w tym, aby wykorzystywać nasze umiejętności w miejscach, w których takie narzędzia nie mogą być zastosowane bo to właśnie tam znajdują się wyróżniki konkurencyjne biznesu, który rozwijamy. Natomiast musimy pamiętać o tym aby sięgać po narzędzia, które dadzą nam ku temu odpowiednią przestrzeń.

Ostatnim przykładem jest wykorzystanie narzędzia Retool to budowy wewnętrznych paneli administracyjnych i podobnych interfejsów, których rozwój z pewnością nie kojarzy Ci się zbyt dobrze. Tutaj jesteśmy w stanie podłączyć dowolne źródło danych i w kilka minut „wyklikać” interfejs uwzględniający nawet wizualizacje informacji.

Podsumowując: wykorzystaj odpowiednie narzędzia aby stworzyć sobie przestrzeń do tego, by móc się skupić na rzeczach, które rzeczywiście potrzebują Twojej uwagi i umiejętności. 

Mam nadzieję że taka perspektywa okaże się dla Ciebie przydatna. Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat i chciałbyś się nimi ze mną podzielić to śmiało!

Lista linków z Newslettera:

Najlepszy wizualny kreator stron www

Narzędzia no-code mogą być niesamowitą dźwignią dla programistów. Webflow jest jednym z nich – pozwala tworzyć nawet rozbudowane strony w ciągu kilku godzin. A swój potencjał odkrywa w chwili wykorzystania zewnętrznych integracji.

Nowy wymiar programowania przez wykorzystanie API

Jako programiści zwykle skupiamy się na programowaniu naszych aplikacji ale wykorzystując API jesteśmy w stanie przesyłać dane pomiędzy wieloma usługami, których nie musimy budować sami. Integromat ułatwia takie integracje.

Bazy danych to nie tylko PostgreSQL i mongoDB

Zwykle kojarzymy bazy danych z popularnymi silnikami, które wymagają od nas znajomości np. SQL. Natomiast co powiesz na wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego z API, jako sprytna alternatywa do prostego przechowywania danych?

Panele administracyjne w kilka minut

Tworzenie narzędzi wewnętrznych zwykle jest czasochłonnym i dość nudnym zadaniem. Poza tym częste zmiany wymagają wysiłku, który można przekierować na rozwój produktu. Retool pozwala nam „wyklikać” takie narzędzia.

Wizualny edytor dla Tailwind i nie tylko

Shuffle to produkt, za którym stoi polski zespół. Jego celem jest przyspieszenie pracy nad tworzeniem interfejsów poprzez możliwość szybkiego dodawania i edytowania komponentów, które możemy wyeksportować do naszego projektu.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Nowości w ES2021

W tym roku w ECMAScript pojawiło się kilka zmian, które zasługują na uwagę. Z jednej strony z pewnością usprawnią pracę a z drugiej ich nieznajomość może mieć…

Programowanie i WWW

Tailwind to rewolucja, jeśli…

Tailwind CSS na przełomie ostatniego roku zdobywa coraz większą popularność. W dużym stopniu jest to w pełni zasłużone. Projektowanie interfejsów z jego pomocą jest wygodne. W dodatku…

Programowanie i WWW

Proces rekrutacji w IT z różnych perspektyw

Podczas ostatnich konsultacji Full-Stack Dev Q&A padło kilka pytań o proces rekrutacyjny. Ze względu na pozytywny feedback oraz zwrócenie uwagi na istotę tego tematu, pomyślałem że zbiorę…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności