Nowości

Fotografia podróżnicza w pięciu krokach

Nie ma znaczenia to, czy jesteś profesjonalnym fotografem, który ma za sobą doświadczenia w dziedzinie fotografii portretowej, produktowej czy rodzinnej, a może po prostu…

Nie ma znaczenia to, czy jesteś profesjonalnym fotografem, który ma za sobą doświadczenia w dziedzinie fotografii portretowej, produktowej czy rodzinnej, a może po prostu jesteś amatorem, który lubi raz na jakiś czas wyjąć swój aparat podczas wakacji, by uwiecznić zapadający w pamięć krajobraz – jeżeli zainteresowała Cię fotografia podróżnicza, mamy dla Ciebie pięć porad, dzięki którym Twoje wspomnienia z wyjazdów zyskają całkowicie nową jakość. Masz dosyć powtarzalnych, nijakich fotografii, które pokazują jedynie najpopularniejsze zabytki i widoki, nie oddając klimatu miejsca, które odwiedziłeś? Chcesz, by Twoi znajomi i rodzina poczuli się tak, jak gdyby towarzyszyli Ci w podróży, albo zależy Ci na wzbogaceniu swojego portfolio? Na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie!

źródło: https://www.pexels.com/photo/adult-book-business-cactus-297755/

  1. Wybierz atrakcyjny temat

Postaraj się unikać sztampowych tematów. Odwiedzając Paryż kierujesz pierwsze kroki pod Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny, nad morzem stoisz z aparatem na wietrze przez kwadrans, by uchwycić zachód słońca odbijający się w wodzie, a odwiedzając Nowy Jork stoisz w kilometrowej kolejce, by zrobić panoramę, jaką widziałeś już setki razy na pocztówkach i filmach? Postaraj się, by Twoje fotografie miały niebanalny temat. Możesz szukać wspólnych mianowników w każdym budynku, który chcesz uchwycić. Może chcesz pokazać, jak barwne życie mają mieszkańcy odwiedzanego miasta? A może w olbrzymich metropoliach postarasz się znaleźć niewielkie stoiska, zapomniane parki, uwiecznić zatłoczone stacje metra albo uchwycić pośpiech, w jakim żyją ludzie? Możliwości są nieograniczone, a przedstawiając spójną dokumentację z podróży uzyskasz znacznie lepszy efekt niż zbierając przypadkowe, ładne – ale banalne – widoki.

  1. Baw się perspektywą 

Czy widziałeś kiedyś fotografie z Pizy, gdzie setki ludzi z wyciągniętymi rękami, mając za sobą słynną krzywą wieżę, tak, by na zdjęciu wyglądało to jak gdyby ją podtrzymywali? Jeżeli zastanawiasz się, czy naprawdę radzimy Ci wykonanie takiego samego zdjęcia z wieżą w tle… Poniekąd masz rację. Nie mówimy jednak o oklepanym portrecie z wyciągniętymi dłońmi. Zmień perspektywę i zamiast fotografować oblegany budynek, odwróć się w stronę tłumu, by pokazać, jacy ludzie odwiedzają dane miejsce. Fotografując monumentalne budynki, podejdź pod samą ich ścianę i zrób fotografię, kierując aparat pionowo w górę. Uklęknij i zrób zdjęcie zatłoczonej ulicy z perspektywy chodnika, albo wejdź tak wysoko, jak dasz radę, i uchwyć z lotu ptaka przejeżdżające samochody. Postaraj się myśleć poza utartym schematem, by przedstawić nawet najpopularniejsze widoki w sposób, jakiego Twój odbiorca jeszcze nie widział!

źródło: https://www.pexels.com/photo/temple-on-elevated-area-under-blue-sky-and-white-clouds-during-daytime-161216/

  1. Rozmawiaj z ludźmi

Klimat i atmosferę odwiedzanego przez Ciebie miejsca tworzą w ogromnej mierze tubylcy oraz turyści. Bardzo wiele fascynujących ujęć zostaje bezpowrotnie utraconych tylko przez to, że fotograf ma duże opory przed tym, by odezwać się do nieznajomych osób z prośbą o wykonanie zdjęcia. Wiele zależy od konkretnej osoby, często jednak możemy uzyskać zgodę na fotografię za sam uśmiech, wdzięczność lub niewielką opłatę. Trudno jest przecenić znaczenie portretów w dokumentacji z podróży – to właśnie one sprawiają, że zdjęcia zdają się ożywać. Szczęśliwe rodziny na spacerze, starsze kwiaciarki stłoczone przy mostach, enigmatyczny antykwariusz z witryny sklepowej przy ruchliwej ulicy albo barwni uczestnicy manifestacji – jeżeli postarasz się uchwycić emocje, jakie kierują Twoimi modelami, poznasz odrobinę ich historii i uwiecznisz ich życie codzienne, uzyskasz niepowtarzalne pamiątki i doskonałe uzupełnienie Twojego reportażu.

4. Nie przesadzaj z ilością sprzętu

Kilka różnych obiektywów, dwa aparaty, statyw, nieporęczny plecak, który co chwilę musisz zdejmować… Jeżeli przygotowujesz sesję w jednym miejscu albo w studio, być może takie warunki nie będą Ci przeszkadzały. Kiedy jednak mówimy o fotografii podróżniczej, która wymaga tego, być był na nogach i w ruchu przez kilka godzin, na zatłoczonych ulicach, w komunikacji miejskiej lub w lesie – postaraj się ograniczyć potrzebny Ci sprzęt do niezbędnego minimum. Przed wyjazdem poznaj dobrze możliwości swojego aparatu, by maksymalnie wykorzystać jego możliwości przy jak najmniejszej ilości akcesoriów. W praktyce często można ustabilizować obraz bez dużego statywu i poradzić sobie tylko z jednym czy dwoma obiektywami. Pamiętaj, by wybrać torbę na ramię, gdy musisz często sięgać po sprzęt lub chować aparat, a wygodny plecak – gdy czeka Cię dłuższa podróż i nie będziesz musiał co chwilę go otwierać.

źródło: https://www.pexels.com/photo/camera-photographer-woman-fashion-7529/

5. Wykorzystaj porę dnia

Dobry fotograf wie, że często warto jest wstać o dwie godziny wcześniej lub wytrzymać nieco dłużej wieczorem, by uchwycić idealne światło. Najczęściej wykorzystywana pora dnia to tak zwana „złota godzina” – która pojawia się w ciągu dnia dwukrotnie, na moment przed tym, jak wzejdzie słońce, oraz chwilę przed tym, nim zajdzie. Piękne, ciepłe światło, z jakim mamy do czynienia w tym krótkim momencie tworzy na fotografiach niepowtarzalny klimat, a długie cienie można wykorzystać do stworzenia niebanalnych, ciekawych ujęć. Szczególnie korzystne ujęcia uzyskamy uwieczniając wtedy architekturę oraz sylwetki ludzkie – na tle słońca, lub z promieniami słonecznymi padającymi bezpośrednio na nich. Z kolei w pochmurne i szare dni, gdy światło jest bardzo miękkie i wydaje się być przydymione, uzyskamy zdjęcia krajobrazu oraz natury o zupełnie innym klimacie – który też warto wykorzystać. Nie wahajmy się zatem wychodzić z aparatem w różne dni i o różnych godzinach, tak, by w pełni wykorzystać potencjał światła w fotografii.

Jeśli chcesz poznać więcej tajników fotografii podróżniczej, dobrać najlepszy sprzęt, przygotować się do podróży i uniknąć najczęstszych błędów początkujących – skorzystaj z wiedzy Marcina Dobasa, który przygotował dla Ciebie Kurs Fotografii Podróżniczej, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem, nabytym między innymi podczas współpracy z National Geographic!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Wideo i Audio

Jak wybrać perspektywę podczas kręcenia filmu?

Zasoby

Jak się uczycie? Back to School – podsumowanie akcji

Programowanie i WWW

eduweb na ngPoland!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności