Fotografia i Photoshop

Fotografia to najlepsze czym możesz się zająć!

Jest mnóstwo zawodów na świecie, ale w mojej ocenie, fotografia zdecydowanie przoduje, jeśli chodzi o satysfakcję z pracy. Skąd takie przemyślenia? Nie słyszałem jeszcze,…

Jest mnóstwo zawodów na świecie, ale w mojej ocenie, fotografia zdecydowanie przoduje, jeśli chodzi o satysfakcję z pracy. Skąd takie przemyślenia?

Nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś marzył o byciu księgowym, czy o pracy recepcjonisty. Oczywiście – każdy z zawodów jest niesamowicie potrzebny, ale to właśnie fotografia jest jedną z niewielu dziedzin, której komercyjny aspekt wynika z naszych zainteresowań, pasji, a nie czystej kalkulacji finansowej. Kiedy w 2015 roku poleciałem z moimi rodzicami do Portugalii, zapytałem ich czy na urlopie tęsknią za pracą. Moja mama, (już emerytowana) nauczycielka geografii jednoznacznie przyznała, że podczas urlopu ceni sobie ciszę i lubi odpoczynek, mimo że naprawdę lubiła swoją pracę. Mój tata, chirurg, stwierdził, że przez pierwszy tydzień-półtora również lubi odciąć się od pracy, nie myśleć o pacjentach, tylko po prostu oddać się odpoczynkowi. Z resztą po tacie dobrze widać, kiedy już powinien wrócić do pracy, bo pod koniec wolnego już inaczej kroi mięso, ryby, czy owoce – jakby ewidentnie brakowało mu pracy skalpelem.
Widok z Level 43
To widok z jednego z barów w Dubaju. Nie mogłem sobie odpuścić wzięcia aparatu, mimo że przyjechaliśmy tam na drinka.
A jak ma się fotografia do urlopu? No właśnie – tu postaram się obronić moją tytułową tezę. Na co dzień pracuję aparatem – robię sesje komercyjne, niekomercyjne, prowadzę warsztaty, nagrywam dla Was Eduwebowe kursy, obrabiam zdjęcia – wszystko kręci się wokół fotografii. Nie robię nic innego – nie choduję jedwabników, nie dorabiam jako ktokolwiek inny. Jedyne dochody jakie mam, związane są z fotografią. Teoretycznie, planując urlop, ostatnią rzeczą, o jakiej powinienem zatem myśleć to mój aparat i fotografowanie. No właśnie – tyle, że jest wprost przeciwnie. Lecąc gdziekolwiek na urlop, zaczynam od sprawdzenia dobrych miejsc do fotografowania, sprawdzenia gdzie będzie zachodziło słońce, z narzeczoną wybieramy stylizacje do sesji, robimy moodboardy. Różnych zdjęć, podczas czasu wolnego powstaje całe mnóstwo, z resztą cały ten proces i moje podejście pokazałem od A do Z w kursie fotografii wakacyjnej.
Amelia na pustyni w Dubaju
Pomysł na tę krótką sesję powstał na długo przed kupieniem biletów.
Tak, jak wspomniałem na początku, kiedy decydujemy się zająć fotografią na pełen etat, wychodzi to najczęściej z naszych zainteresowań, pasji. Jeszcze nie słyszałem od nikogo, że zajął się tym, stricte dla pieniędzy czy innych bardziej przyziemnych pobudek. Fotografia to coś, co może sprawiać nam ogromną frajdę w pracy – do dzisiaj czuję spore podekscytowanie przed ciekawymi sesjami, czy nagraniami, a z drugiej strony – kiedy przychodzi wolny czas, mamy chęć łaknąć więcej wiedzy i przekładać to na nasze zdjęcia. Nie odklejamy naszego oka od aparatu mówiąc "wreszcie urlop!", a raczej szukamy kolejnych okazji do fotografowania. Owszem – życie nie jest usłane różami i nie każde zlecenie będzie wielkim wyzwaniem, czy przygodą. Rzadko kiedy marzę o tym, żeby zrobić 100 packshotów stojąc w niewygodnej pozie, ale wychodzę z założenia, że jeśli nie koliduje mi to z innym zleceniem – czemu nie? A dzięki takiemu zleceniu, ból kręgosłupa mogę naprawić leżąc na plaży w ciepłych krajach.

Fotografia jest dla mnie czymś naprawdę niesamowitym. Daje ogromną satysfakcję, szczególnie w momencie gdy nasza praca jest doceniana, daje zarobek, a wypełniając nią czas wolny, stajemy się lepsi w tym co robimy, co dodatkowo nas napędza. Tak – zdecydowanie uważam, że fotografia to jedno z najlepszych zajęć, które możemy wybrać! Dobrego tygodnia!

Lista linków z Newslettera:

Nowe maski w Adobe Lightroom – Patryk Heliosz wyjaśnia co i jakLightroom po ostatniej aktualizacji przeszedł sporą metamorfozę. Największą nowością są maski – zarówno zarządzanie nimi, ale przede wszystkim automatyka zaznaczania. Patryk pokaże Wam jak pracować z nowym narzędziem.

Kodak planuje kolejne podwyżki cen filmów. To czas na robienie zapasów?Ceny filmów szybują w górę z miesiąca na miesiąc. Dziś film 135 Kodak Portra kosztuje prawie 50 zł za rolkę, a będzie jeszcze drożej. Maciek Zieliński tłumaczy sytuację na rynku.

DJI Mavic 3 w rękach Jacka z poprostufotografuj.plDJI w ostatnich tygodniach zaprezentowało wiele nowości. Jedną z nich jest obiecujący dron, na którego czekało mnóstwo osób. Jacek sprawdził go czy warto rozważyć jego zakup. Uwaga – nie jest tanio!

3 proste ustawienia światła do domowego studia według Kayleigh JuneInspiracji nigdy za dużo! W moich materiałach na Eduweb znajdziecie mnóstwo przykładowych ustawień światła, ale poznajcie również te od Kayleigh June, która zajmuje się głównie fotografią beauty.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Fotografia i Photoshop

Nie mam dobrego sprzętu, więc nie będę robił zdjęć!

To jedno z najczęściej wypowiadanych przez amatorów zdań. To wewnętrzna blokada to chyba najgorsze, co może nas spotkać i spowoduje, że rozwój będzie bardzo odsunięty w czasie.…

Fotografia i Photoshop

Klient prosi mnie o wszystkie zdjecia z sesji. Co powinienem zrobić?

Robisz sesje, umawiasz się z klientem na 20 gotowych zdjęć w cenie. Klient jednak prosi Cię o oddanie wszystkich, nieobrobionych. Argumentuje to faktem, że zdjęcia i tak…

Fotografia i Photoshop

Klient prosi mnie o wszystkie zdjecia z sesji. Co powinienem zrobić?

Robisz sesje, umawiasz się z klientem na 20 gotowych zdjęć w cenie. Klient jednak prosi Cię o oddanie wszystkich, nieobrobionych. Argumentuje to faktem, że zdjęcia i tak…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności