Hand Lettering – kreatywne liternictwo
Zasoby fontów w komputerze projektanta graficznego często są bardzo rozbudowane. Równie często zdarza się, że choć przekopiemy setki czcionek dostępnych w sieci, to zarówno…
Zasoby fontów w komputerze projektanta graficznego często są bardzo rozbudowane. Równie często zdarza się, że choć przekopiemy setki czcionek dostępnych w sieci, to zarówno na naszym dysku jak i w internetowych bazach nie ma wymarzonego kroju, idealnie pasującego do projektu nad którym pracujemy.
Dlatego w tym wpisie chciał krótko opowiedzieć o tak zwanym „Hand Letternigu” co chyba można przetłumaczyć jako odręczne liternictwo. Jest to sztuka, której nabycie wiąże się z wielogodzinną praktyką, a kiedy osiągniemy już potrzebne umiejętności to typografia w naszych projektach może osiągnąć poziom MASTER. Hand Lettering polega nie tylko na estetycznym kaligrafowaniu, ale również jest to metoda kreatywnego, odręcznego malowania i tworzenia liter bez użycia komputera (przynajmniej w pierwszej fazie).
Aby realizować tak wspaniałe prace (jak na przykładach, które udostępniam Wam w tym wpisie) należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Nie wystarczy tylko ołówek, choć napewno przyda się w komplecie z gumką i linijką. Zawodowcy wykorzystują również pisaki do kaligrafii ze ściętymi końcówkami, markery, cienkopisy, ale najlepszym rozwiązaniem są tak zwane Brush Peny (najczęściej marki Tombow), które przydają się głównie do płynnego rysowania liter i ornamentów przypominających kroje typu script.
Aby opanować Hand Lettering należy wykonywać specjalne ćwiczenia, pomagające zrozumieć techniki rysowania BrushPenami. Poniżej zamieszczam link do krótkiego artykułu (ang) z kilkoma filmami instruktażowymi, omawiającymi wyżej wspomniane ćwiczenia:
http://highpulp.com/2014/lettering-basics-brush-pens-pen-pressure/
Chciałbym też pokazać Wam kilka rewelacyjnych prac jakie znalazłem w sieci. Niektóre realizacje ostatecznie przybierają formę cyfrową i są wykorzystywane w projektach graficznych podczas pracy przy komputerze, ale o tym za chwilkę. Niżej zamieszczam kilka inspirujących realizacji i jestem przekonany, że od samego patrzenia również do Was zawitała chęć opanowana technik pozwalających na tworzenie tak rewelacyjnych projektów typograficznych:
Jak widać na powyższych przykładach, odręcznie wykonane prace przybrały ostatecznie formę cyfrową w projektach graficznych przeznaczonych między innymi do druku. Po zakończeniu odręcznej pracy należy zeskanować rysunek, a następnie otworzyć ulubioną aplikację do grafiki wektorowej (np. Adobe Illustrator, Corel Draw, Affinity Designer) i przy pomocy narzędzia PenTool (piórko) stawiać węzły, aby obrysować ścieżką wektorową narysowane wcześniej literki.
Warto pamiętać, że krzywizna i zaokrąglenia ścieżek wektorowych muszą być bardzo gładkie i płynne. W przeciwnym razie litery będą wyglądały krzywo i nienaturalnie. Pomóc w tym może prosta technika, która polega na dodawaniu punktów kontrolnych (wąsów) dla węzłów, ustawiając je idealnie w pionie lub poziome (przytrzymując klawisz Shift podczas przeciągania myszą). Należy wiedzieć też o tym, że równoległe do siebie linie liter powinny mieć możliwie taką samą szerokość. Inaczej litery będą wyglądały w taki sposób jakby każda pochodziła z innego fontu.
W tym wpisie to już wszystko. Według mnie zdecydowanie warto zainwestować trochę czasu w nabycie umiejętności związanych z Hand Letteringiem! Na koniec spora dawka inspiracji:
https://www.behance.net/gallery/34219433/Lettering-2016
https://www.behance.net/gallery/34773813/Lettering-Logo-Designs-Before-After
Pozdrawiam,
Michał Wedlechowicz