Nowości

Hand Lettering – kreatywne liternictwo

Zasoby fontów w komputerze projektanta graficznego często są bardzo rozbudowane. Równie często zdarza się, że choć przekopiemy setki czcionek dostępnych w sieci, to zarówno…

Zasoby fontów w komputerze projektanta graficznego często są bardzo rozbudowane. Równie często zdarza się, że choć przekopiemy setki czcionek dostępnych w sieci, to zarówno na naszym dysku jak i w internetowych bazach nie ma wymarzonego kroju, idealnie pasującego do projektu nad którym pracujemy.

Dlatego w tym wpisie chciał krótko opowiedzieć o tak zwanym „Hand Letternigu” co chyba można przetłumaczyć jako odręczne liternictwo. Jest to sztuka, której nabycie wiąże się z wielogodzinną praktyką, a kiedy osiągniemy już potrzebne umiejętności to typografia w naszych projektach może osiągnąć poziom MASTER. Hand Lettering polega nie tylko na estetycznym kaligrafowaniu, ale również jest to metoda kreatywnego, odręcznego malowania i tworzenia liter bez użycia komputera (przynajmniej w pierwszej fazie).

lettering_1

Aby realizować tak wspaniałe prace (jak na przykładach, które udostępniam Wam  w tym wpisie) należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Nie wystarczy tylko ołówek, choć napewno przyda się w komplecie z gumką i linijką. Zawodowcy wykorzystują również pisaki do kaligrafii ze ściętymi końcówkami, markery, cienkopisy, ale najlepszym rozwiązaniem są tak zwane Brush Peny (najczęściej marki Tombow), które przydają się głównie do płynnego rysowania liter i ornamentów przypominających kroje typu script.

brushpen

Aby opanować Hand Lettering należy wykonywać specjalne ćwiczenia, pomagające zrozumieć techniki rysowania BrushPenami. Poniżej zamieszczam link do krótkiego artykułu (ang) z kilkoma filmami instruktażowymi, omawiającymi wyżej wspomniane ćwiczenia:

cwiczenia

http://highpulp.com/2014/lettering-basics-brush-pens-pen-pressure/

Chciałbym też pokazać Wam kilka rewelacyjnych prac jakie znalazłem w sieci. Niektóre realizacje ostatecznie przybierają formę cyfrową i są wykorzystywane w projektach graficznych podczas pracy przy komputerze, ale o tym za chwilkę. Niżej zamieszczam kilka inspirujących realizacji i jestem przekonany, że od samego patrzenia również do Was zawitała chęć opanowana technik pozwalających na tworzenie tak rewelacyjnych projektów typograficznych:

lettering_2

lettering_6

lettering_3

Jak widać na powyższych przykładach, odręcznie wykonane prace przybrały ostatecznie formę cyfrową w projektach graficznych przeznaczonych między innymi do druku. Po zakończeniu odręcznej pracy należy zeskanować rysunek, a następnie otworzyć ulubioną aplikację do grafiki wektorowej (np. Adobe Illustrator, Corel Draw, Affinity Designer) i przy pomocy narzędzia PenTool (piórko) stawiać węzły, aby obrysować ścieżką wektorową narysowane wcześniej literki.

Warto pamiętać, że krzywizna i zaokrąglenia ścieżek wektorowych muszą być bardzo gładkie i płynne. W przeciwnym razie litery będą wyglądały krzywo i nienaturalnie. Pomóc w tym może prosta technika, która polega na dodawaniu punktów kontrolnych (wąsów) dla węzłów, ustawiając je idealnie w pionie lub poziome (przytrzymując klawisz Shift podczas przeciągania myszą). Należy wiedzieć też o tym, że równoległe do siebie linie liter powinny mieć możliwie taką samą szerokość. Inaczej litery będą wyglądały w taki sposób jakby każda pochodziła z innego fontu.

rysowanie

W tym wpisie to już wszystko. Według mnie zdecydowanie warto zainwestować trochę czasu w nabycie umiejętności związanych z Hand Letteringiem! Na koniec spora dawka inspiracji:

https://www.behance.net/gallery/34219433/Lettering-2016

https://www.behance.net/gallery/34773813/Lettering-Logo-Designs-Before-After

Pozdrawiam,

Michał Wedlechowicz

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Nowości

Black Friday 2018 – najlepsze promocje

Fotografia i Photoshop

Kurs Adobe Illustrator – Techniki Zaawansowane już na eduweb.pl!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności