Darmowe

Wstęp do WordPress – Instalacja

Witam w pierwszym tutorialu poświęconemu WordPress’owi na eduweb.pl. Dziś postaram się pokazać co dzięki temu systemowi CMS możemy uzyskać. Niniejszy tutorial jest tylko wstępem…

Witam w pierwszym tutorialu poświęconemu WordPress’owi na eduweb.pl. Dziś postaram się pokazać co dzięki temu systemowi CMS możemy uzyskać. Niniejszy tutorial jest tylko wstępem do naszej dalszej pracy z WordPress. Na blogu pojawi się kilka artykułów, które mają na celu wprowadzić Was w ten niezwykły świat możliwości jednego z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią.

Na eduweb.pl pojawi się także kompletny kurs WordPress. Póki co możecie sprawdzić kursy systemów CMS jak Joomla! czy Drupal.

Zakładam, że ten tutorial będą czytać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem – i do tych osób jest kierowany ten materiał – zaczniemy od zupełnych podstaw! Bardziej zaawansowanych czytelników proszę o cierpliwość. Niebawem zostaną opublikowane kolejne techniki pracy z tymże systemem.

Co to jest system CMS?

Jest to system zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) jest to aplikacja internetowa lub ich zbiór, pozwalający na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez użytkownika. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze, a także moduły.

Co to jest WordPress?

WordPress – system zarządzania treścią wykorzystywany głównie do obsługi blogów, lecz jak zaraz się przekonamy jest stosowany do naprawdę dużych projektów. Omawiany CMS napisany jest w języku PHP, korzysta z bazy danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny za darmo. WordPress jest jedną z najpopularniejszych platform blogowych, bowiem powstało już na niej ponad 50 milionów projektów!

WordPress – łatwy CMS!

Moją przygodę z WP zacząłem trzy lata temu, gdy uruchamiałem swój Blog, pozwolicie, że nie będę umieszczał do niego linka, ponieważ od tamtej pory go nie aktualizowałem i jest trochę przestarzały. Jeśli dobrze pamiętam, zaledwie godzinę musiałem spędzić by zrozumieć całą istotę tej biblioteki PHP – sam byłem pod wrażeniem! Jak już wiecie z moich poprzednich artykułów drążących temat jQuery – jestem samoukiem, nie posiadam żadnych kursów (oczywiście oprócz Eduweb.pl), uczę się analizując dokumentację oraz źródła skryptów. Tak też było z WordPress. Moją zgromadzoną wiedzą postaram się podzielić z Wami, na łamach bloga.

Nie musimy biegle znać PHP – choć, na pewno nie zaszkodzi – aby wdrożyć WP do naszego projektu. Wystarczy znać podstawy by zrozumiale przeanalizować budowę podstawowego szablonu – tym tematem zajmiemy się w następnych tutorialach. Dla tych z Was, którzy dopiero chcą zacząć przygodę PHP, gorąco polecam kurs autorstwa Mateusza Manaja, który jest dostępny na Eduweb.pl.

5 wspaniałych projektów bazujących na systemie WordPress!

Ten tutorial, tak jak wyżej pisałem, ma za zadanie zachęcić oraz pokazać możliwości tego „niewielkiego” CMS. Strony/serwisy postawione na WP mogą naprawdę konkurować z tymi, które wykorzystują takie systemy jak Joomla. Jako ciekawostkę dodam, że blog Eduweb również korzysta z dobrodziejstw WordPress. Projekty przedstawione poniżej można wykorzystać także do swoistej inspiracji.

Instalacja WordPress (3.2):

W tej części zajmiemy się instalacją WordPress`a na naszym serwerze. Sam proces instalacji nie jest zbytnio skomplikowany, więc aby uatrakcyjnić materiał spróbuję omówić kilka pobocznych wątków związanych z instalacją.

Samego WordPress`a możemy pobrać z jego oficjalnej strony – http://pl.wordpress.org/. Omawiany przeze mnie system CMS jest dostępny prawie we wszystkich wersjach językowych, w tym i polskiej. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze pełnej dokumentacji w naszym ojczystym języku, choć jeśli znamy podstawy PHP oraz język angielski w stopniu podstawowym to nie powinniśmy mieć z tym większych problemów.

Zanim zaczniemy omawiać sam proces instalacji, chciałbym wspomnieć o wymaganiach technicznych WordPress. Wiele osób pisze o samych czynnościach instalacji pomijając jego wymagania lub niezbyt wyraźnie naciskając na ten aspekt. Co prawda wymagania nie są wielkie, lecz jak za chwilę się przekonamy, warto o nich wiedzieć – szczególnie jeśli korzystamy z darmowych hostingów.

Wymagania WordPress:

 • PHP 5.2.4 lub wyższa
 • MySQL 5.0.15 lub wyższa

Powyższe parametry powinien spełniać każdy płatny hosting, ale jeżeli my sami lub nasz klient korzysta z bezpłatnego hostingu – powinniśmy koniecznie sprawdzić jego parametry, inaczej nasza praca pójdzie na marne lub będziemy zmuszeni zmienić hosting. By sprawdzić czy serwer spełnia wymagania możemy to zrobić przy pomocy funkcji PHP, zatem stwórzmy plik (np. info.php), a wewnątrz zapiszmy taką oto linijkę kodu:

 

Wrzucamy plik na serwer i wywołujemy go z poziomu przeglądarki. Funkcja phpinfo() powinna wyświetlić nam tabele z szczegółowymi informacjami o serwerze (konfiguracji php):

Jeżeli już mamy pewność, że serwer na którym chcemy zainstalować WordPress spełnia wyżej wymienione wymagania możemy się zabrać za instalację oraz konfigurację. Pobranego uprzednio WordPress rozpakowujemy i wgrywamy go na serwer. Jednocześnie stworzymy bazę danych, którą będzie używał nasz CMS. Bazę MySQL prawdopodobnie będziemy mogli utworzyć z poziomu „panelu użytkownika/Klienta” dostawcy hostingu. WordPress’a możemy skonfigurować na trzy sposoby, za pomocą przeglądarki, z poziomu panelu hostingu – taką możliwość oferuje na przykład Hosting Eduweb – oraz ręcznie. Ja osobiście wole ten trzeci sposób i to jego szerzej omówimy.

Konfigurowanie WordPress poprzez przeglądarkę

Prawdopodobnie dla wielu z Was ten sposób będzie najprostszy, ponieważ wszystko się dzieje w obrębie przeglądarki. Ponadto mamy tam wszystko opisane – jakie dalsze czynności mamy wykonać. Związku z powyższym nie będę się bardzo rozpisywał na ten temat. By rozpocząć konfigurację przy pomocy przeglądarki wystarczy, że wpiszemy w pasku adresu lokalizację głównego katalogu WordPress, który jest umieszczony na serwerze, czyli np.:

http://naszadomena.pl/Wordpress/

Jeśli wyskoczy biała strona i nie będzie żadnej reakcji, należy wywołać:

http://naszadomena.pl/Wordpress/wp-admin/install.php

lub w starszych wersjach:

http://naszadomena.pl/Wordpress/wp-admin/wp-install.php

Powinien ukazać się naszym oczom taki oto komunikat (błąd):

Skrypt karze nam ręcznie skonfigurować plik wp-config.php lub utworzyć go korzystając z internetowego interfejsu, więc by to uczynić klikamy „Utwórz plik z konfiguracją” po czym pojawi się powitanie:

A w następnym kroku taki oto formularz, którego nie będę omawiał, ponieważ jak wspominałem jest tam wszystko zrozumiale opisane:

Ręczna konfiguracja WordPress

Przejdźmy teraz do nieco dłuższego sposobu instalacji, lecz tak naprawdę ręczna konfiguracja jest zalecana przez team WordPress, ponieważ jest to bezpieczniejsza metoda od tej omawianej wyżej. Ułatwi nam to też późniejszy proces przenoszenia strony na inny hosting, gdy taka potrzeba się pojawi.

Zanim wgramy pliki WordPress na serwer przejdźmy do jego konfiguracji, a zatem otwieramy plik wp-config-sample.php z głównego katalogu, uprzednio zmieniając jego nazwę na wp-config.php. Będziemy się koncentrowali na tych liniach kodu:

/** Nazwa bazy danych, której używać ma WordPress */
define('DB_NAME', 'nazwa_bazy_danych');

/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_USER', 'nazwa_uzytkownika');

/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_PASSWORD', 'haslo');

/** Nazwa hosta serwera MySQL */
define('DB_HOST', 'localhost');

/** Kodowanie bazy danych używane do stworzenia tabel w bazie danych. */
define('DB_CHARSET', 'utf8');

/** Typ porównań w bazie danych. Nie zmieniaj tego ustawienia, jeśli masz jakieś wątpliwości. */
define('DB_COLLATE', '');

Jak możemy zauważyć, tutaj również mamy wszystko opisane przy pomocy licznych komentarzy, co naprawdę bardzo ułatwia pracę początkującym programistom, lecz pomimo tego omówię powyższe linie kodu.

 • Linia 2:  Wpisujemy nazwę bazy danych MySQL. Tak jak wcześniej wspominałem – możemy ją stworzyć w Panelu Klienta dostawcy hostingu lub przy pomocy PhpMyAdmin.
 • Linia 5:  Podajemy nazwę użytkownika, zwykle jest to nasz login do Panelu Klienta hostingu.
 • Linia 8: Wpisujemy hasło do wcześniej utworzonej bazy MySQL.
 • Linia 11: Nazwa hosta MySQL. Zazwyczaj zostawiamy localhost, ale warto uprzednio to sprawdzić wykorzystując już wyżej opisaną funkcję phpinfo() – szukamy w tabelach wartości ‘mysql.default_host’ jeśli jest ‘no value’ to znaczy, że host ma standardową nazwę czyli localhost.
 • Linia 14: Kodowanie bazy danych.  Zostawmy ‘utf8’.
 • Linia 17: Typ porównań w bazie. Nic tu nie zmieniajmy.

W tym samym pliku mamy jeszcze takie oto linie kodu:

define('AUTH_KEY',     'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('SECURE_AUTH_KEY', 'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('LOGGED_IN_KEY',  'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('NONCE_KEY',    'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('AUTH_SALT',    'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('SECURE_AUTH_SALT', 'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('LOGGED_IN_SALT',  'wprowadz tutaj unikatowa fraze');
define('NONCE_SALT',    'wprowadz tutaj unikatowa fraze');

Dla bezpieczeństwa powyższy kod musimy również uzupełnić w unikatowe frazy. W tym celu możemy wykorzystać generator WordPress – https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/

Jeśli na serwerze jest zainstalowany już WordPress, a chcemy postawić kolejny, wykorzystując tą samą bazę należy zmienić prefiks. W tym samym pliku konfiguracyjnym mamy taką linijkę kodu:

$table_prefix = 'wp_';

Zanim wrzucimy plik na serwer musimy zmienić prefiksy w bazie MySQL. Niestety jest to żmudny proces, który szerzej opiszę w następnym tutorialu.

Po wykonaniu powyższych czynności zapiszmy plik jako ‘wp-config.php’ i całą zawartość głównego katalogu WordPress wgrywamy na serwer.

WordPress praktycznie już jest zainstalowany, teraz wystarczy, że wpiszemy w pasku adresu lokalizacje naszego WordPress:

http://naszadomena.pl/Wordpress/wp-admin/install.php

Dalej postępujemy zgodnie z poleceniami, czyli podajemy tytuł bloga oraz nasz e-mail, na który przyjdzie wygenerowane hasło – po zalogowaniu do panelu możemy je zmienić.

Życzę miłej i udanej instalacji 😉
Łukasz Czerwiński
devplugin.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

15 trików WordPressa dla designera i blogera – cz. 2

Nowości

15 trików WordPressa dla designera i blogera – cz. 1

Nowości

Już wkrótce – WordPress od Podstaw!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności