Grafika i Interfejsy

Jak działa chmura „Creative Cloud” w 2021 roku.

Usługa Creative Cloud (w skrócie CC) zaczęła się nie tylko od pakietu aplikacji Adobe. Cała magia na początku polegał na chmurze samej w sobie,…

Usługa Creative Cloud (w skrócie CC) zaczęła się nie tylko od pakietu aplikacji Adobe. Cała magia na początku polegał na chmurze samej w sobie, przypisanej do naszego konta, gdzie mogliśmy przetrzymywać projekty oraz zasoby w bibliotekach CC. Dziś ta chmura została nieco rozszerzona i warto wiedzieć jak działa w 2021 roku. Zapraszam na krótkie podsumowanie.

Aktualnie pakiet Creative Cloud to ponad 20 aplikacji dla kreatywnych. Poza stałymi programami pakietu (takimi jak Photoshop, Indesign, Illustrator, After, XD, Lightroom, Audition itp) Adobe wprowadza kolejne nowe narzędzia takie jak Photoshop czy Illustrator w wersji mobilnej czy Adobe Aero.

Aero jest aktualnie aplikacją w wersji Beta, która pozwala na budowanie rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality), a ta jest już nie tylko ciekawym gadżetem i funkcjonalnością, ale szerzej może być wykorzystywana komercyjnie jako narzędzie do prezentacji produktów. Sądzę, że Adobe będzie stale udoskonalać Aero w związku z takimi prognozami i być może doda kolejne aplikacje do CC.

Adobe Fonts (dawniej Typekit) to usługa, która w ramach pakietu CC przypisuje wybrane przez nas fonty do naszego konta Creative Cloud. Dzięki temu możemy z nich korzystać na każdym urządzeniu, na którym zalogujemy się do CC. Kroje pochodzące z Adobe Fonts nie są instalowane na naszym komputerze, są tylko przypisane do naszego konta w usłudze Adobe Creative Cloud, dzięki temu możemy z nich korzystać w Photoshopie, Illustratorze itd.

Poza Adobe Fonts, nasze konto w Creative Cloud obejmuje również usługi działające w przeglądarce, takie jak Adobe Stock, Adobe Portfolio, Adobe Spark i Adobe Color. Po kolei. Adobe Stock (dawniej Fotolia) do gigantyczna biblioteka z stockowymi materiałami, które możemy przesłać do naszej biblioteki CC lub otworzyć bezpośrednio w jednej z aplikacji pakietu. Adobe Portfolio jest usługą dzięki której możemy zbudować stronę z własnymi projektami i zahostować ją na serwerach Adobe pobierając materiały z naszego portfolio na Behance. Adobe Spark to internetowe narzędzia do tworzenia grafik na media społecznościowe. Adobe Color (dawniej Theme) jest z kolei genialnym generatorem motywów kolorystycznych, które możemy przesłać do naszej biblioteki CC.

A skoro o bibliotekach mowa to warto wspomnieć o tym, że od momentu wprowadzenia CC Libraries zakres materiałów jakie możemy do nich wrzucać znacznie się zwiększył. Poza materiałami z naszego dysku i plikami z natywnymi formatami Adobe, możemy zamieszczać tam zasoby z Adobe Stock, próbki i motywy z Adobe Color, styl akapitowe, dzielić wszystko na kategorie i mieć dostęp do bibliotek w każdej aplikacji z pakietu CC.

A teraz czas na przestrzeń dyskową w chmurze. Adobe daje każdemu użytkownikowi CC 100 Gb na start. Oczywiście można to rozszerzyć za odpowiednią dopłatą do subskrybcji. W tej przestrzeni znajdują się wszystkie zasoby w naszych bibliotekach (motywy, swatche, style, pliki, assety, i materiały z Adobe Stock) czyli tak zwane pliki synchronizowane, oraz dokumenty, które zapiszemy w chmurze korzystając z opcji poszczególnych aplikacji pakietu, zapisując jednocześnie historię operacji. Do chmury możemy również ładować pliki udostępniane innym w celu kooperacji.

Jeśli mówimy o kooperacji to w tym zakresie możliwości CC zostały ostatnio mocno rozwinięte. Z poziomu niemal każdej aplikacji pakietu możemy udostępnić plik innemu użytkownikowi usługi Creative Cloud i nadać mu odpowiednie uprawnienia pozwalające na dalszą edycję pliku i komentowanie. Wystarczy podać mail naszego współpracownika za pomocą opcji „Invite to Edit”, a ten otrzyma notyfikację o wysłanym do niego projekcie.

Podsumowując, możliwości chmury Adobe są naprawdę spore i możliwe że w związku z tym coś pominąłem. Nie mniej jednak zakres usług mocno się zwiększył od chwili wprowadzenia planów CC i jest imponujący, choć perspektywa comiesięcznych płatności potrafi być zniechęcająca. Pozdrawiam!

Lista linków z Newslettera:

TinyPNG – Zmniejsz wagę obrazów na stronie WWWSpraw, aby Twoja strona wyświetlała się szybciej, zmniejszając wagę obrazów.

Squash – narzędzie do optymalizacji obrazów na macuKolejne świetne narzędzie do optymalizacji obrazów i zmniejszania wagi. Dla użytkowników macOS!

Colorsinspo – gotowe motywy kolorystyczneBiblioteka gotowych motywów kolorystycznych do wykorzystania w Twoich projektach. Wystarczy kliknąć aby pobrać kolor!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Adobe Fresco – symulator prawdziwych pędzli i farb.

Zanim przejdziemy do aplikacji Fresco, krótka historia mobilnych narzędzi CC. Adobe dość wcześnie zainicjowało trend na projektowanie przy pomocy urządzeń mobilnych wprowadzając szereg aplikacji na tablety czy…

Grafika i Interfejsy

Przegląd popularnych serwisów Stockowych

Chyba niemal każdy w branży kreatywnej korzysta z zasobów stockowych. Gotowe szablony, assety, ikony, postacie, scenki, i profesjonalne fotografie, które są na wyciągnięcie ręki znacznie przyspieszają naszą…

Grafika i Interfejsy

Koniec promocji Affinity! Co dalej?

Trwająca od ponad pół roku promocja w sklepie Affinity dobiegła końca. W tym wydaniu chciałbym krótko podsumować co dzięki wspomnianej promocji mogliśmy zyskać oraz czego w dalszej…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności