Programowanie i WWW

Jak głęboka jest Twoja wiedza i dlaczego to ważne?

Jakiś czas temu pisałem o tym, że prawdziwe uproszczenie wynika ze zrozumienia a nie ignorancji. To pierwsze jest trudne i skuteczne, a drugie łatwe…

Jakiś czas temu pisałem o tym, że prawdziwe uproszczenie wynika ze zrozumienia a nie ignorancji. To pierwsze jest trudne i skuteczne, a drugie łatwe i szybkie. Z tego powodu ignorancja jest częstszym wyborem niż zrozumienie. Dlaczego tak jest i co zrobić aby działać inaczej?

Jesteś ciekawy?

Dogłębne zrozumienie dowolnego tematu kojarzy się z setkami godzin ciężkiej pracy i intensywnej nauki. I rzeczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w praktyce. Jednocześnie jest pewien sposób aby poruszać się w dowolnej dziedzinie zwinnie i precyzyjnie. Tym sposobem jest postawa oparta o ciekawość.

Ciekawość to zachowanie, które charakteryzuje się tym, że zadajemy pytania pozbawione oczekiwań. Nasze ego też przestaje tutaj odgrywać jakąkolwiek rolę. A to prowadzi nas w miejsca, które często są niedostępne dla innych.

Z ciekawości wynika też otwartość. No bo skoro jesteśmy pozbawieni oczekiwań, działamy w trybie eksploracji. To z kolei przybliża nas do rzeczywistości, a nie udowodnienia swoich racji.

Poza tym eksploracja tematu i wychodzenie poza granice swojego aktualnego zrozumienia często związana jest z dyskomfortem, którego każdy z nas domyślnie próbuje unikać. To również przestaje odgrywać jakiekolwiek znaczenie w chwili gdy działamy w oparciu o ciekawość. Wynika to w dużym stopniu z pewnego rodzaju energii, który z całą pewnością czułeś niejednokrotnie gdy byłeś dzieckiem.

Zatem w tej chwili wiemy już co jest kluczem w dążeniu do zrozumienia. Teraz zobaczmy jakie możliwości daje nam jego osiągnięcie.

Naginaj „pudełko” zgodnie ze swoją wolą

„Think outside the box” to zdanie z pewnością słyszałeś niejednokrotnie. Ja patrzę na to trochę inaczej. Zamiast wychodzić „z pudełka”, naginaj jego granice zgodnie ze swoją wolą.

Nie wiesz o czym piszę?

Wyobraź sobie że grasz w grę według określonych zasad. Ich lepsze zrozumienie nie sprawia, że przestają Cię obowiązywać. Za to możesz wykorzystać ich znajomość do tego, by przenieść swoją grę na kolejny poziom.

Tak samo działa to w naszym przypadku. Nieważne w ramach jakiego tematu się poruszasz, to ZROZUMIENIE daje Ci możliwość przesuwania granic i wyszukiwania PROSTYCH rozwiązań nawet skomplikowanych problemów. I to akurat jest jeden z fundamentów kreatywności.

Jesteśmy teraz w punkcie w którym ciekawość i tryb eksploracji prowadzą nas do zrozumienia zasad, a to z kolei prowadzi nas do odkrywania prostych rozwiązań.

Jest jeszcze jeden element o którym muszę powiedzieć, aby historia była kompletna.

Wróć do podstaw

Jeżeli chcesz działać lepiej w obszarach w których się specjalizujesz a to, co napisałem powyżej nie jest Twoim domyślnym trybem działania, potrzebujesz wrócić do fundamentów. Normalnie jest to trudne i kontrintuicyjne, szczególnie gdy posiadasz już lata doświadczenia. Po co wracać do podstaw, które już znasz?

No tak. Tylko nie chodzi mi tutaj o ich poznanie, lecz zrozumienie. Pomiędzy jednym a drugim istnieje ogromna różnica.

I ważne jest to że w tym momencie nie chodzi mi o to aby doktoryzować się nad obszarami teoretycznymi, które nie mają najmniejszego odzwierciedlenia w praktyce. Wykorzystując jednak postawę którą opisałem wyżej, jesteś w stanie świadomie wybrać to, co naprawdę istotne.

Właśnie w ten sposób możesz przejść na kolejny poziom swojej specjalizacji a za tym kryją się nie tylko nowe możliwości ale też zupełnie nowy poziom satysfakcji.

Mam nadzieję, że za jakiś czas przekonasz się, co mam na myśli. Jednocześnie też ciekaw jestem co sądzisz o tym wszystkim sądzisz. Daj mi proszę znać!

Lista linków z Newslettera:

Aplikacja do epickich zrzutów ekranu

Screenstab to aplikacja, dająca możliwość modyfikacji zrzutu ekranu poprzez zmianę perspektywy oraz rozmycia. Efekt? Robi wrażenie!

Jak użytkownicy widzą Twój design?

3M VAS to aplikacja wykorzystująca AI do generowania heat map pokazujących to, jak skupia się uwaga użytkownika korzystającego z projektowanego przez nas interfejsu.

Prosty sposób na piękne gradienty i patterny

Magic Pattern to świetna i prosta w obsłudze aplikacja do generowania estetycznych gradientów, patternów i innych elementów tła dla Twojego projektu.

Bezpośrednia interakcja z użytkownikami

VideoAsk to narzędzie od Typeform, ułatwiające nawiązywanie interakcji z użytkownikami odwiedzającymi naszą stronę. Świetny sposób na budowanie relacji oraz zaangażowania.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Nowości w ES2021

W tym roku w ECMAScript pojawiło się kilka zmian, które zasługują na uwagę. Z jednej strony z pewnością usprawnią pracę a z drugiej ich nieznajomość może mieć…

Programowanie i WWW

Tailwind to rewolucja, jeśli…

Tailwind CSS na przełomie ostatniego roku zdobywa coraz większą popularność. W dużym stopniu jest to w pełni zasłużone. Projektowanie interfejsów z jego pomocą jest wygodne. W dodatku…

Programowanie i WWW

Proces rekrutacji w IT z różnych perspektyw

Podczas ostatnich konsultacji Full-Stack Dev Q&A padło kilka pytań o proces rekrutacyjny. Ze względu na pozytywny feedback oraz zwrócenie uwagi na istotę tego tematu, pomyślałem że zbiorę…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności