Fotografia i Photoshop

Jak przenieść licencję Adobe na inną platformę?

Korzystasz z produktów firmy Adobe, a jednocześnie zamierzasz zmienić platformę systemową lub już to zrobiłeś i obawiasz się co z Twoją dotychczasową licencją na…

Korzystasz z produktów firmy Adobe, a jednocześnie zamierzasz zmienić platformę systemową lub już to zrobiłeś i obawiasz się co z Twoją dotychczasową licencją na oprogramowanie?

Jeśli korzystasz z najnowszej wersji oprogramowania czyli Adobe Creative Cloud (CC), ten problem już się nie pojawia, ponieważ możesz wedle uznania zainstalować albo wersję PC, albo Mac. Co więcej, możesz w ramach CC zainstalować jedną kopię oprogramowania na PeCecie, a drugą na Mac’u (licencja zezwala na korzystanie z dwóch zainstalowanych kopii, oczywiście nie równocześnie). Jednak co w przypadku, gdy posiadasz jedną z wcześniejszych wersji i chcesz przenieść licencję na inną platformę?

Jeśli znajdujesz się w drugiej z opisanych sytuacji, to ten artykuł jest dla Ciebie. Postaram się w nim krótko opisać w jaki sposób, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, przenieść swoją licencję Adobe np. z Windows na Mac OS X lub odwrotnie.

Jakie warunki muszę spełnić, aby przeniesienie licencji było możliwe?

Nawiązując do strony Adobe, aby móc skorzystać z przywileju przeniesienia licencji na inną platformę, musisz spełnić następujące warunki:

  • Posiadasz wersję oprogramowania CS6 (Creative Cloud nie jest tutaj brane pod uwagę) – w innym przypadku musisz najpierw dokonać upgrade’u do wersji CS6
  • Wersja i język (tak, język również można zmienić) aplikacji na docelowej platformie są dostępne
  • Wyrażasz zgodę na deaktywację i odinstalowanie wersji na poprzedniej platformie oraz zniszczenie płyt

Co dalej?

Jeśli spełniasz powyższe warunki to bez problemu możemy przejść dalej. Przyjmijmy, że chcemy przenieść licencję pakietu Design and Web Premium CS6 z Windowsa na Mac OS X oraz zmienić język z polskiego na angielski. Aby to zrobić, niezbędne będą następujące kroki:

  • Upewnij się, że Twój numer seryjny został zarejestrowany. Jeśli nie, możesz to zrobić tutaj
  • Zaloguj się do serwisu Adobe poprzez ten link (nie wiem dlaczego w polskiej wersji nie można znaleźć takiej zakładki)
  • Następnie w sekcji Get Support wybierz zakładkę Orders & Returns, a na koniec z listy Product Exchange or swap oraz przycisk Proceed to online form

Przeniesienie licencji Adobe

W formularzu, który się pojawił wypełnimy wymagane pola oraz kilka dodatkowych. Na początek Product name i w naszym przypadku, jak ustaliliśmy wyżej, wybierzemy z listy Design and Web Prem. Następnie z listy Platform wybierzemy Mac OS X (v10.8) oraz Product language na International English.

Kolejnym bardzo ważnym oraz wymaganym polem jest Product Serial Number, gdzie musimy wkleić numer seryjny aktualnie posiadanego oprogramowania. Numer seryjny dla każdego z produktów możesz znaleźć w sekcji Moje produkty pod tym adresem. Następnie klikając na nazwę produktu, ukaże się numer seryjny, który należy skopiować i wkleić do formularza.

W ostatnim już kroku wypełnimy pole Comments/additional information, w którym należy zawrzeć dodatkowe informacje. W moim przypadku, z braku pewności co do poprawnego wypełnienia formularza, wpisałem w tym polu po prostu raz jeszcze jaki jest mój cel, czyli zmiana platformy z Windows na Mac oraz zmiana języka z polskiego na angielski. Dodatkowe informacje napisałem w języku angielskim, jednak myślę, że spokojnie można tam pisać po polsku, gdyż sprawa i tak trafia później do polskiego oddziału Adobe i kontaktuje się z nami poprzez e-mail nasz rodak.

W ostatnim już kroku zaznaczamy checkbox na samym dole i tym samym oświadczamy, że usuniemy aktualne oprogramowanie z komputera oraz zniszczymy wszystkie kopie. Jeśli wszystko jest uzupełnione poprawnie, klikamy Review case & Submit. Po zatwierdzeniu,  nasza sprawa pojawi się z panelu klienta, a o wszystkich krokach będziemy informowani e-mailowo.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na początku wpisu wspomniałem, że przeniesienie licencji Adobe na inną platformę jest darmowe, jednak wchodząc w zakładkę Zamówienia w panelu klienta Adobe można odnieść momentami inne wrażenie. W moim wypadku, na liście zamówień wyświetlana była data zamówienia, a tuż obok kwota €,00, natomiast po rozwinięciu szczegółów zamówienia już €25,00. Mailowo zostałem poinformowany, że kurier w ciągu kilku dni roboczych dostarczy mi nowe płyty z oprogramowaniem, czego się nie spodziewałem, gdyż na początku sądziłem, że zmieni się jedynie numer seryjny (który otrzymałem już tego samego dnia e-mailem), a oprogramowanie pobiorę z internetu.

Do końca, czyli do momentu wizyty kuriera nie wiedziałem czy zamówienie jest darmowe, czy jednak poniosę koszty wspomnianych €25,00, jednak ostatecznie faktura została wystawiona na €0,00 i wszystko zostało dostarczone za darmo prosto z zachodnich Niemiec.

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem pomogłem rozwiać Twoje wątpliwości co do tego czy taka zmiana jest w ogóle możliwa i przekonać, że jest naprawdę łatwa!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Grafika i Interfejsy

Sub Brushes w Affinity Photo – tutorial

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość tworzenia kombinowanych pędzli…

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności