Programowanie i WWW

Jak się wyróżnić na rynku rekrutacji IT? ⭐

Sytuacja na rynku pracy jest mocno dynamiczna, szczególnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mówi się że coraz trudniej zdobyć pierwszą pracę, ale też bardziej doświadczone…

Sytuacja na rynku pracy jest mocno dynamiczna, szczególnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mówi się że coraz trudniej zdobyć pierwszą pracę, ale też bardziej doświadczone osoby dwa razy zastanawiają się przed zmianą pracy. Czy tak rzeczywiście jest? I czy coś możemy z tym zrobić?

Tym razem podzielę się z Tobą moją perspektywą w tym temacie, uwzględniając moje doświadczenia jako programista, osoba która budowała swój zespół oraz przez 5 lat współtworzyła firmę rekrutacyjną w ramach której realizowaliśmy projekty dla największych pracodawców na Świecie.

Zacznijmy od tego że rzeczywiście wiele czynników wpływa na trudniejszą sytuację na rynku pracy – od pandemii, przez dużą liczbę kandydatów oraz różne sytuacje firm (chociaż branża IT raczej bardzo dobrze wypada na tle innych). Pomimo tego z całą pewnością zdobycie nowej lub lepszej pracy jest możliwe a nawet są nowe możliwości wynikające chociażby z faktu otwarcia firm na pracę zdalną, co znosi lub ogranicza barierę lokalizacji.

Także wiemy jedno: łatwo nie jest, ale do tragedii również daleko.

No to teraz pytanie brzmi: jak się wyróżnić? I tutaj jest przynajmniej kilka rzeczy, które postrzegam jako niezwykle skuteczne.

Aktywność w społeczności
Pierwszą rzeczą która niesamowicie rzuca się w oczy jest aktywność w społeczności programistów. Mowa tutaj o różnych formach: aktywności na grupach facebook, githubie czy prowadzenie własnego bloga lub kanału na YouTube. Dlaczego to ma duże znaczenie?

Po pierwsze ze względu na fakt, że w ramach każdej społeczności znaczna część jej członków jest pasywna i tylko kilka % to aktywni użytkownicy (dodający komentarze, wątki itp.). Przykładowo na stackoverflow sam fakt napisania odpowiedzi w wątku, sprawia że trafiamy do 8% programistów, którzy kiedykolwiek to zrobili. Podobnie sytuacja wygląda w innych społecznościach. Zatem sama aktywność (a najlepiej jakościowa), mocno wyróżnia Cię z tłumu.

Drugą kwestią jest fakt, że udzielając się w społeczności, sam się uczysz nowych rzeczy. Np. chcąc napisać wartościowy artykuł na bloga lub Medium, wejdziesz w temat zdecydowanie głębiej, co da Ci lepsze zrozumienie i sprawi że będziesz lepszym programistą.

I ostatnią rzeczą jest to, że rekruterzy lub sourcerzy na etapie rekrutacji bardzo często przeglądają Twoje profile w mediach społecznościowych (np. na Linkedinie lub Githubie) i z pewnością ma to wpływ na Twój wizerunek na rynku pracy.

Umiejętność szybkiej nauki
To że technologia zmienia się niesamowicie szybko, wiesz doskonale. Wiedzą o tym również pracodawcy oraz rekruterzy. Z tego powodu często poza Twoimi aktualnymi umiejętnościami i doświadczeniem, dużą rolę odgrywają sygnały sugerujące, że potrafisz szybko odnaleźć się w nowym środowisku oraz opanować nowe narzędzia i technologie.

To wszystko można weryfikować na wiele różnych sposobów. Czasem potrzebna jest rozmowa a czasem wystarczy rzut oka na aktywność na Twoim profilu Linkedin. Jednym z pytań które mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej jest to: z jakich źródeł korzystasz aby pozostać na bieżąco? To daje od razu odpowiedź na pytanie czy i jak dużo uwagi temu poświęcasz a to finalnie rysuje Twój obraz w oczach przyszłego pracodawcy.

Jeżeli chodzi o sugestie ode mnie to: wyrób nawyk nauki każdego dnia. Może opierać się to o przeglądanie kilku wartościowych blogów, czytanie newsletterów czy obserwowania na Twitterze popularnych osób z Twojej branży. Tutaj nie liczy się intensywność, lecz regularność.

Szerokie umiejętności
I ostatnim tematem na który chciałem dziś zwrócić uwagę są szerokie umiejętności i zainteresowania. Musisz rozumieć że Twoją rolą jako programisty nie jest wyłącznie pisanie kodu ale też wnoszenie realnej korzyści dla biznesu. Inaczej mówiąc: nie pracujesz w izolacji i oderwaniu od określonego kontekstu.

Im lepiej będziesz rozumiał szerszy obraz swojej roli oraz biznesu w ramach którego funkcjonujesz, tym lepiej będziesz w stanie wykorzystać swoje programistyczne umiejętności, aby przekładać je na nieproporcjonalnie wyższą wartość biznesową. A to bez wątpienia docenią pracodawcy.

Najlepszym narzędziem do poszerzania perspektywy jest zwykła ciekawość i zadawanie pytań. Szukając na nie odpowiedzi, zaczniesz zdobywać wiedzę i umiejętności które pewnego dnia okażą się przydatne lub pozwolą Ci spojrzeć na problem w inny sposób. Coś takiego jest unikatową zdolnością, która wnosi realną wartość.

Poza tym polecam czytanie książek z kategorii takich jak: biznes, marketing, psychologia, ekonomia, sprzedaż i biografie.

Konkretne tytuły zależą od Twojego kontekstu, ale z pewnością mogę polecić Ci: Personal MBA, The Almanack of Naval Ravikant **oraz Think Like a Rocket Scientist. **

Podsumowanie
Jak widzisz jest kilka prostych (ale nie łatwych) aktywności, które możesz podejmować aby mocno wyróżnić się na rynku pracy. I zwróć uwagę na to, że każda z nich opiera się nie o pojedyczne działanie, lecz regularność. Tzn. stosunkowo łatwo jest przygotować dobre portfolio czy świetne CV. Jednak budowanie obecności w społecznościach oraz odpowiednich nawyków to już zupełnie inny rodzaj gry.

Mam nadzieję, że to co napisałem zachęci Cię do podjęcia nowych aktywności, lub kontynuowania tych które realizujesz.

Lista linków z Newslettera:

Wzorce projektowe w genialnym wydaniuWzorce projektowe często przedstawiane są w trudny, mało zrozumiały sposób. Autor Refactoring.guru zrobił tutaj jednak masę dobrej roboty, aby to zmienić.

Najbardziej zaawansowany tool do pracy z APIJeżeli wykorzystanie Postmana, Insomni czy wbudowanych w edytor narzędzi do pracy z API jest dla Ciebie niewystarczające, Paw powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Newsletter, który warto subskrybowaćJeden z najlepszych newsletterów, który subskrybuję w tematach szeroko rozumianego rozwoju osobistego i ulepszania samego siebie.

NewSQL – połączenie SQL & noSQLWyobraź sobie połączenie zalet baz danych noSQL i SQL. HarperDB to rozwiązanie, które obiecuje

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Jak mądrze wybrać stack technologiczny do projektu?

Rozpoczynasz nowy projekt i jesteś odpowiedzialny za jego dalszy rozwój. Przed Tobą decyzje dotyczące technologii, frameworków i narzędzi. Jak wybrać mądrze i czy to w ogóle możliwe?…

Programowanie i WWW

Proste rozwiązania

Proste rozwiązania stają się oczywiste w chwili gdy je zobaczymy. Dlaczego zwykle są poza naszym zasięgiem i co możemy z tym zrobić? Jak zobaczyć to, czego nie…

Programowanie i WWW

5 rzeczy, które programista musi wiedzieć o designie

Programowanie w pewnym punkcie łączy się z designem i od jakości tego połączenia w dużym stopniu zależy końcowy efekt. Nawet jeżeli designerzy i programiści zrobią "swoją robotę"…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności