Programowanie i WWW

Jak to jest z tym TypeScriptem?

TypeScript w ostatnim roku pojawia się niemal na każdym kroku. Mam tu na myśli zarówno dyskusje wśród programistów oraz ogłoszenia o pracę. Nawet sam…

TypeScript w ostatnim roku pojawia się niemal na każdym kroku. Mam tu na myśli zarówno dyskusje wśród programistów oraz ogłoszenia o pracę. Nawet sam kilkukrotnie zastanawiałem się z twórcami z całego świata czy nie uczyć JavaScriptu od razu wykorzystując TypeScript!

Czy TypeScript ma realną szansę na zastąpienie JavaScriptu?

W skrócie: tak. Ale jest to tylko i aż „szansa” i nie oznacza że z pewnością będzie miało to miejsce. To pokaże przyszłość.

Natomiast wspomniane wyżej dyskusje twórców, jasno pokazują powagę sytuacji i taki krok w sposób bezpośredni przyczyniłby się do tego, że każda nowa osoba wychodząca na rynek pracy znałaby TypeScript.

Jednocześnie każda znana mi firma, która poważnie podchodzi do kwestii rozwoju oraz wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań, po prostu nie wyobraża sobie funkcjonowania bez TypeScriptu.

No i ostatecznie programiści – z nimi sytuacja nie jest do końca jasna ponieważ można łatwo wyróżnić dwie grupy: tych którzy korzystają z TS i nie wyobrażają już sobie powrotu oraz tych którzy z jakiegoś powodu odkładają naukę.

Finalnie wszystko powyższe w połączeniu z rosnącą popularnością TypeScriptu wskazuje, że prędzej czy później możemy obudzić się w rzeczywistości w której TypeScript będzie pierwszym wyborem.

Czy będzie to dotyczyć wszystkich projektów? Raczej nie ale znowu jest to coś, co trudno przewidzieć.

Dlaczego tak wiele osób odkłada naukę TypeScriptu?

Pomimo rosnącej popularności TypeScriptu oraz niemal wyłącznie pozytywnych opinii na jego temat, nadal wielu programistów jakich znam, odkłada naukę. No ale skoro TS jest tak świetny, to dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ w większości przypadków nadal nie jest obowiązkowy i wyłączając pracę w firmie która tego wymaga, można łatwo odkładać naukę.

Tak samo są projekty w których TypeScript zwyczajnie nie jest pożądany. Z pewnością jego wykorzystanie wymaga dodatkowej uwagi i czasu a w niektórych przypadkach czas dostarczenia aplikacji jest kluczowy nawet kosztem jakości kodu i ewentualnych błędów. Czy tak być powinno to inny temat, natomiast z pewnością takie sytuacja mają miejsce i nie są wyjątkiem.

Dodatkowo jest jeszcze wymiar wyobrażenia tego, że nauka TypeScriptu jest szczególnie wymagająca. Nie jest. A przynajmniej poznanie go w stopniu wystarczającym do pracy, przy odpowiednich źródłach jest bezbolesna.

Patrząc na powody stojące za odkładaniem nauki TS oraz na możliwości i trendy które opisałem wyżej, trudno mi racjonalnie wytłumaczyć sobie powód dalszego zwlekania.

Dlaczego programiści nie chcą wracać do JavaScriptu?

Powodów jest dużo i są na tyle silne, że pozostanie przy TS to nawet nie kwestia opcjonalna, tylko „must have”.

Jednym z powodów jest świetny „Developer Experience” szczególnie w przypadku większych projektów. Mowa tutaj nie tylko o tym że IDE wie więcej o naszym kodzie i jest nam w stanie pomagać ale idzie za tym coś jeszcze.

Z pewnością niejednokrotnie doświadczyłeś sytuacji w której publikacja zmian na serwerze produkcyjnym budziła w Tobie pewne wątpliwości związane z tym, czy rzeczywiście nie popełniłeś żadnego błędu.

Oczywiście technik i praktyk mających na celu ich eliminację jest dużo i często nie mają zbyt wiele wspólnego z TypeScriptem, ale on sam również stanowi ważny element w eliminowaniu błędów na wczesnym etapie.

To z kolei prowadzi do większego zadowolenia z pracy i spokojniejszego życia. Przesadzam? No nie wiem. Doskonale pamiętam chwile w których zastanawiałem się czy kod na produkcji zrobi swoją robotę i wówczas wiele bym dał za dodatkowe potwierdzenie, że zrobi.

Ostatnim wymiarem któremu warto byłoby się przyjrzeć to fakt, że znajomość TypeScriptu otwiera przed nami drzwi do nowych firm, które realizują wiele ambitnych projektów.

Sam nawet w tej chwili mam w głowie kilka Software House’ów, których realizacje zawsze robią na mnie duże wrażenie.

A dołączenie do takiego środowiska niemal to droga z której trudno zawrócić.

Jak szybko nauczyć się TypeScriptu?

Tutaj ważne są dwa elementy: dobre źródła i praktyka.

TypeScript ma to do siebie, że jesteś w stanie rozwijać swoje umiejętności stopniowo. Inaczej mówiąc po szybkim rozpoznaniu fundamentów, możesz krok po kroku wdrażać go w swojej codziennej pracy.

Wielu programistów mówi że dokumentacja TypeScript jest świetna i w pełni wystarczająca do tego aby się z niej uczyć. Trudno mi się z tym zgodzić.

Jest z pewnością świetna do tego aby z niej korzystać ale są lepsze sposoby na to aby nauczyć się TSa. Co ciekawe jeszcze rok temu było o to trudno.

Obecnie na rynku pojawiły się już szkolenia oraz bardzo wartościowe książki (również po polsku).

Sam również przygotowałem kursy oraz warsztaty o TypeScripcie, bardzo polecam zapoznać się z:

Te materiały zostały przygotowane tak aby baaardzo szybko wprowadzić Cię w świat TypeScriptu. Znajdziesz w nich przede wszystkim fundamenty jego działania, które pozwolą Ci ZACZĄĆ wykorzystywać go w praktyce.

Całość jest przygotowana tak, że nawet jeden weekend (!) wystarczy Ci do tego aby je przerobić i zacząć działać.

Czy warto to zrobić?

To już musisz sam określić. Weź pod uwagę rzeczy takie jak:

  • To w jakich projektach i firmach chcesz pracować i czy korzystają one z TypeScriptu
  • Czy aktualnie pracujesz w firmie w której jest jakikolwiek potencjał lub potrzeba sięgnięcia po TS.
  • Czy możesz pozwolić sobie na to aby nadal czekać.
  • Czy pracujesz w projektach (lub chcesz pracować) przy których jakość kodu na najwyższym poziomie jest po prostu wymagana a tak jak już napisałem, TypeScript jest jednym ze sposobów na eliminację wielu błędów na wczesnym etapie.

Ostatnią rzeczą którą warto wziąć pod uwagę jest dobre zrozumienie JavaScriptu. Oczywiście nie jest to totalnie wymagane, ponieważ jestem w stanie wyobrazić sobie scenariusz nauki JavaScriptu i TypeScriptu jednocześnie.

Natomiast sam wielokrotnie przekonałem się że dobre zrozumienie JavaScriptu zwyczajnie ułatwia poznanie TypeScriptu.

Lista linków z Newslettera:

Parowanie fontów jednym kliknięciem

Fontjoy to świetne narzędzie pomagające w dobieraniu dobrze pasujących do siebie fontów z uwzględnieniem zasad typografii.

Wszystko jest ze szkła, czyli nowy trend w designie

Glassmorphism to stosunkowo nowy trend w projektowaniu, który

Podatek od TypeScript, czyli czy warto?

Jeden z ciekawszych artykułów na temat TypeScript, napisany przez Erica Elliota. Warto przeczytać (z uwzględnieniem aktualizacji i np. faktu że Airbnb wskazuje że 38% błędów mogłoby się nie wydarzyć z TSem).

Zmiany w ES2019/2020

Warsztat o zmianach w ES2019 / 2020. Zdecydowanie warto zobaczyć nawet ze względu na nowe metody Obiektów oraz Tablic.

Nowy kurs JavaScript od eduweb.pl!

Nowy kurs JavaScript od eduweb.pl za którym stoi Piotr Palarz, jest już dla Was! 😍 To materiał który polecam każdemu, kto stawia pierwsze kroki w JSie lub chce uporządkować swoją wiedzę.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Nowości w ES2021

W tym roku w ECMAScript pojawiło się kilka zmian, które zasługują na uwagę. Z jednej strony z pewnością usprawnią pracę a z drugiej ich nieznajomość może mieć…

Programowanie i WWW

Tailwind to rewolucja, jeśli…

Tailwind CSS na przełomie ostatniego roku zdobywa coraz większą popularność. W dużym stopniu jest to w pełni zasłużone. Projektowanie interfejsów z jego pomocą jest wygodne. W dodatku…

Programowanie i WWW

Proces rekrutacji w IT z różnych perspektyw

Podczas ostatnich konsultacji Full-Stack Dev Q&A padło kilka pytań o proces rekrutacyjny. Ze względu na pozytywny feedback oraz zwrócenie uwagi na istotę tego tematu, pomyślałem że zbiorę…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności