Nowości

Jak wykorzystać video marketing na swoją korzyść?

Stworzyłeś dopracowaną stronę internetową, dbasz o to, by Twoje portfolio było rozbudowane i aktualne, a nawet regularnie generujesz ciekawe treści na swoim fanpage. Mimo…


Stworzyłeś dopracowaną stronę internetową, dbasz o to, by Twoje portfolio było rozbudowane i aktualne, a nawet regularnie generujesz ciekawe treści na swoim fanpage. Mimo tego masz poczucie, że odbiorcy ignorują Twoje newslettery, a statystyki pokazują, że po wejściu na Twoją stronę użytkownicy od razu ją opuszczają? Jakość Twoich prac albo Twój profesjonalizm nie muszą tutaj mieć nic do rzeczy – może okazać się po prostu, że w swojej komunikacji z potencjalnymi klientami używasz za mało… Filmów.

Video marketing w liczbach

Nawet jeżeli daleko Ci do duszy vlogera, który relacjonuje swoją pracę i życie prywatne na YouTube, warto jest zastanowić się nad tym, czy dla dobra Twojej marki nie uwzględnić w jej marketingu chociaż kilku filmów instruktażowych lub reklam w formie wideo. Czy wiesz, że zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez HubSpot w 2016 roku aż 43% respondentów zadeklarowało, że chciałoby widzieć więcej treści wideo? Albo że, jak wykazało Animoto w 2015, aż ćwierć klientów traci zainteresowanie daną firmą, jeżeli nie komunikuje się ona w formie wideo, a aż o 50% wzrasta szansa na otworzenie i przeczytanie newslettera zawierającego link do filmu? Dodatkowo dwie trzecie respondentów stwierdziło, że wizerunek firmy, która wykorzystuje taki sposób komunikacji, jest bardziej profesjonalny, ponieważ dana marka wie, jak dotrzeć do swoich odbiorców.

Czas skupienia odbiorcy  

Obecnie każdego dnia jesteśmy bombardowani ilością treści, jaka jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawała się niewyobrażalna. Nic dziwnego, że z czasem nauczyliśmy się w pewien sposób filtrować i w krótkim czasie oceniać to, czy materiał, z którym mamy do czynienia jest dla nas wartościowy, czy po kilku sekundach można przejść do kolejnego. Pamiętaj o tym, że pierwsze kilka lub kilkanaście sekund jest kluczowych jak chodzi o wywarcie odpowiedniego wrażenia na odbiorcy, który spotyka się z Twoim produktem lub firmą.

Odpowiednia długość wideo

Zastanów się, kiedy będzie on napotykał się na Twoje treści. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że po prostu przegląda on portale społecznościowe w drodze do pracy, siedząc w autobusie lub podczas krótkiej przerwy. Nie ma czasu ani ochoty na to, by czytać długie, rozbudowane treści, w których starannie wytłumaczysz mu, czemu to właśnie Ty jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Będzie oczekiwał treści łatwych w odbiorze i przyciągających wzrok, takich, których przyswojenie nie zajmie mu dużo czasu i które przekażą maksymalnie dużo kluczowych informacji w krótkim czasie. Dwie trzecie użytkowników woli, gdy oglądane przez nich wideo ma… Mniej niż 60 sekund. (źródło: https://animoto.com/blog/business/video-marketing-cheat-sheet-infographic/ ). Pamiętaj przy tym o tym, że jedna minuta to czas, jaki wystarcza przeciętnej osobie na przeczytanie oraz przeanalizowanie zaledwie około 250 słów.

Odpowiedni video marketing dla Twojego wizerunku

Niezależnie od tego czy postawisz na tradycyjny film, czy może na animację – pamiętaj o tym, by była ona angażująca i dynamiczna. Zastanów się jaki wizerunek chcesz mieć w oczach klienta – czy chcesz uchodzić za profesjonalnego grafika, który przygotuje najlepszy projekt wizytówek dla dużej, międzynarodowej korporacji, a może jesteś artystą koncepcyjnym, który chętnie podejmie się współpracy z kreatywnymi start-upami? Zadbaj też o to, by oprócz samego obrazu i dźwięku umieścić na filmie napisy. Większość Twoich odbiorców może odtwarzać wideo bez dźwięku, na przykład w komunikacji miejskiej lub… w biurze.

Na jaki temat tworzyć treści?

To, czego powinny dotyczyć Twoje filmy oraz gdzie powinieneś je umieszczać to rozbudowany temat. Jeżeli jesteś grafikiem lub fotografem, albo tworzysz unikatową typografię – możesz stworzyć krótkie treści w których pokażesz najciekawsze fragmenty tworzenia Twojego projektu. Zajmując się przygotowywaniem stron www – może zaciekawisz odbiorcę w formie prostej, animowanej infografiki pokazując mu proces tworzenia jego witryny, od momentu przyjęcia zlecenia, aż do etapu końcowego? Możesz też opowiedzieć o historii swojej marki, wplatając w to elementy storytellingu lub opowiedzieć coś o sobie, tak, by potencjalny klient poczuł, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą do powierzenia danego zlecenia.

Jakich błędów unikać?

Podstawowymi błędami przy tworzeniu treści wideo jest wykorzystywanie statycznych, monotonnych ujęć, na przykład osoby siedzącej przy biurku i czytającej z kartki. Zadbaj też o wysoką jakość nagrania oraz montażu i dźwięku. Postaraj się pamiętać o spójnym przekazie – jeżeli Twoja strona internetowa oraz fanpage utrzymane są w luźnej, swobodnej konwencji, dodanie do tego bardzo oficjalnego i chłodnego wideo może tylko zaszkodzić Twojemu wizerunkowi. Pamiętaj też by dopasować treść do rodzaju kanału, na jakim chcesz go wykorzystać – filmy na Instagramie czy Facebooku przez lekki, społeczny charakter tych witryn powinny być krótsze i bardziej przejrzyste niż film, który opublikujesz na swojej stronie internetowej. Nie przytłocz też odbiorcy nadmiarem informacji oraz nie zapomnij o umieszczeniu w filmie danych kontaktowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia marki osobistej oraz wykorzystania social media – przypadnie Ci do gustu kurs dotyczący LinkedIn oraz budowania własnej marki – https://eduweb.pl/kursy/marketing/linkedin-personal-branding.html .

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Zasoby

Jak się uczycie? Back to School – podsumowanie akcji

Marketing i Biznes

Angażujące posty na Facebooku dla Twojego biznesu

Nowości

[PREMIERA] Kurs Google Tag Manager w Praktyce już na eduweb.pl!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności