Nowości

Kursy JavaScript od Podstaw oraz JavaScript w Praktyce już wkrótce!

Witam serdecznie! Mam przyjemność zapowiedzieć niezwykłą, podwójną premierę na eduweb.pl, która będzie miała miejsce 12.10.2015. W tym dniu, ukażą się długo wyczekiwane kursy –…

Witam serdecznie!

Mam przyjemność zapowiedzieć niezwykłą, podwójną premierę na eduweb.pl, która będzie miała miejsce 12.10.2015. W tym dniu, ukażą się długo wyczekiwane kursy – JavaScript od Podstaw oraz JavaScript w Praktyce, które pozwolą przejść od podstaw do naprawdę zaawansowanego poziomu programowania z użyciem tego języka. Łącznie przygotowaliśmy ok. 20h materiału!

Pierwszy z kursów omawia język JavaScript absolutnie od podstaw i jest przeznaczony dla osób, które przyswoiły już sobie podstawy HTML i CSS. Znając te technologie, zdajemy sobie również sprawę z ich ograniczeń. Każda z nich ma swoje wyjątkowe, niezastąpione zastosowanie. Za pomocą języka HTML tworzymy strukturę dokumentu, dodajemy do strony treść, obrazy czy wideo. Za pomocą arkuszy stylów CSS z kolei, do tej struktury przypisujemy wygląd, by nasza strona wyglądała perfekcyjnie. W całej tej układance, brakuje jednak dynamiczności, której nie zapewniają wymienione standardy. Tutaj z pomocą przychodzi język JavaScript, który potrafi w ciekawy sposób współpracować z przeglądarką internetową. To właśnie dzięki niemu możemy po kliknięciu na jakiś przycisk wysunąć ukryty panel, sprawdzić poprawność danych wpisywanych do formularza czy odebrać nowe dane z serwera i umieścić je na stronie bez jej przeładowywania.

Czy jest JavaScript?

I choć język JavaScript powstał dawno temu na potrzeby stron internetowych to dzisiaj jest już dojrzałym językiem, wykorzystywanym również do innych zastosowań. Z tego powodu, w kursie podstawowym wyraźnie oddzielamy grubą linią sam język JavaScript od Obiektowego Modelu Dokumentu, który znajdziemy w przeglądarkach. Kurs ten wprowadzi Cię w świat programowania, poznasz wszystkie najważniejsze konstrukcje języka takie jak zmienne, typy danych, instrukcje warunkowe, pętle, tablice, obiekty czy funkcje. Z drugiej połowy kursu dowiesz się natomiast jak język ten współpracuje z przeglądarką internetową. Zobaczysz jak z kodu HTML tworzone jest drzewo dokumentu, jak wyszukiwać w nim elementów i z nimi pracować. Zobaczysz jak tworzyć nowe elementy HTML, przypisywać treść, atrybuty, klasy, style CSS czy wreszcie wstawiać je na stronę. Zrozumiesz również czym są zdarzenia i jak możemy reagować na akcje użytkownika. W kursie wykonamy kilka naprawdę ciekawych przykładów, które pokażą Ci jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Sortowanie tabeli po kolumnach

Drugi kurs, JavaScript w Praktyce powstawał równolegle i jest świetnym dopełnieniem pierwszego kursu. Omawiamy w nim tematy, na które zabrakło czasu w kursie podstawowym, a także które są nieco bardziej zaawansowane. Poznasz w nim najważniejsze koncepcje programowania obiektowego, takie jak klasa, obiekt, instancja, dziedziczenie, polimorfizm czy abstrakcja. Zobaczysz jak wszystkie z nich przekładają się na specyficzną obiektowość języka JavaScript. Dokładnie omówimy jedną z najważniejszych rzeczy związanych z tym językiem – dziedziczenie prototypowe. Dogłębne zrozumienie tego zagadnienia otwiera oczy na język JavaScript i pozwala patrzeć na niego z zupełnie innej perspektywy.

Dziedziczenie prototypowe

W kursie omówimy również technologię AJAX. Poznasz zasady działania protokołu HTTP, przesyłania w nim danych i nagłówków. Następnie przedstawione zostaną mechanizmy Same-origin policy i CORS, bardzo ważne w kontekście tej technologii. Chwilę później będziemy już wysyłali i odbierali dane z serwera bez przeładowywania witryny. W rozdziale tym napiszemy różnież własną bibliotekę AJAX, z której będziemy później korzystać. Na tym przykładzie nie tylko zrozumiesz AJAXa, ale także w praktyce programowanie obiektowe i wiele ciekawych technik pracy. Stworzoną bibliotekę wykorzystamy do wysłania wiadomości e-mail z użyciem języka PHP. Prześwietlimy również na wylot niezwykle przebiegłą technikę o nazwie JSONP. Oprócz AJAXa poznasz także format wymiany danych JSON, a także mechanizm tzw. ciasteczek. Każde z tych zagadnień będzie bardzo dokładnie omówione.

Technologia AJAX

Jeden z rozdziałów kursu poświęcony został w 100% wyrażeniom regularnym. Jest to temat na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowany, dlatego został rozłożony na czynniki pierwsze, abyś nie miał problemu z jego zrozumieniem. Zobaczysz czym są wyrażenia regularne i jak z nich korzystać w języku JavaScript. Będziemy mogli m. in. sprawdzać czy podany tekst zawiera np. adres e-mail lub zamienić wszystkie wystąpienia pewnego wzorca na inny. Stworzymy również projekt „Antybluzgacz”, który będzie filtrowal wpisywaną przez użytkownika wiadomość i zamieniał wszystkie niecenzuralne słowa na przypadkową reprezentację znaków, np. #$%@^.

Obydwa z kursów kończą się rozdziałami z serii Tips&Tricks, w których znajdziesz po 10 krótkich lekcji omawiających ciekawe sztuczki związane z samym językiem JavaScript lub z jego wykorzystaniem na stronach internetowych.

Kurs JavaScript od Podstaw to m. in.

 • wstęp do programowania
 • najważniejsze konstrukcje języka
 • liczne „smaczki” związane z każdą z konstrukcji
 • Obiektowy Model Dokumentu i DOM API
 • wyszukiwanie elementów na stronie
 • tworzenie nowych, praca z ich treścią, atrybutami, stylami CSS
 • odczytywanie współrzędnych położenia elementu i jego wymiarów
 • obsługa zdarzeń
 • debugowanie kodu
 • praktyczne projekty

Kurs JavaScript w Praktyce to m. in.

 • omówienie koncepcji OOP
 • dziedziczenie prototypowe
 • domknięcia
 • format danych JSON
 • praca z AJAX
 • Cookies
 • wyrażenia regularne
 • „strict mode” w JavaScript
 • praktyczne projekty
 • niezliczona ilość sztuczek i dobrych praktyk

Jestem przekonany, że po skrupulatnym przerobieniu obydwu tych materiałów – nieważne, czy jesteś początkujący czy znasz już podstawy języka JavaScript – wskoczysz na naprawdę wysoki poziom. Zarówno rozumienia budowy języka JavaScript jak i jego wykorzystania w programowaniu, nie tylko na potrzeby sieci.

Do usłyszenia!

Piotr Palarz

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

[PREMIERA] Kurs React od Podstaw już na eduweb.pl!

Programowanie i WWW

eduweb na ngPoland!

Webdevelopment

eduweb.pl partnerem ConFront JS 2018!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności