Mobilne

Kursy Tworzenia Aplikacji na Urządzenia Mobilne

W ostatnim czasie przeprowadziłem dwie ciekawe rozmowy. Jedną z ewangelistą Adobe – Terrym White’m, który powiedział mi, że jego bloga w ubiegłym miesiącu, odwiedziło…

W ostatnim czasie przeprowadziłem dwie ciekawe rozmowy. Jedną z ewangelistą Adobe – Terrym White’m, który powiedział mi, że jego bloga w ubiegłym miesiącu, odwiedziło więcej osób korzystających z urządzeń mobilnych, niż tych, którzy używali komputerów stacjonarnych. O drugiej rozmowie przeczytasz trochę niżej.

W jednym z wpisów sprzed trzech lat twierdziłem, że Mobilna Rewolucja jest faktem. Wtedy również wydaliśmy kurs Flash Lite – jak na tamte czasy, poza JME, bardzo fajnej technologii do tworzenia na telefony czy PDA (tabletów jeszcze nie było ;). Wiele części tamtego wpisu pozostało aktualnych. Pisałem wtedy: „Mobilna rewolucja to szansa, której nie można zmarnować. Otwierają się przed nami możliwości kreacji aplikacji jak gry, serwisy informacyjne, społecznościowe, rozrywkowe, realizowanie kampanii reklamowych spełniających zupełnie specyficzne kryteria. Najważniejsze jest jednak to, że zapotrzebowanie na tego typu content rośnie w niesamowitym tempie, na co dzień dostarczając nam nowych możliwości. Kolejna fantastyczna sprawa to fakt, że obecnie naprawdę niewiele osób się tym zajmuje. Jestem przekonany, że to ogromna szansa w obliczu obecnej sytuacji na rynku reklamy internetowej. Gwarantuję, że jeśli mi zaufacie, otworzą się przed Wami zupełnie nowe możliwości i perspektywy na lukratywne, innowacyjne projekty!”

Wtedy jednak mój wysiłek nie przyniósł większego rezultatu i parę miesięcy pracy nad kursem przydało się jedynie garstce osób. Spośród tej garstki, odezwał się do mnie ostatnio jeden z klientów. Powiedział, że tamten materiał totalnie go pochłonął i dziś jest właścicielem jednej z największych w Polsce agencji kreatywnych dostarczającej rozwiązania wyłącznie na urządzenia mobilne. Choć kurs nie był sukcesem biznesowym, ten telefon zrekompensował całą resztę.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że urządzenia mobilne to dobry kierunek. Mamy bowiem do czynienia z rynkiem, który jest większy od rynku komputerów osobistych i przenośnych. Co więcej, telefon czy tablet ma już często możliwości zbliżone do stacjonarnych komputerów. I dziś, inaczej niż w roku 2009, z którego pochodzi wpis – projektowanie aplikacji na urządzenia mobilne to już nie nowość, ale konieczność. Na szczęście nasz rynek pod tym kątem jest jeszcze niezwykle chłonny a tworzenie takich aplikacji to obecnie jeden z najbardziej modnych i interesujących tematów.

Dlatego jest mi niezwykle przyjemnie zapowiedzieć całą ścieżkę związaną z projektowaniem na urządzenia mobilne na eduweb.pl. W ramach ścieżki poznasz możliwości tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne, zarówno natywnych, jak i działających po stronie przeglądarki. Poznasz możliwości aplikacji na Windows Phone, iOS, Android, w HTML5 i z wykorzystaniem Phone Gap. Zajmiemy się również tworzeniem stron WWW, które są zgodne z najnowszymi trendami i dobrze wyglądają również na urządzeniach przenośnych (responsive design). Kolejne etapy ścieżki będą pojawiać się systematycznie w tym roku, a premiera najbliższych kursów już w ten poniedziałek! 

Już  19.03 wydamy dwa kompleksowe materiały na temat tworzenia aplikacji na Windows Phone. Dlaczego akurat Windows Phone? Przecież ten system nie cieszy się taką popularnością jak Android czy iOS. Zapewniam Was, że wybór ten jest dobrze przemyślany. Windows Phone to system, który ma bardzo duże szanse aspirować do konkurenta wyżej wspomnianych OS’ów. Współpraca Microsoftu z Nokią i premiery bardzo udanych modeli biznesowych Lumia obecnie zmieniają polski (i nie tylko) rynek smartphone’ów. W tej chwili ma miejsce ogromna kampania reklamowa, a same możliwości systemu Mango idą również w parze z jednym z ciekawszych wydarzeń tego roku, czyli zapowiadaną premierą Windows 8. Wystarczy powiedzieć, że oba te systemy będą ze sobą ściśle połączone, również interfejsem, a tworzenie aplikacji na Windows Phone będzie podobne do projektowania na Windows 8.  Jest jeszcze wiele czynników dla której w mojej ocenie warto dowiedzieć się jak projektować na Windows Phone, jednak szczegółowo omówię je w kolejnym poście za kilka dni. Jednak niezwykle ważną informacją jest fakt, że ilość aplikacji na Windows Phone, choć bardzo szybko rośnie, jest nieporównywalnie mniejsza z Androidem i iOS. To sprawia, że można jeszcze w tym temacie znaleźć naprawdę lukratywną, rynkową niszę.

Same kursy opracowałem szczegółowo przy współpracy z Microsoftem oraz firmą Clever Software, która odnosi już sukcesy na polskim i zagranicznym rynku aplikacji Windows Phone. Zapowiada się  jedna z najciekawszych premier tego roku na eduweb.pl. Wkrótce kolejny post na ten temat a już w poniedziałek – premiera najnowszych kursów!

Serdecznie pozdrawiam,
Grzegorz Róg

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Cykl poradników Eduweb na Mój Mac Magazyn

Znacie Mój Mac Magazyn? Jeśli jeszcze nie, to koniecznie powinniście nadrobić zaległości. Właśnie zaczęliśmy wspólnie cykl inspirujących artykułów o UX/UI. Będzie dużo o prototypowaniu, najlepszych narzędziach oraz praktykach…

Nowości

5 sposobów na skuteczne zniechęcenie Twoich klientów

Cierpisz na nadmiar wiernych, zainteresowanych Twoimi działaniami klientów? Twoje social media, na których się udzielasz jako web designer, grafik czy UX designer aż huczą od propozycji współpracy, i…

Nowości

Trendy w UX na 2018 rok? #2

W zeszłym tygodniu omówiliśmy krótko pierwsze pięć trendów, które mają towarzyszyć nam w branży projektowania doświadczeń użytkowników w nadchodzącym roku. Wspomnieliśmy między innymi o synestezji w projektowaniu…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności