Nowości

Najlepsze techniki nadruku na odzieży do Twojego projektu cz.1

Jeżeli interesuje Cię przeniesienie swojego szkicu nadruku na dowolne tekstylia, na pewno domyślasz się, że najważniejszy punkt wyjścia to staranne i właściwe przygotowanie projektu!…

Jeżeli interesuje Cię przeniesienie swojego szkicu nadruku na dowolne tekstylia, na pewno domyślasz się, że najważniejszy punkt wyjścia to staranne i właściwe przygotowanie projektu! By uniknąć ewentualnych pomyłek i późniejszych poprawek, warto już na samym początku poświęcić chwilę na to, by poznać wszystkie możliwe techniki nadruku, które możesz wybrać, a także możliwości – i ograniczenia – jakie niesie za sobą każda z nich.

Istnieje wiele popularnych technik zdobienia tekstyliów, dlatego z pewnością uda Ci się znaleźć taką, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. W tym artykule przyjrzymy się takim technikom jak sitodruk, folie flex/flock oraz sublimacja, a w kolejnej części przybliżymy Wam tajniki subliflocku, haftu oraz DTG.

Sitodruk

Może zaskoczyć Cię to, że historia tej techniki nadruku sięga aż… starożytnej Japonii. Polega ona na przeciskaniu farby raklem przez uprzednio przygotowane matryce, nazywane sitami. Wzór naświetlany jest na matryce przy użyciu kliszy, chemikaliów oraz naturalnie, światła. Po właściwym rozwarstwieniu projektu, w końcowym efekcie przy użyciu sitodruku możemy uzyskać skomplikowane przejścia tonalne, które umożliwiają wykonanie nadruków ze zdjęć lub ilustracji. Sitodruk oferuje również możliwość zastosowania różnorodnych rodzajów farb efektowych – metalicznych, puchnących a nawet… świecących w ciemności. W związku ze stałymi kosztami przygotowania matryc oraz czasem potrzebnym na ich ustawienie na karuzeli sitodrukowej, ta technika nadruku jest najbardziej opłacalna dla nakładów liczących ponad pięćdziesiąt sztuk. Warto jednak wiedzieć, że niektóre firmy oferują sitodruk już nawet w przypadku zamówienia powyżej dziesięciu sztuk.

Folie flex/flock

Ta technika nadruku jest często niesłusznie uznawana za gorszą lub mniej trwałą od sitodruku. Nie ma to jednak pokrycia w rzeczywistości, ponieważ folie termotransferowe stworzone specjalnie do zastosowania na tekstyliach, wykonany – w prawidłowy sposób -nadruk może wytrzymać lata użytkowania. Folia flex ma jednolitą, gładką strukturę, natomiast flock daje efekt meszku, co szczególnie dobrze wygląda na koszulkach polo, polarach i bluzach.Niezaprzeczalną zaletą nadruków z folii flex i flock jest możliwość taniej produkcji od 1 sztuki, ponieważ nie ma tutaj mowy o kosztach przygotowania, jak na przykład w przypadku sitodruku. Plik wektorowy przesyłany jest bezpośrednio na ploter tnący, zaś po ręcznym usunięciu niepotrzebnych elementów folii wzór jest wgrzewany przy użyciu prasy o odpowiednim nacisku, czasie i temperaturze. Żelazko, niestety, nie spełni swojej roli.

Podobnie jak w sitodruku, również tutaj mamy do wyboru szerokie spektrum efektownych opcji personalizacji nadruku, takich jak folie złote, srebrne czy fluorescencyjne. Minusem techniki jest brak możliwości wykonania przejść tonalnych. Istnieje też ograniczenie w postaci palety barw – nadruk można wykonać tylko z folii o określonych kolorach. Na szczęście ich wybór jest na tyle szeroki, że w większości wypadków nie stanowi to znaczącego ograniczenia.

Sublimacja

Sublimacja jest technologią znakowania, która polega na przejściu specjalnego tuszu sublimacyjnego w strukturę materiału. Aby uzyskać wydruk na materiale należy wydrukować projekt tuszami sublimacyjnymi na specjalnym papierze, a następni wgrzać go na materiał przy użyciu prasy. W efekcie uzyskujemy wielokolorowe nadruki w jakości fotograficznej, które będą odporne na pranie, zmywanie, ścieranie czy warunki atmosferyczne. Również w tym przypadku, brak kosztów przygotowania sprawia, że sublimacja jest świetną techniką nadruku dla małych, jednostkowych nakładów.

Minusem tej techniki jest brak możliwości bezpośredniego wydruku na bawełnie i ciemnych materiałach – aby sublimacja przyniosła satysfakcjonujący efekt, materiał musi mieć choćby domieszkę poliestru. Na szczęście jednak obecne koszulki, bluzy i czapki przygotowane przez producentów odzieży promocyjnej są często tak wysokiej jakości, że większość ludzi nie jest w stanie odróżnić jej od tekstyliów wykonanych z czystej bawełny. Mimo, że poliester nadal kojarzony jest z niskiej jakości, nieestetycznym materiałem o charakterystycznym poblasku, oraz pozbawiającym przepływu powietrza – w rzeczywistości obecnie takie materiały przypadną do gustu nawet wymagającym klientom.

Sublimacja przenika w strukturę materiału, zatem nadruk jest niewyczuwalny w dotyku. Przy wyborze kolorowych koszulek sublimacyjnych nie uzyskamy, niestety, wiernego odwzorowania kolorów, ale jest to świetne rozwiązanie dla projektów w stylistyce “vintage”.

Jeżeli zainteresowały Was opisane techniki nadruku na odzieży, zapraszamy Was do drugiej części artykułu już za tydzień, gdzie przedstawiamy kolejne z nich – odpowiednie między innymi do grubszych materiałów (sitodrukiem, flexem i sublimacją też można drukować na grubych materiałach) oraz dowiecie się, dlaczego tak ważne przy wyborze DTG jest sprawdzenie, czy używana drukarka spełnia najnowsze standardy!

Dokładne opisy technik nadruku znajdziesz się na stronie https://www.printexpress.pl/techniki-nadruku/ Podaj hasło EDUWEB podczas realizacji zamówienia w Printexpress.pl, a otrzymasz 5% zniżki. 

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii wykorzystywanej w druku na odzieży i technik pracy w popularnych aplikacjach graficznych, które pomogą Ci stworzyć kreatywne projekty – z pewnością zainteresuje Cię Kurs Projektowanie Graficzne – Nadruk na Tekstyliach Michała Wedlechowicza.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Najlepsze techniki nadruku na odzieży do Twojego projektu cz. 2

W poprzednim artykule przybliżyliśmy Wam między innymi takie techniki nadruku, jak popularny sitodruk. Dzisiaj przyjrzymy się tajnikom subliflocku, haftu oraz DTG, i opowiemy nieco o tym, czy…

Nowości

Kurs Projektowanie Graficzne – Nadruk na Tekstyliach już dostępny!

Nowości

Kurs Projektowanie Graficzne – Nadruk na Tekstyliach już wkrótce!

Witajcie, Mam zaszczyt poinformować o nadchodzącej premierze najnowszego Kursu na eduweb.pl – tym razem będzie to Kurs Projektowanie Graficzne – Nadruk na Tekstyliach, który ukaże się w…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności