Nowości

Najlepsze techniki nadruku na odzieży do Twojego projektu cz. 2

W poprzednim artykule przybliżyliśmy Wam między innymi takie techniki nadruku, jak popularny sitodruk. Dzisiaj przyjrzymy się tajnikom subliflocku, haftu oraz DTG, i opowiemy nieco…

W poprzednim artykule przybliżyliśmy Wam między innymi takie techniki nadruku, jak popularny sitodruk. Dzisiaj przyjrzymy się tajnikom subliflocku, haftu oraz DTG, i opowiemy nieco o tym, czy przy tworzeniu projektu nadruku lepiej wybrać wektor czy bitmapę!

Subliflock
Subliflock to nic innego, jak po prostu swoiste połączenie techniki sublimacji z flockiem. Pierwsza faza produkcji to wydruk projektu na papierze sublimacyjnym, a kolejnym krokiem jest wgrzanie go na wycięty na ploterze subliflock o docelowym kształcie. Następnie całość wgrzewana jest przy pomocy prasy na produkcie.

Zastosowanie tej techniki zdejmuje z nas ograniczenia sublimacji. Nadruk może być naniesiony na dowolny materiał, takie jak na przykład ciemne tekstylia ze 100% bawełny, co w przypadku sublimacji nie było możliwe.

Podobnie jak przy klasycznym flocku osiągany jest efekt delikatnego meszku na nadruku. Z powodu tego, że niezadrukowany subliflock jest biały, nasycenie i odwzorowanie kolorów jest bardzo wysokie. Ta technika nadruku idealnie nadaje się do małych i średnich aplikacji oraz dobrze sprawdzi się na grubszych materiałach.

Haft
Nim igły zaczną wybijać stacatto, musi powstać projekt zrozumiały przez maszyny hafciarskie. Od ustawienia ściegów zależy to, czy efekt końcowy będzie spektakularnym sukcesem, czy nie spełni oczekiwań. Firmy zajmujące się haftem komputerowym same przygotowują programy do haftowania, więc nie ma potrzeby, byś miał na ten temat specjalistyczną wiedzę, należy z kolei dostarczyć plik w formie wektorowej.

Sam format pliku to nie wszystko. Liczy się sposób w jaki zapisane są w nim informacje. Przykładowo – istnieje możliwość zapisania bitmapy w programie Adobe Illustrator lub CorelDRAW, ale to nie czyni z niej projektu wektorowego. Dopiero zamiana grafiki na tzw. krzywe zrobi z projektu pełnowartościowy plik wektorowy.

Warto zwrócić uwagę na to, że haft ma swoje ograniczenia. Samo to, że istnieje możliwość wykorzystania tej techniki, nie oznacza, że jest to najlepszy wybór. Przykładem są napisy, które w hafcie przy wielkości poniżej 5 mm wysokości tracą swoją czytelność. Zasadniczo w hafcie najlepiej sprawdzają się proste graficznie projekty.

DTG
Direct to garment, czyli druk bezpośrednio na materiale kojarzył się do niedawna z niską trwałością nadruku i dużą awaryjnością sprzętu. Nic dziwnego – jest to najmłodsza z wymienionych technik nadruku, która podczas swojego rozwoju miała liczne problemy, które wpływają na jej obecny wizerunek. Na szczęście najnowsze generacje drukarek DTG z roku na rok stają się coraz lepiej dopracowane. Brak kosztów przygotowania, możliwość druku na ciemnej bawełnie i fotorealistyczne nadruki to niewątpliwe zalety DTG.

Z powodu wspomnianego wcześniej okresu rozwoju tej technologii na rynku znajduje się dużo drukarek starszych generacji, które nie mogą zapewnić satysfakcjonującej jakości. Po wyborze tej techniki nadruku warto upewnić się jaki będzie efekt końcowy, na przykład zamawiając próbkę.

Jaki rodzaj plików – wektor czy bitmapa?
Jak w przypadku większości projektów, króluje tutaj wektor. Posiadając grafikę w formacie wektorowym mamy też szersze pole manewru. Jeżeli nie posiadasz swojego projektu w takiej formie, na szczęście rozwój technik nadruku na tekstyliach umożliwił wykonanie większości technik nadruku bezpośrednio z bitmapy. Jest to stosunkowo dobre rozwiązanie, ponieważ przygotowanie pliku w bitmapie jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż w formacie wektorowym.

Oczywiście, wysyłając do drukarni bitmapę należy mieć na uwadze jej rozdzielczość. Idealnie, jeśli projekt byłby w rozmiarze 1:1 przy 72 DPI. Druk na tekstyliach umożliwia przygotowanie plików w mniejszych rozdzielczościach niż na papierze. Nawet z bitmapy w stosunkowo małej rozdzielczości uda się uzyskać dobre odwzorowanie na koszulce czy czapce, ale warto pamiętać, że jakość może nie okazać się zadowalająca, szczególnie, jeżeli chcemy otrzymać nadruk o dużym rozmiarze.

Jeżeli chcesz poznać dokładne opisy technik nadruku –znajdziesz ja na stronie https://www.printexpress.pl/techniki-nadruku/ 

Podaj hasło EDUWEB podczas realizacji zamówienia w Printexpress.pl, a otrzymasz 5% zniżki.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii wykorzystywanej w druku na odzieży i technik pracy w popularnych aplikacjach graficznych, które pomogą Ci stworzyć kreatywne projekty – z pewnością zainteresuje Cię Kurs Projektowanie Graficzne – Nadruk na Tekstyliach Michała Wedlechowicza.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Zasoby

Jak się uczycie? Back to School – podsumowanie akcji

Programowanie i WWW

eduweb na ngPoland!

Nowości

Black Friday 2018 – najlepsze promocje

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności