Fotografia i Photoshop

Photoshop CS4. Co nowego?

Choć premiera najnowszej odsłony Photoshopa miała miejsce już jakiś czas temu, to niestety nie każdy miał okazję przekonać się jeszcze o jego możliwościach. U…

Choć premiera najnowszej odsłony Photoshopa miała miejsce już jakiś czas temu, to niestety nie każdy miał okazję przekonać się jeszcze o jego możliwościach. U polskich dystrybutorów w zasadzie Photoshop dostępny był od połowy listopada, wówczas ukazały się również wersje Trial, które dostępne są na:

http://www.adobe.com/downloads/

Na dniach ma się natomiast ukazać polska wersja Photoshopa CS4, możliwe, że w chwili gdy czytasz te słowa, jest już ona dostępna. Wiele osób zapewne rozważa zakup, pozwolę więc sobie omówić kilka najistotniejszych zmian w najnowszej wersji tego programu i zastanowić się, czy warto.

Photoshop przyzwyczaił nas do tego, że jest niemal idealny – jest to niesamowity program zarówno jeśli chodzi o obróbkę zdjęć, co jest jego głównym zadaniem, ale także w zakresie tworzenia grafiki bitmapowej na potrzeby sieci, a nawet w mniej wymagających projektach – do druku. Wiele osób uważa, że w zasadzie od wersji CS2 nie było w Photoshopie większych zmian, z prozaicznej przyczyny – niewiele można już udoskonalić w tym świetnym programie.

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę zarówno na zalety jak i wady najnowszej odsłony, które być może pomogą w podjęciu decyzji, czy zdecydować się na upgrade.

Pierwsza sprawa to interfejs Photoshopa, który został wyraźnie zmieniony – poza grafiką zmieniła się organizacja paneli, mamy także szeroki wybór z przygotowanych, gotowych ustawień paneli w zależności od tego, czy zajmujemy się obróbką zdjęć, grafiką dla sieci czy np. typografią. Czy jest to zmiana korzystna – myślę że tak, ale czy do końca potrzebna? Być może wprowadza jedynie niepotrzebne zagubienie u osób, które przesiadają się ze starszych wersji? Tutaj pozwolę sobie nie zajmować stanowiska, uważam natomiast że do nowego interfejsu można się przyzwyczaić.

To, co pierwsze rzuca się w oczy to szybkość Photoshopa. To, co było wielokrotnie podkreślane przez Adobe – sprawdza się. Wersja CS4 jesy moim zdaniem wyraźnie szybsza od poprzednika. Chodzi zarówno o uruchamianie programu jak i pracę z wieloma plikami oraz pracę z dużymi plikami. Porównałem czas pierwszego i kolejnych uruchomień Photoshopa, wynik wypada korzystnie dla CS4 a konkretnie – CS3: 5,5 sek, CS4: 3,0 sek, CS4(64bit): 2,7 sek. Dla mnie rewelacyjnie, ale to nie wszystko, prawdziwie przyspiesza dopiero praca ze zdjęciami, gdzie zmiana przybliżenia czy przesuwanie warstw nawet w bardzo dużych plikach jest zdecydowanie szybsza i płynniejsza – to za sprawą renderingu z karty graficznej, bowiem CS4 korzysta z funkcji OpenGL! Efekt zbliżenia jest przy tym płynny i przyjemny dla oka.

Jeśli już jesteśmy przy przybiżaniu, Photoshop posiada nowe funkcje związane ze zmianą podglądu obrazka. Chodzi o rozbudowane możliwości Zoom Tool, nowe skróty klawiszowe, łatwo dostępne przyciski Fit Screen czy Fit Pixels a także łatwy wybór procentowej skali powiększenia.

Poprzednio najczęściej używanym przeze mnie panelem w programie był Nawigator. Czy to się zmieni? Możliwe, ponieważ zacząłem szybko korzystać z nowych funkcji. Nadal jednak panel Navigator będzie nieoceniony w niektórych sytuacjach, jak na przykład przy korzystaniu z Crop Tool, kiedy podczas kadrowania nie będziemy mogli przełączyć się do Zoom Tool.

Czy Photoshop posiada nowe, przełomowe funkcje? I tutaj trudno jednoznacznie opowiedzieć się na „tak” czy „nie”. Jedną z nowych funkcjonalności jest Content-Aware-Scaling pozwalające zachować proporcje obiektów przy zmniejszaniu obrazka. Moim zdaniem – rewelacja i to wcale nie przesadzona. Jest to jedna z najlepszych zmian w Photoshopie CS4, jednak żeby docenić jej możiwości, należy nauczyć się umiejętnie nią posługiwać. Często standardowe zastosowania tej funkcji nie spełnią dobrze swojej roli, ale jeśli zastosujemy protekcję fragmentów orbazka czy to za pomocą Protect Skin Tones czy bardziej zaawansowanej ochrony za pomocą kanału Alpha – osiągniemy świetne rezultaty!

Dla osób zajmujących się retuszem fotografii wersja CS4 proponuje doskonałe rozwiązanie, które znacznie ułatwi i przyspieszy ich pracę. Chodzi oczywiście o nowy panel Adjustments, dzięki któremu możemy teraz tworzyć nowe warstwy Adjustment Layers, na których zastosujemy efekty dla fotografii jak poprawa jasności, kontrastu, kolorów, nasycenia itd. – warstwy te posiadają łatwo dostępne właściwości, można je wielokrotnie edytować, co najważniejsze – nieinwazyjnie dla oryginalnego obrazka, który spokojnie czeka na osobnej warstwie.

Nowy panel, jaki mamy do dyspozycji to panel Masks, pozwalający nam modyfikować zaawansowane ustawienia dla masek warstw. Dla mnie maski to jedno z najważniejszych narzędzi, które pozwala mi nieinwazyjnie ukrywać określone części warstwy i często z nich korzystam. Dlatego panel Masks to dla mnie bardzo wartościowa nowość, która w łatwy sposób pozwala modyfikować ustawienia masek, co najważniejsze posiada ustawienia znacznie ułatwiające selekcje na podstawie masek.

Kolejne poprawione narzędzia to Dodge, Burn oraz Sponge Tools które działają o niebo lepiej i pozwalają na rozjaśnienie czy przyciemnienie fragmentów zdjęcia zachowując tony i kolorystykę. Narzędzia selekcji zostały znacznie ulepszone, opcja Refine Edges jest po prostu świetna, pozwala ustalić szereg właściwości istniejącego zaznaczenia.

Wśród efektów, które możemy zastosować na zdjęciach, znajduje się nowy – godny uwagi – Vibrance. Działa podobnie jak nasycenie w efekcie Hue/Saturation, ale lepiej. Zwiększenie nasycenia dobrze sprawdza się w prawie każdym zdjęciu, zwłaszcza jeśli chodzi o jego tło. Natomiast w przypadku fotografii osób często zastosowanie większej wartości Saturation niestety powodowało, że nasi modele wyglądali jakby zostali przytrzaśnięci w kabinie na solarium. I tutaj właśnie znajdzie zastosowanie Vibrance, który chroni tony skóry, powodując że efekt ma większe zastosowanie do tła. Sprawdziłem. Działa!

A więc same superlatywy? Wydaje się, że tak. Jeszcze przed chwilą wydawało mi się, że mam pewien argument na niekorzyść Photoshopa CS4 – chodzi mianowicie o fakt, że został usunięty z menu Filters Filtr Extract, z którego często korzystałem i był on dla mnie najlepszym narzędziem do wycinania włosów. Adobe postanowiło, z niezrozumiałych dla mnie powodów, dyskontynuować rozwój tego narzędzia. Znalazłem jednak na płytce z dodatkami do Creative Studio 4 filtr Extract, który można doinstalować jako add-in.

W związku z powyższym, uważam że Photoshop CS4 jest jeszcze lepszy od poprzednich wersji. Czy zmiany są znaczące? Czy są to takie zmiany, które zasługują na nowy numerek? Zdecydowanie TAK! Photoshop działa znacznie szybciej i pracuje się z nim wygodniej. Zmieniło się bardzo dużo, zaczynając od interfejsu, przez poprawienie funkcjonalności niektórych narzędzi, aż do dodania kolejnych. Bez wątpienia warto się przesiąść.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Grafika i Interfejsy

Sub Brushes w Affinity Photo – tutorial

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość tworzenia kombinowanych pędzli…

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności