Darmowe

Photoshop Extract, Biblioteki w Illustrator i inne nowości Adobe MAX 2014

Witajcie, W Bazie Wiedzy Eduweb Live dostępne jest już nagranie z Warsztatu na żywo, w którym Grzegorz Róg pokazywał najciekawsze nowości na Adobe MAX…

Witajcie,

W Bazie Wiedzy Eduweb Live dostępne jest już nagranie z Warsztatu na żywo, w którym Grzegorz Róg pokazywał najciekawsze nowości na Adobe MAX 2014. Tylko teraz Warsztat możecie obejrzeć ZA DARMO pod adresem: http://eduweb.pl/live/-photoshop-extract-i-inne-nowosci-na-adobe-max-2014

Podsumowanie nowości, oraz uzupełnienie Warsztatu znajdziecie poniżej. Oto, co warto wiedzieć o najnowszych zmianach w Adobe CC.

Creative Profile to nazwa, której Adobe używa do określenia Twojej wirtualnej tożsamości w ramach Creative Cloud. Opcja synchronizacji ustawień naszych aplikacji w ramach Creative Cloud jest dostępna od jakiegoś już czasu, teraz jednak dochodzą do tego ciekawe możliwości tworzenia i zarządzania bibliotekami zasobów. Nowe panele Library z ikonką chmury CC pojawiły się w aplikacjach Adobe, np. Illustrator czy Photoshop; z ich pomocą możemy synchronizować zasoby takie jak pędzle, grafiki, fonty z Typekit, kolory z Adobe Color (nowa nazwa Adobe Kuler). Dzięki temu możemy łatwo wymieniać elementy graficzne nie tylko pomiędzy aplikacjami Adobe, ale także między komputerami, ponieważ zasoby z których korzystamy są automatycznie synchronizowane z przestrzenią dyskową w ramach Adobe CC. Towarzyszy jej specjalna zakładka na stronie Adobe CC w ramach której, poza podejrzeniem swoich zasobów, możesz dzielić się nimi ze swoimi współpracownikami.

W aplikacji Creative Cloud, w zakładce Assets, traficie także na market bibliotek stworzonych przez innych użytkowników. Znajdują się tam setki ikon, wektorów oraz innych zasobów, synchronizowane z panelem Library, zaś ich użycie jest niezwykle intuicyjne.

Creative SDK to otwarte środowisko dla programistów, pozwalające na łączenie możliwości aplikacji Adobe oraz CC z dodatkami tworzonymi przez developerów z całego świata. Mogą oni wykorzystać możliwości wymiany zasobów przez Creative Profile, a także wielu innych mechanizmów otwartych API, które pozwalają na tworzenie ciekawych dodatków do aplikacji Adobe.

a4

W ramach platformy Behance, Adobe wprowadziło narzędzia do poszukiwania talentów oraz pracy i zleceń. W skład nowych narzędzi wchodzi między innymi możliwość udzielania rekomendacji oraz narzędzie Talent Search, które pozwala wyszukać najlepszego wykonawcę dla zadania jakie zamierzamy zlecić.

Adobe zaprezentowało także całą rodzinę nowych aplikacji mobilnych, jak również aktualizacje do istniejących aplikacji dla iOS. Adobe Ideas działa teraz pod nową nazwą Adobe Draw, jednak dużo ciekawsze wiadomości są takie, że do naszej dyspozycji została oddana kolejna aplikacja: Adobe Shape, która umożliwia przekształcenie fotografii wykonanej z pomocą iPhone’a w wektorowe kształty (oraz przeniesienie całości do Illustratora dzięki integracji z Creative Profile). Adobe Draw pozwala tworzyć wspaniałe wektorowe ilustracje z pomocą iPada oraz Adobe Ink i Slide – specjalnego rysika oraz linijki od Adobe. Jedną z najciekawszych nowości jest możliwość szybkiej synchronizacji i wymiany wszystkich danych pomiędzy mobilnymi, ale także desktopowymi aplikacjami.

Kolejną zaprezentowaną aplikacją jest Adobe Brush, która pozwala na tworzenie własnych pędzli bazując na zdjęciach wykonanych za pomocą iPhone’a. Update do miniaturowej wersji Photoshopa, czyli Photoshop MIX, dodał możliwość obsługi wyższej jakości bitmap, jak również narzędzie Content Aware Fill, które nie działa bezpośrednio na tablecie, ale nasze korekty wysyła w tle do desktopowej wersji Photoshopa, korzysta zatem z kompletu funkcji pełnej wersji. Ponadto, Photoshop MIX został także udostępniony na telefon i można korzystać z niego na iPhone.

a11

Nowa rodzina aplikacji mobilnych obejmuje także narzędzia do edycji wideo- teraz filmy wykonane z pomocą urządzeń iOS możesz od razu zmontować dzięki aplikacji Premiere Clip, a presety ze Speedgrade pozwolą Ci na dodanie do całej kompozycji muzyki czy wykonanie prostej korekty koloru. Z pomocą Creative Profile projekt możesz błyskawicznie przenieść bezpośrednio do pełnej, desktopowej wersji Premiere Pro.

Rewolucyjnym akcesorium dla twórców interfejsów stron WWW oraz aplikacji mobilnych jest Photoshop Extract – narzędzie, które pozwala na wyodrębnienie wszystkich obrazków, które znajdują się w naszym projekcie na podstawie istniejących warstw. Photoshop umożliwia również wybranie dowolnego formatu takiej eksportowanej grafiki oraz eksport do formatu SVG, zapewniającego skalowalność w przeglądarce czy aplikacji, bez utraty jakości. Z narzędzia Extract można również eksportować kilka wersji grafiki na potrzeby skalowania na urządzeniach mobilnych. Poza Adobe Photoshop, Extract ma także swój odpowiednik w przeglądarce, dzięki któremu możemy podejrzeć szereg właściwości naszego dokumentu jak kolory czy rozmiary fontów, ale również wyeksportować grafiki – dzięki temu front-end developer, z którym współpracujemy, może pracować z plikiem .psd i uzyskać szereg jego właściwości bez konieczności posiadania Photoshopa. Grafiki z Photoshopa można teraz także przeciągnąć bezpośrednio do Dreamweaver’a, a zostanie ona osadzona w naszym projekcie.

a14

W Adobe Illustrator pojawił się nowy układ paneli, który został w pełni dostosowany do urządzeń dotykowych, takich jak tablety Microsoft Surface. Pozwala on na pracę z dotykiem, wsparcie dla gestów oraz wiele nowych uproszczonych narzędzi, które doskonale współgrają z zastosowaniem piórka w tablecie.

a8

Adobe zacieśniło także relację z Microsoft, co potwierdził CEO Microsoft, Satya Nadella, pojawiając się na Adobe MAX. Nowy, mobilny tryb został wprowadzony także do Adobe Photoshop. Jedną z ciekawych funkcji Photoshopa w tym trybie jest możliwość wybrania warstwy z pomocą dotyku, przesuwając palcem po pliku .psd możemy intuicyjnie zaznaczać i transformować warstwy. Poza tym, ściślejsza współpraca Microsoftu z Adobe wskazuje także na zupełnie nowe powiązania między aplikacjami obu firm.

a16

Na koniec, przedstawiam Wam także dawkę inspiracji, która prezentuje przyszłość tego, jak będziemy pracować z aplikacjami Adobe i Microsoft. Koniecznie sprawdźcie ten materiał od minuty 15:40-17:14 na http://max.adobe.com/sessions/max-online/#/video/667

Serdecznie zapraszam Was także do obejrzenia mojego Warsztatu Eduweb Live, w którym prezentuję nowości na praktycznych zastosowaniach: http://eduweb.pl/live/-photoshop-extract-i-inne-nowosci-na-adobe-max-2014

Miłego odbioru!

Serdecznie pozdrawiam,
Grzegorz Róg

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Grafika i Interfejsy

Sub Brushes w Affinity Photo – tutorial

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość tworzenia kombinowanych pędzli…

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności