Programowanie i WWW

Proces rekrutacji w IT z różnych perspektyw

Podczas ostatnich konsultacji Full-Stack Dev Q&A padło kilka pytań o proces rekrutacyjny. Ze względu na pozytywny feedback oraz zwrócenie uwagi na istotę tego tematu,…

Podczas ostatnich konsultacji Full-Stack Dev Q&A padło kilka pytań o proces rekrutacyjny. Ze względu na pozytywny feedback oraz zwrócenie uwagi na istotę tego tematu, pomyślałem że zbiorę to wszystko w jedną całość.

Na początek jak zwykle kontekst: przez 5 lat byłem zaangażowany w rozwój firmy rekrutacyjnej w roli co-foundera. Świetnie rozumiem procesy rekrutacyjne i sam ułożyłem kilka. Stworzyłem również w pojedynkę rozbudowaną aplikację do zarządzania procesami rekrutacyjnymi a to wymagało głębokiej i szerokiej wiedzy biznesowej na ten temat. Dodatkowo w roli CTO zarówno rekrutowałem jak i współpracowałem z programistami. Na tej podstawie podzielę się z Tobą ogólnymi wskazówkami dotyczącymi procesu rekrutacji.

Pierwsza praca

W przypadku osób zaczynających karierę w IT, niemal zawsze spotykam się z sytuacją w której dana osoba uważa, że „nie jest wystarczająco dobra”. W praktyce to czy tak jest czy nie można sprawdzić tylko w jeden sposób: biorąc udział w procesie rekrutacyjnym.

Na początkowym etapie nauki programowania głównym celem jest zbudowanie małego portfolio i CV opartego nawet o aktywność na Githubie. Mając to jesteśmy w stanie wyjść na rynek pracy i otrzymać realny feedback mówiący o tym czy jesteśmy gotowi czy nie.

Znalezienie pierwszej pracy jest kluczowe. W większości przypadków nauka programowania ma miejsce albo po godzinach pracy w innej branży albo w połączeniu ze szkołą czy uczelnią. Z tego powodu od momentu znalezienie pracy zaczynamy uczyć się programowania „na pełen etat” a to sprawia że zaczynamy bardzo szybko się rozwijać.

W związku z tym warto pamiętać o tym że w pierwszej pracy nie chodzi o to ile będziemy zarabiać ale o to jak szybko będziemy się rozwijać. Bardzo często popełnianym błędem na tym etapie są bardzo wysokie wymagania finansowe. Oczywiście warto zadbać o to aby nie pracować za darmo, ale jednocześnie na wyższe wynagrodzenie przyjdzie jeszcze czas. Tutaj priorytetem jest rozwój.

Poszukiwanie pracy

Istnieje kilka ścieżek prowadzących do zatrudnienia. Mowa o:

  1. wysyłaniu CV
  2. kontakcie z rekruterem
  3. kontakcie bezpośrednim z firmą

W każdym przypadku dobrze jest posiadać portfolio oraz CV (list motywacyjny już raczej nie wchodzi w grę). Portfolio nie musi być stroną www. Wystarczą nawet linki do zrealizowanych projektów lub link do profilu na Githubie. Oczywiście jeżeli na tym etapie jakoś wyróżnimy się na tle konkurencji, tym lepiej. Ale raczej piękny szablon CV nie jest tym o co nam chodzi. Tutaj liczą się umiejętności poparte realnymi przykładami i najlepiej otwartym kodem źródłowym.

W przypadku gdy wysyłamy CV musimy liczyć się z tym że trafimy do procesu rekrutacyjnego. Tam na początkowym etapie nasze umiejętności będą oceniane przez osoby nietechniczne (np. osoby z działu HR lub rekruterów z zewnętrznych firm). W tym przypadku nadal to, co napisałem wyżej ma zastosowanie, lecz tutaj bardzo ważne jest przynajmniej poprawnie przygotowane CV z którego będzie można łatwo zrozumieć nasze dotychczasowe doświadczenie.

Dopiero na dalszych etapach procesu rekrutacyjnego zostaną zaangażowane osoby techniczne, które będą w stanie realnie sprawdzić nasze umiejętności. Naturalnie zdarzają się przypadki w których doświadczony rekruter IT jest w stanie wiele zweryfikować samodzielnie, natomiast raczej mówimy tutaj o ogólnym poziomie.

Drugim scenariuszem jest kontakt z rekruterem i co ciekawe: niekoniecznie musimy czekać na kontakt od rekrutera ale również sami możemy go nawiązać.

W pierwszym przypadku wystarczy dobrze wypełniony profil na Linkedin. Kluczowe jest zadbanie o słowa kluczowe powiązane z wykorzystywanymi przez nas technologiami oraz nazwy stanowisk. Dobrze jest też zawrzeć krótkie bio oraz profesjonalne zdjęcie. Jeżeli mamy taką możliwość to poproszenie o rekomendacje np. poprzedniego pracodawcę z pewnością nam pomoże.

Natomiast w drugim przypadku możemy sami wyszukać rekruterów (również na Linkedinie), przedstawić się i dostarczyć najważniejsze informacje niezbędne dla takiego rekrutera. Taka forma kontaktu jest raczej rzadko spotykana i z pewnością może okazać się dla nas bardzo pomocna. Jednocześnie możemy liczyć na pomoc rekrutera, ponieważ to właśnie na tym polega jego praca a pisząc do niego, oszczędzamy sporo wysiłku związanego z koniecznością samodzielnego dotarcia do kandydatów (tzw. Sourcing).

No i ostatnim przypadkiem który również jest dość rzadko spotykany to kontakt bezpośredni z firmą w której chcemy pracować. Możemy zrobić to albo przez ogólny formularz kontaktowy na stronie www lub w bezpośredniej wiadomości prywatnej na Linkedinie do osoby o stanowisku managerskim lub dyrektora. W każdym przypadku zostaniemy przekierowani do właściwej osoby o ile od razu na taką nie trafimy.

Taka aktywna postawa jest przez wielu pracodawców oceniana bardzo dobrze i sam niejednokrotnie spotykałem się z sytuacją w której dochodziło do zatrudnienia nawet pomimo braku aktywnych procesów rekrutacyjnych! Zatem to bardzo dobry sposób aby dostać pracę w wymarzonej firmie.

Rozmowa rekrutacyjna

Procesy rekrutacyjne niemal zawsze składają się z wielu etapów. Przed spotkaniami lub rozmowami telefonicznymi zawsze dobrze jest przygotować sobie ewentualne pytania lub wątki jakie chcemy poruszyć. Dobrze też jest znać swoje oczekiwania finansowe.

Bardzo ważne jest również to aby przed spotkaniem zapoznać się z informacjami o firmie, zawartymi na stronie www oraz profilach w mediach społecznościowych.

Dobrze jest również przed spotkaniem zapytać z kim będziemy się widzieć. Mając nazwisko możemy wykorzystać Linkedin aby dowiedzieć się więcej na temat tych osób – ich stanowiska, doświadczenia oraz często szczegółów do których możemy nawiązać w trakcie rozmowy.

Takie przygotowanie może brzmieć jak coś oczywistego, ale uwierz mi że na porządku dziennym są sytuacje w których kandydat nie ma zielonego pojęcia o tym w jakiej firmie się znajduje lub na jakie stanowisko aplikował. Nie żartuję.

Przygotowanie do rozmowy to również oznaka inicjatywy z Twojej strony. Oczywiście tego samego możesz oczekiwać ze strony pracodawcy. Natomiast najważniejsze jest to że jest to kolejny szczegół, który zwiększy Twoją szansę na zatrudnienie.

Warto też jeszcze zwrócić uwagę na pytania jakie zadajesz oraz w jakiej kolejności. To znaczy pytaniami pokazujesz na czym Ci najbardziej zależy. Pamiętaj że podczas procesu rekrutacyjnego jesteś oceniany a osoby które go prowadzą, często posiadają duże doświadczenie w szybkim rozpoznawaniu np. poziomu motywacji czy szczerości. Zatem nie warto koloryzować rzeczywistości. Jednocześnie nie warto podkreślać swoich słabych stron.

Po rozmowie rekrutacyjnej masz prawo oczekiwać feedbacku ze strony firmy, niezależnie od decyzji. Może zdarzyć się tak że go nie otrzymasz i wtedy możesz napisać uprzejmą wiadomość z przypomnieniem. Otrzymanie feedbacku, szczególnie w sytuacji gdy nie otrzymamy pracy, może stanowić dla Ciebie dużą wartość na przyszłość.

Jak się wyróżnić na rynku pracy?

Istnieje przynajmniej kilka znanych mi sposobów na to aby zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie lub otrzymanie propozycji pracy.

Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej inicjatywa z Twojej strony i kontakt bezpośredni z pracodawcą.

Drugim jest posiadanie uzupełnionych profili, w szczególności na Linkedinie oraz na Githubie.

Kolejnym jest aktywne zaangażowanie w społeczności dla programistów, np. grupy na FB czy kanały na Slacku lub Discordzie. Chodzi o to że bardzo często na takich grupach pojawiają się rekruterzy i jeżeli nasze nazwisko będzie się tam pojawiać w komentarzach i postach, zwiększamy szansę na to że ktoś nas zauważy. Taką aktywność możemy nawet umieścić w swoim CV a do tej pory nie spotkałem się z sytuacją w której ktoś faktycznie to zrobił.

No i ostatnim sposobem jest prowadzenie swojego bloga czy kanału na YouTube. Dzielenie się swoją wiedzą to świetny sposób na rozwój swoich umiejętności a jednocześnie na to aby pokazać nasze doświadczenie.

Co dalej?

Jestem ciekaw co sądzisz o tym sądzisz. Czy takie wskazówki są dla Ciebie przydatne i czy chcesz abym rozszerzył temat? Jeżeli tak, napisz mi proszę wiadomość na adam@eduweb.pl i podziel się proszę swoją opinią.

Jest to dla bardzo ważne ponieważ szukam sposobów na to aby pomóc wszystkim korzystającym z eduweb.pl w skutecznym poszukiwaniu pracy.

Dzięki!

Lista linków z Newslettera:

Optymalizacja obrazków i zdjęć

Squoosh to świetne narzędzie do optymalizacji zdjęć na potrzeby stron www. Daje duże możliwości dostosowania poziomu kompresji a co za tym idzie – optymalizacji wagi.

Ant Design & Figma = 💛

A co jeśli Ant Design & Figma będą mieli dziecko? Antforfigma.com to UI Kit który ułatwia projektowanie z wykorzystaniem drugiego najpopularniejszego UI Kit dla React.js

Reaktywna biblioteka JavaScript

Solid to biblioteka JavaScript całkowicie oparta o reaktywność. W dużym stopniu wykorzystuje koncepcje znane z React.js a jednocześnie oferuje zupełnie nowe podejście do renderowania elementów przez pominięcie Virtual DOM.

Lekcje biznesu od twórców Basecamp

Getting Real to książka twórców m.in Basecamp, przedstawiająca ich podejście do tworzenia produktów, które sprawdziło się niejednokrotnie. Absolutny „must read” dla każdego, kto jest zaangażowany w rozwój produktów.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Nowości w ES2021

W tym roku w ECMAScript pojawiło się kilka zmian, które zasługują na uwagę. Z jednej strony z pewnością usprawnią pracę a z drugiej ich nieznajomość może mieć…

Programowanie i WWW

Tailwind to rewolucja, jeśli…

Tailwind CSS na przełomie ostatniego roku zdobywa coraz większą popularność. W dużym stopniu jest to w pełni zasłużone. Projektowanie interfejsów z jego pomocą jest wygodne. W dodatku…

Programowanie i WWW

„Coś poszło nie tak”, czyli obsługa błędów na kolanie

Błędy się zdarzają. Każdemu. I podczas gdy te dotyczące logiki biznesowej lub stabilności aplikacji możemy eliminować, tak tych związanych z interakcją użytkownika nie powinniśmy ignorować. Z jakiegoś…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności