Programowanie i WWW

Programiści „10x” oraz „1000x”

Słyszałeś określenie „10x programmer”? Chodzi o programistów, którzy są w stanie rozwiązywać problemy w czasie 10x krótszym niż pozostali. Często mówi się, że to…

Słyszałeś określenie „10x programmer”? Chodzi o programistów, którzy są w stanie rozwiązywać problemy w czasie 10x krótszym niż pozostali. Często mówi się, że to mit. Czy na pewno? A co powiesz na programistów 1000x?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie czy w ogóle koncepcja programisty „10x” jest realna. W końcu często tempo rozwiązywania problemów rośnie razem z doświadczeniem. Natomiast nadal nie o to tutaj chodzi, ponieważ koncepcja ta, dotyczy właśnie „senior developerów”, którzy z jakiegoś powodu wyróżniają się na tle pozostałych.

Wydaje się, że coś takiego może nie być możliwe, albo nawet jeżeli jest, to
i tak zdarza się wyjątkowo rzadko oraz wymaga pewnego rodzaju geniuszu. Jednocześnie jest wiele osób, które uważają że „10x programmers” to po prostu mit.

Moim celem nie jest tutaj przekonanie Cię o tym, czy tak jest czy nie, tylko pokazanie pewnej perspektywy, która w mojej opinii jest dość interesująca. Nie będziemy też tutaj omawiać złożonych wskaźników dotyczących sposobów mierzenia efektywności programistów, bo nie zależy mi tutaj na szczegółach, lecz szerokiej perspektywie.

Otóż jesteśmy w stanie wyobrazić sobie programistów 10x. Myślę, że nie jest to poza zasięgiem wyobraźni a może nawet w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie wskazać osoby (lub inni patrzą tak na nas), które można określić jako „10x”. Natomiast co ze wspomnianymi programistami 1000x?

Ta koncepcja została poruszona przez Navala Ravikanta – znanego inwestora z Doliny Krzemowej, który zainwestował na wczesnym etapie m.in. w Ubera, Twittera czy Notion. On sam jest postacią, którą moim zdaniem warto obserwować. O programistach 1000x wspomniał przynajmniej w kilku miejscach, natomiast ja przeczytałem o niej w książce „Almanack of Naval Ravikant”

Forget 10x programmers. 1,000x programmers really exist, we just don’t fully acknowledge it. See @ID\AA_Carmack, @notch, Satoshi Nakomoto, etc. 

To cytat z książki, gdzie jak widzisz Naval nie tylko mówi o programistach 1000x ale również wskazuje wybitne osoby, które w mojej opinii zasługują na takie miano.

Bez wątpienia np. John Carmack, który stoi za Doomem, Quake’m a później za Oculus VR, nie tylko wyróżnił się niesamowitymi umiejętnościami ale znacznie wpłynął na całą branżę gier a teraz wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy zobaczyć jak niesamowitym sprzętem jest teraz Oculus Quest 2.

Natomiast najważniejsze nie są jego programistyczne umiejętności (które
i tak są niezwykłe) ale Naval zwrócił tutaj uwagę na jeden fakt. Programiści 1000x są w stanie małym fragmentem kodu albo jakąś małą aplikacją przynieść wartość biznesową na poziomie pół miliarda dolarów. Brzmi niewiarygodnie?

Sam spotkałem się z sytuacją, gdzie jeden pomysł lub mała aplikacja, oszczędzała dziesiątki godzin pracy managerów w średniej wielkości firmie. W tym przypadku przygotowanie rozwiązania zajęło ~6 godzin, choć wydawałoby się, że potrzebny jest tutaj skomplikowany system, którego development zajmie miesiące.

Oczywiście nadal z określeniem „1000x programmers” można się nie zgadzać ale tak w zasadzie, to chciałbym dać Ci wskazówkę, która według mojego doświadczenia, rzeczywiście może pewnego dnia sprawić, że ktoś powie o Tobie to samo, co Naval o Johnie Carmack’u.

Według mnie ogromną dźwignią rozwoju programisty jest połączenie specjalizacji i generalizacji. Czy to w ogóle jest możliwe? Moim zdaniem jest i wymaga ogromnej ciekawości, umiejętności szybkiej nauki i zmiany kontekstu oraz zainteresowań wykraczających poza programowanie. Mowa tutaj o szerokim spojrzeniu ponad edytor kodu i rozwijanie swojej wiedzy w zakresie ekonomii, biznesu, psychologii czy nawet obszaru UX. Oczywiście nie chodzi o to aby być ekspertem w każdej z tych dziedzin, lecz o to aby być w stanie „z lotu ptaka” spojrzeć na nie wszystkie. Taka perspektywa pozwala rozwiązywać problemy w całkowicie niesamowity
i nieszablonowy sposób, ponieważ po prostu widzisz to, czego nie widzą inni.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, bardzo polecam Ci dwie książki: Range (David Epstein) oraz Simplify (Richard Koch).

Mam nadzieję, że zarysowana przeze mnie perspektywa dała Ci wartość
a być może też wpłynie na to jak patrzysz na swój rozwój jako programista.

Powodzenia!

Lista linków z Newslettera:

Minimalistyczny i piękny terminal

Hyper to terminal stworzony w HTML / CSS / JavaScript, który charakteryzuje się ogromnymi możliwościami konfiguracji oraz minimalistycznym wyglądem.

Rethinking reactivity

Reaktywność obecna jest we wszystkich nowoczesnych frameworkach JavaScript a Rich Harris przedstawia tutaj nowe spojrzenie na ten temat.

Nowoczesne GUI dla baz danych

TablePlus to program, który docenią osoby pracujące z bazami danych mySQL, PostgreSQL czy SQLite.

Edytor Markdown ułatwiający skupienie

Jeżeli zdarza Ci się pisać dłuższe teksty (np. wpisy na bloga)
i wykorzystujesz składnię markdown, IA Writer bardzo przypadnie Ci do gustu.

Zamień notatkę na Notion w stronę www

Super.so to świetna usługa pozwalająca na stworzenie prostej strony www, na podstawie notatki w aplikacji Notion.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Programowanie i WWW

Minimalistyczna konfiguracja Visual Studio Code

Visual Studio Code to obok narzędzi JetBrains, najpopularniejszy edytor kodu dla web developerów. Według mnie jest to w pełni zasłużone. Problem w tym, że jego podstawowa konfiguracja,…

Programowanie i WWW

Co front-end developer musi wiedzieć o backendzie? 👀

Pracując jako front-end developer prędzej czy później spotkasz się z back-endem. Zła wiadomość jest taka, że zrozumienie tego co dzieje się po drugiej stronie jest potrzebne a…

Programowanie i WWW

Czy webdev kręci się w kółko? ♻️

Cześć 👋Początek roku to czas kiedy zasypują nas różnego rodzaju podsumowania tego co było i przewidywania tego co będzie.Podczas gdy w podsumowaniu nie ma nic złego, tak…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności