Webdesign

Proste animacje w Adobe Photoshop

W tym artykule postaram się w prosty sposób opisać narzędzie do tworzenia animacji w Photoshopie. Będziemy tworzyć animację na przykładzie loga eduweb 😉 Tworząc…

W tym artykule postaram się w prosty sposób opisać narzędzie do tworzenia animacji w Photoshopie. Będziemy tworzyć animację na przykładzie loga eduweb 😉 Tworząc kilka ładnie prezentujących się efektów, mam zamiar przekonać Cię, że do tworzenia prostych animacji, nie jest potrzebny Flash, wystarczy format *gif. Zabieramy się do pracy.

1. Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest zapisanie na swoim dysku twardym dwóch plików graficznych, które wcześniej przygotowałem: Plik 1 Plik 2 Są to pozbawione tła i rozdzielone fragmenty loga eduweb, zapisane w formacie *png, który obsługuje przezroczystość tła.

2. Po ściągnięciu plików, uruchom program Adobe Photoshop. Stwórz nowy dokument o wymiarach 260×50 px, tło białe. Tak jak na poniższym obrazku:

3. Wypełnij tło kolorem (#2d2d2d) za pomocą Paint Bucket Tool.

4. Następnie otwórz ściągnięte pliki graficzne za pomocą Photoshopa. Skopiuj je pojedynczo i wklej na osobnych warstwach w dokumencie, który przed chwilą stworzyliśmy.

Postaraj się oba elementy loga rozmieścić tak jak na poniższym obrazku:

5. Mamy już logo, teraz przydałoby się je trochę „ożywić” 😉 Pierwszym efektem jaki stworzymy będzie połysk na czerwonym znaku z lewej strony. W tym celu stwórz nową warstwę, parametr opacity ustaw na: 70% ,wybierz narzędzie zaznaczenia eliptycznego (Eliptical Marquee Tool) ,parametr feather koniecznie ustaw na 10px, ponieważ krawędzie zaznaczenia muszą być rozmyte.Teraz stwórz zaznaczenie podobne do tego na poniższym obrazku:

Później zaznaczenie wypełnij kolorem białym (#ffffff) Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze efekt powinien być następujący:

6. Czas przejść do animacji. Wybierz z górnego menu Window > Animation. Jeżeli korzystasz z Adobe Photoshop w wersji CS4, domyślnym trybem pracy przy animacjach będzie oś czasu, w tym projekcie będziemy jednak pracować w widoku animacji klatkowej.Aby zmienić widok, należy kliknąć przycisk w prawym górnym rogu „Convert to frame animation”, tak jak na poniższym obrazku:

Okno animacji powinno się zmienić w ten sposób:

7. Gdy wszystko już jest gotowe, przystępujemy do pracy nad naszym efektem. Umieść warstwę z „połyskiem” dokładnie nad warstwą z czerwonym znaczkiem.

Przesuń „połysk” w lewo, jak na obrazku:

Teraz kliknij na warstwę prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu „Create Clipping Mask”. 8. Teraz przechodzimy do naszej klatki z animacją. Kliknij lewym przyciskiem myszy na dole pierwszej klatki i wybierz z menu opcję: „No delay” (bez opóźnienia). Następnie stwórz nową klatkę:

Na nowej klatce przesuń „połysk” w prawą stronę poza obszar czerwonej grafiki, w ten sposób:

Teraz wybierz z menu poniżej animacji opcje „tweens animation frames”:

Liczbę klatek ustawiamy na 12.

Po kliknięciu przycisku OK, efekt połysku powinien być gotowy. Teraz wystarczy kliknąć przycisk odtwarzania animacji, żeby zobaczyć gotowy efekt. 9. Kolejnym efektem jaki zastosujemy, będzie zniknięcie i ponowne pojawienie się napisu eduweb, jak za dotknięciem magicznej różdżki 😉 Klikamy jednokrotnie na ostatniej klatce naszej animacji, w celu zaznaczenia. Następnie tworzymy nową klatkę naszej animacji. Teraz zaznaczamy warstwę z napisem eduweb i zmniejszamy jej parametr opacity ze 100% do 0% Z menu animacji, tak jak poprzednio wybieramy „tweens animation frames” i ustawiamy opcje:

Jeśli odtworzymy animację możemy się przekonać, że napis eduweb płynnie znika, teraz sprawimy aby się tak samo pojawiał. 10. Znów tworzymy nową klatkę na końcu animacji.Tym razem parametr opacity warstwy z napisem w ostatniej klatce naszej animacji zwiększamy z 0% do 100%. Pozostałe kroki wykonujemy analogicznie jak w punkcie 9, czyli : Z menu animacji, wybieramy „tweens animation frames” i ustawiamy opcje:

11. Teraz wystarczy naszą animację zapisać. W tym celu wybierz z górnego menu programu: File > Save for Web and Devices

Format pliku ustaw na *gif. Następna rzecz to ustawienia powtarzania:

Mamy do wyboru Once (pojedyncze odtworzenie) , Forever (ciągłe odtwarzanie) oraz Other gdzie możemy ustawić dowolną ilość odtworzeń. Po wybraniu ustawień, klikamy przycisk „Save” i wybieramy lokalizację, w której chcemy zapisać plik. Efekt końcowy:

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Sub Brushes w Affinity Photo – tutorial

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość tworzenia kombinowanych pędzli…

Nowości

Black Friday 2018 – najlepsze promocje

Fotografia i Photoshop

Kurs Adobe Illustrator – Techniki Zaawansowane już na eduweb.pl!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności