Fotografia i Photoshop

Zwiększ wydajność Photoshop’a!

Witajcie! W tym krótkim poradniku chciałbym zapoznać Cię z podstawowymi ustawieniami służącymi zwiększeniu wydajności Photoshopa. Przede wszystkim możesz sprawdzić jak obecnie sprawdza się program odnajdując…

Witajcie!

W tym krótkim poradniku chciałbym zapoznać Cię z podstawowymi ustawieniami służącymi zwiększeniu wydajności Photoshopa. Przede wszystkim możesz sprawdzić jak obecnie sprawdza się program odnajdując w pasku statusu ustawienia wydajności. Wybierz małą czarną ikonkę a następnie polecenie Efficiency. Wydajność zmienia się w zależności od wykorzystywanych zasobów i jeśli jest mniejsza niż 100% prawdopodobnie będziesz chciał zmodyfikować opcje, które przedstawiam poniżej.

 

Istotną wskazówką jest skoncentrowanie się na początku na samej konfiguracji komputera. Upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość miejsca na jednym z dysków, który będzie służył do przechowywania tymczasowych plików Photoshopa. Jeśli masz możliwość optymalizacji systemu, przeprowadź sprawdzanie dysków oraz defragmentację, a także zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej, ponieważ nowe wersje Photoshopa korzystają przy renderowaniu grafiki z wsparcia GPU.

Większość z potrzebnych opcji znajdziesz w zakładce Performance panelu Preferencji, w pierwszej kolejności przenieś się zatem do menu Edit > Preferences > Performance.

TIP: Szczegółowe wskazówki dotyczące wydajności znajdziesz na stronach Adobe pod adresem http://kb2.adobe.com/cps/404/kb404439.html

Optymalizacja RAM

Jeśli wskaźnik efektywności jest poniżej 90% Photoshop będzie działał wolniej. Aby wyeliminować ten problem, powinieneś pozwolić aplikacji korzystać z większej ilości RAM. Przejdź do Edit > Preferences i dostosuj ustawienia pamięci, którą wykorzystuje Photoshop z pomocą opcji “Let Photoshop Use”, wpisując określoną liczbę MB RAM lub korzystając z suwaka. Optymalne jest korzystanie z Photoshopa w wariancie 64 bit, ponieważ wówczas możesz przyporządkować maksymalną ilość pamięci RAM, jeśli korzystasz z programu w wersji 32 bit, nawet jeśli Twój system jest 64 bitowy, będziesz mógł maksymalnie przyporządkować odpowiednio 3GB na Macu oraz 3.2GB w systemie Windows. 

Zarządzanie pamięcią podręczną

Równie ważną zakładką jest History & Cache, jeśli masz odrobinę wolniejszy system będziesz chciał zminimalizować liczbę kroków w Historii, którą przechowuje Photoshop, jak również właściwość Cache Levels. Powinno to odciążyć pamięć RAM, jednak z drugiej strony może ograniczyć Twoje możliwości powrotu do konkretnej operacji z pomocą Undo. Dlatego jeśli korzystasz mniejszych wartości polecam co jakiś czas wykonywać w panelu History screenshot, który zapamięta bieżące ustawienia i postęp pracy. Właściwość Cache Levels odpowiada za alokację pamięci podczas dokonywania operacji na obrazkach, takich jak nakładanie filtrów czy praca z przybliżeniem obrazu. Maksymalna wartość to 8, jednak jeśli pracujesz z RAM mniejszym niż 3GB proponuję, abyś obniżył tę wartość do 2. 

Wyłącz podgląd fontów w czasie rzeczywistym

Jest to opcja, która niestety niekorzystnie wpływa na komfort naszej pracy przy wybieraniu odpowiedniego kroju pisma, jednak jeśli masz zainstalowaną w systemie naprawdę dużą ilość fontów, może znacznie przyspieszyć pracę. Przejdź do Edit > Preferences > Type i wyłącz checkbox Font Preview size. 

Zasoby ładowane do pamięci

W tej książce znajdziesz wiele linków do przydatnych zasobów, z których możesz pobrać między innymi ciekawe pędzle czy kształty. Musisz jednak wiedzieć, że ładowanie ich wszystkich do pamięci podczas każdego uruchomienia Photoshopa po pierwsze spowolni jego start jak i wydajność pracy. Przykładowe kształty nie są najlepsze, dlatego możesz rozpocząć od ich usunięcia przechodząc do wybrania narzędzia Shapes a następnie w pasku statusu wybierając dla tego narzędzia rozwijaną listę w prawym górnym rogu i wybierając opcję Reset Shapes. Najbardziej efektywne będzie jednak usunięcie kształtów, które znajdują się w folderze, gdzie zainstalowałeś Photoshopa, np. Program Files/Adobe/Photoshop CS5 (x64)/Presets/Custom Shapes. 

Skrót Alt + Ctrl + Shift

Podczas startu programu możesz skorzystać z tego przydatnego skrótu klawiaturowego aby zresetować wszystkie preferencje programu i przywrócić je do domyślnych ustawień. Ta opcja będzie przydatna zwłaszcza, jeśli korzystasz z Photoshopa razem ze swoimi współpracownikami. 

Ustawienia GPU

W zakładce Performance znajdziesz również sekcję dotyczącą karty graficznej. Pamiętaj, aby uaktualnić sterownik a jeśli Twoja karta wykorzystuje technologię OpenGL, Photoshop będzie sprawniej przeprowadzał renderowanie grafiki. Klikając na przycisk Advanced możesz zobaczyć, które z opcji OpenGL wykorzystuje Photoshop. Sugeruję abyś korzystał możliwie z największej ilości operacji które odciążą procesor, jeśli dysponujesz mocną kartą graficzną. 

Ustawienia dysku

Niezwykle ważna jest także opcja Scratch Disks, gdzie możesz wskazać na którym dysku Photoshop będzie przechowywał pliki tymczasowe. Warto w tym przypadku wykorzystać dysk, który ma duże zasoby pamięci (minimalna wartość to 1GB dla Windows i 2GB dla Mac), oraz jest szybki. Będzie to najczęściej dysk wewnętrzny, zwłaszcza w specyfikacji RAID 0. Jeśli masz dysk podzielony na partycje, wykorzystaj tą z nich, która nie jest partycją systemową. 

Rzecz jasna kwestia ustawień jest indywidualna i zależy od wydajności Twojego komputera, dlatego jeśli nie widzisz spadku szybkości pracy programu przy wyższych wartościach dla poszczególnych ustawień, powinieneś w pełni wykorzystać możliwości Photoshopa. Liczę jednak na to, że ten artykuł pozwoli zoptymalizować konfigurację niezależnie od tego na jakim sprzęcie pracujecie.

Serdecznie pozdrawiam,
Grzegorz Róg
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Grafika i Interfejsy

Sub Brushes w Affinity Photo – tutorial

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość tworzenia kombinowanych pędzli…

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności