Nowości

Relacja z Adobe MAX 2013 – Photoshop CC, Illustrator CC i Creative Cloud

Ruszyła coroczna, największa konferencja dla branży kreatywnej organizowana przez Adobe, na której zostały pokazane nowości w oprogramowaniu i kierunek rozwoju popularnych aplikacji z których…

Ruszyła coroczna, największa konferencja dla branży kreatywnej organizowana przez Adobe, na której zostały pokazane nowości w oprogramowaniu i kierunek rozwoju popularnych aplikacji z których korzystamy na co dzień. Cała uwaga została poświęcona usłudze Creative Cloud oraz aplikacjach, które dostępne są w ramach CC (o Creative Cloud możesz dowiedzieć się tutaj: http://eduweb.pl/tutoriale/jak-dziala-adobe-creative-cloud). Pokazane aktualizacje dotyczą wyłącznie aplikacji w ramach Creative Cloud, natomiast aplikacje „pudełkowe” nie będą już prawdopodobnie aktualizowane. Poniżej znajdziesz kilka najciekawszych nowości, które znalazły się w aplikacjach w Creative Cloud (teraz wszystkie te aplikacje na końcu nazwy mają „CC”).

1

Photoshop CC

Terry White pokazał kilka ciekawych, nowych funkcji nadchodzącej wersji Camera Raw, z których na pewno jedną z najciekawszych jest Image Deblur. Tą technologię Adobe pokazało na zeszłorocznym MAX jako sneak peak. Teraz Image Deblur pojawi się w wersji CC Photoshopa. Ta funkcja to Shake Reduction i możemy dzięki niej wyeliminować drgania kamery podczas naświetlania zdjęcia. Rezultat działania tego narzędzia przed i po możesz zobaczyć poniżej:

3

Illustrator CC

W nowej wersji Adobe Illustrator zostały usprawnione możliwości definiowania pędzli z bitmap, jak również wprowadzono nowe narzędzia Touch Type Tool, które pozwala wygodniej pracować z polami tekstowymi. Jeśli posiadasz ekran dotykowy, to narzędzie wspiera również obsługę palcem oraz multitouch. To ciekawe, ponieważ Adobe po raz pierwszy wprowadza do oprogramowania funkcje, które są przystosowane do obsługi dotykowej.

After Effects CC

W After Effects wprowadzono poprawki do 3D Camera Trackera, między innymi możliwość wprowadzenia ground plane, co umożliwa zdeterminowanie który fragment video jest podłożem. Znacznie ułatwia to pozycjonowanie efektów 3D. Jednak największa nowość to możliwość połączenia Cinema 4D bezpośrednio z After Effects i równoczesną pracę z tymi aplikacjami. Między innymi, pracując  w C4D mamy możliwość bezpośredniego podglądu video z After Effects, tak jak na screenie poniżej:

4

Ewolucja dotyczy również Roto Brush, do którego został przeniesiony znany z Photoshopa mechanizm Refine Edge. Z pomocą tego narzędzia możesz wykonać rotoscoping jeszcze dokładniej i szybciej:

5

Ciekawy przykład, który pokazał Jason Levine dotyczył rotoscopingu włosów z Refine Soft Matte:

6

Narzędzia do tworzenia stron WWW

Ponadto, Adobe pokazało szereg narzędzi do tworzenia stron WWW, zwłaszcza nakierowanych na Responsive Web Design czyli projektowanie witryn które skalują się do wielu rozdzielczości na różnych urządzeniach. Ciekawie zapowiada się integracja aplikacji jak Photoshop i Reflow. Poza tym mieliśmy okazję zobaczyć prezentację narzędzi inspekcji, które pozwalają na równoczesną pracę i podglądanie jej efektów na urządzeniach mobilnych:

7

Część prezentacji była również poświęcona  Animate, który służy do tworzenia animacji z pomocą nowych standardów HTML5 CSS3 i JavaScript. Do Animate została między innymi dodana możliwość tworzenia animacji po ścieżce:

8

Pokazano także możliwości nowego narzędzia Edge Code, które jest prostą aplikacją do authoringu HTML, bazującą na Brackets, która pozwala edytować kod i szybko podglądać zmiany w czasie rzeczywistym w przeglądarce.

9

Adobe poświęciło sporą część prezentacji na omówienie możliwości kolaboracji oraz nowej aplikacji Creative Cloud, która pozwala na przetrzymywanie w chmurze oraz zarządzanie plikami. Aplikacja posiada zupełnie nowy interfejs, który pozwala zarządzać programami z Creative Cloud, jak również plikami, fontami z TypeKit oraz kontem Behance, które teraz jest połączone z usługą Creative Cloud.

10

W chmurze wylądowały także ustawienia naszych aplikacji, takie jak np. Workspace, skróty, pędzle – instalując na innym komputerze kolejną instancję Photoshopa, możesz przywrócić te ustawienia z pomocą kilku kliknięć. Adobe pokazało także zupełnie odmieniony interfejs programu Kuler, jak również aplikację Kuler na iPhone, która potrafi pobrać kolory ze zrobionego telefonem zdjęcia. Ponadto, mamy teraz możliwość  wykorzystania nowej aplikacji CC na smartphone’y. Pozwala ona na przeglądanie plików, wersji oraz synchronizowanie projektów i kontrolowanie portfolio na Behance.

11

Jedną z najważniejszych nowości i użytecznych funkcjonalności „nowego” Creative Cloud jest dostęp do fontów z Typekit na desktopie. Z pomocą aplikacji Creative Cloud możemy teraz pobrać fonty, które znajdują się na Typekicie i przenieść je do naszych aplikacji jak Photoshop czy Illustrator. Wcześniej musieliśmy kupować osobno licencję na każdy z tych fontów, co było sporą przeszkodą przy ich wykorzystywaniu.

Wszystkie pokazane na Adobe MAX nowości będą dostępne od 17 czerwca dla użytkowników Creative Cloud.

Zapraszamy również na nasze zajęcia Eduweb Live, na których porozmawiamy o nowościach w oprogramowaniu: http://www.eduweb.pl/live

Serdecznie pozdrawiam,
Grzegorz Róg

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Fotografia i Photoshop

Kurs InDesign od Podstaw – już dostępny!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności