Nowości

Specjalista od wszystkiego – Full Stack

Specjalista od wszystkiego – full-stack Pod artykułem poświęconym pracy front end developera pojawiło się kilka zapytań o stworzenie następnego wpisu poświęconego zawodowi full-stack developera…

Specjalista od wszystkiego – full-stack

Pod artykułem poświęconym pracy front end developera pojawiło się kilka zapytań o stworzenie następnego wpisu poświęconego zawodowi full-stack developera czy designera. Tytuł może być nieco mylący – niejednokrotnie pisząc przedtem o pracy freelancera czy programisty mówiliśmy o tym, że kiedy ktoś próbuje zajmować się wszystkim jednocześnie, zamiast skupić się na jednej, wąskiej dziedzinie, to tak naprawdę prawdopodobnie nie będzie wyspecjalizowany w żadnej z części swojej pracy. Bardzo często tak jest – ale dla przełamania tego stereotypu do akcji wkraczają full-stack developerzy, a od niedawna również full-stack designerzy.

Front-end i back-end

Jeszcze niedawno podział był dość jasny – na ogół mieliśmy designerów i developerów. Z czasem jednak granice zaczęły się zacierać, wyodrębniły się coraz to nowe ścieżki kariery a zapotrzebowanie na osoby uzdolnione i wykształcone w wielu branżach jednocześnie wzrosło. Gdy specjalizacje zaczęły się wyodrębniać, w branży zajmującej się tworzeniem stron internetowych oddzielono pracę front-endowców od back-endowców, a także projektantów i osób odpowiedzialnych za UX. Ci pierwsi odpowiadają za to, by strona i zaproponowane na niej rozwiązania działały w sposób optymalny na każdego typu urządzeniach, drudzy zaś pracują na logice biznesowej aplikacji oraz łączą ją z bazą danych. Z kolei UI/UX Designerzy projektują interfejs strony, dbają o odpowiednią warstwę użyteczności i niekiedy projektują interakcje. Można powiedzieć, że front-endowcy zajmują się tym, co widać na stronie, back-endowcy zaś – tym, czego użytkownik nie widzi, a co odpowiada za jej działanie.

Full-stack Web Developer, czyli dwa w jednym

Osoba, która łączy umiejętności front-end developera oraz back-end developera nazywana jest full-stack developerem. To osoba, która jest w stanie zakodować całą witrynę lub aplikację internetową, zarówno od strony technologii serwerowych jak i stricte front-endowych. W pracy full-stack web developera wyjątkowo przydatne są takie technologie, jak bardzo popularny ostatnio Node.js.

UI/UX – projektowanie doświadczeń użytkowników

Podział na węższe specjalizacje powstał również w dziedzinie interfejsów. Jednym z najnowszych trendów przy tworzeniu stron internetowych jest specjalizacja UX Designerów – tych, którzy odpowiadają za doświadczenia użytkowników podczas korzystania z danej witryny. Koncentrują się na tym, by dla użytkownika strona była jak najbardziej intuicyjna i wygodna, nie kładą zaś tak dużego nacisku w swojej pracy na to, w jaki sposób wdrożyć całość od strony programowania. W przeciwieństwie do typowych webdesignerów, UX Designerzy nie skupiają się tak bardzo na wizualnej oprawie strony, a raczej na optymalizacji jej funkcjonowania i tym samym dbają o doświadczenia użytkownika podczas korzystania z witryny. Tworzą oni często prototypy czy wireframe’y, które dopiero później są zamieniane na dopracowane co do piksela grafiki przez UI Designerów. Pojęcia związane z UX często orbitują wokół testów użyteczności, labów, prototypowania i narzędzi jak Axure. Natomiast UI Designer, czyli grafik, pracuje nad dopracowaniem detali i gotowym interfejsem w narzędziach takich jak Sketch czy Photoshop.

Full-Stack Designer

Sprawne wykorzystywanie narzędzi związanych z UI/UX i wiedza na temat ogólno pojętej użyteczności witryny, a dodatkowo umiejętność projektowania graficznego layoutów to pierwszy krok w kierunku tytułu Full-Stack Designera.

Full-Stack Designer zna także technologie front-endowe (choć nie musi być w nich ekspertem) i potrafi wykorzystać swoją wiedzę, by projektować użyteczne i funkcjonalne witryny. Zdaje sobie sprawę z tego, jakie rozwiązania będą użyteczne i przyspieszą działania strony, a jakie nie sprawdzą się w danym projekcie. Często również potrafi wdrożyć część zaprojektowanych przez siebie projektów, lub nawet w pełni zakodować prostsze witryny. Jest to jedna z najnowszych specjalizacji, której dokładna definicja jest jeszcze trudna do uchwycenia. Tak naprawdę w tym momencie próba zdefiniowania dokładnego zakresu pracy Full-Stack Designera jest sporna. Przywołujemy ten termin, ponieważ pojawia się w zagranicznych artykułach, natomiast jak dla nas lepiej po prostu pasuje tutaj nazwa Web Designer – który łączy w sobie zagadnienia UI/UX, projektowanie layoutów ale także wiedzę z zakresu kodowania, dzięki czemu taka osoba jest w stanie tworzyć dobre projekty.

Nadążając za zagranicznymi materiałami, uważa się, że do głównych zadań Full-Stack Designera należy połączenie praktycznie wszystkich innych specjalizacji związanych z projektowaniem stron WWW. Pierwsza z nich to branża UI/UX – pierwsze ogniwo w procesie tworzenia strony internetowej, od ogólnego researchu oraz wireframing’u, czyli stworzenie zarysu tworzonego projektu, aż do stworzenia interfejsu użytkownika i potencjalnego, przyszłego wyglądu strony. Tworzy pewnego rodzaju kanwę, na której potem można tworzyć gotowy projekt. Następnie materiały powinien umiejscowić w wygodnym dla użytkownika interfejsie. Dba o to, by portal był jak najbardziej użyteczny i elastyczny. Jednym z ostatnich elementów pracy full-stack designera jest zajęcie się front endem.

Full-stack w korporacji i na freelance

Umiejętności, jakie posiada Full-stack Designer oraz Developer są nieocenione w większej firmie, gdzie mogą oni nie tylko uzupełniać pracę innych osób, ale i nadzorować wykonywanie całego projektu. W przypadku freelancerów – są oni w stanie samodzielnie wykonać zlecenia, do których w innym przypadku trzeba by było zatrudnić dwie czy trzy osoby. Nie powinno zatem dziwić, że Full-stack cieszy się ogromną popularnością na rynku pracy, a Full-Stack Web Developerzy są cały czas poszukiwani przez zleceniodawców. Ponieważ branża Full-Stack Designu jest jedną z najnowszych branży związanych z tworzeniem stron WWW, jeszcze nie w pełni zdefiniowanych trendów na rynku pracy, stanowi niezwykle przyszłościową i obiecującą specjalizację. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na ich usługi gwałtownie wzrośnie, podobnie jak wyglądało to w przypadku Full-Stack Developerów.

Dla osób zainteresowanych tematem full-stack developmentu oraz designu, mamy kilka ciekawych kursów i materiałów, które mogą wzbogacić posiadaną wiedzę i stanowić ciekawe dopełnienie ich specjalizacji.

Front-endowcom i osobom związanym z webdesignem polecamy szczególnie kurs Nowoczesny Webdesign – obowiązkową pozycję dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać najnowsze trendy dotyczące użyteczności i poznać zasady projektowania doświadczeń użytkownika. Polecamy ten materiał wszystkim zainteresowanym szeroko pojętym tworzeniem stron internetowych.

Webdesignerom, którzy nie mieli okazji poznać podstawowych technik związanych z tworzeniem witryn – o ile jeszcze tacy się znajdą! – a których zainteresował temat front-endu, możemy polecić nasz nowy kurs HTML i CSS.

Dla zaawansowanych front-endowców, którzy chcieliby zrobić pierwszy rok w kierunku poznania tajników back-endu oraz full-stacka, mamy nowy kurs Node.js, który pozwala na wykorzystanie dotychczasowej znajomości JavaScriptu i przełożenie tych umiejętności na back-end.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Nasz Manifest

Programowanie i WWW

Nowości w ES2021

W tym roku w ECMAScript pojawiło się kilka zmian, które zasługują na uwagę. Z jednej strony z pewnością usprawnią pracę a z drugiej ich nieznajomość może mieć…

Marketing i Biznes

Newsletter UI & UX #6 – Jak przygotować się do mastermindu?

Aż 80 osób zgłosiło się do mastermindów w ramach Ahoy – niesamowicie nas to cieszy! Nie spodziewaliśmy się aż tylu uczestników. Aga i Paulina miały nie lada…

Fotografia i Photoshop

Fotografia to najlepsze czym możesz się zająć!

Jest mnóstwo zawodów na świecie, ale w mojej ocenie, fotografia zdecydowanie przoduje, jeśli chodzi o satysfakcję z pracy. Skąd takie przemyślenia? Nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś marzył…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności