Nowości

Specjalista od wszystkiego – Full Stack

Specjalista od wszystkiego – full-stack Pod artykułem poświęconym pracy front end developera pojawiło się kilka zapytań o stworzenie następnego wpisu poświęconego zawodowi full-stack developera…

Specjalista od wszystkiego – full-stack

Pod artykułem poświęconym pracy front end developera pojawiło się kilka zapytań o stworzenie następnego wpisu poświęconego zawodowi full-stack developera czy designera. Tytuł może być nieco mylący – niejednokrotnie pisząc przedtem o pracy freelancera czy programisty mówiliśmy o tym, że kiedy ktoś próbuje zajmować się wszystkim jednocześnie, zamiast skupić się na jednej, wąskiej dziedzinie, to tak naprawdę prawdopodobnie nie będzie wyspecjalizowany w żadnej z części swojej pracy. Bardzo często tak jest – ale dla przełamania tego stereotypu do akcji wkraczają full-stack developerzy, a od niedawna również full-stack designerzy.

Front-end i back-end

Jeszcze niedawno podział był dość jasny – na ogół mieliśmy designerów i developerów. Z czasem jednak granice zaczęły się zacierać, wyodrębniły się coraz to nowe ścieżki kariery a zapotrzebowanie na osoby uzdolnione i wykształcone w wielu branżach jednocześnie wzrosło. Gdy specjalizacje zaczęły się wyodrębniać, w branży zajmującej się tworzeniem stron internetowych oddzielono pracę front-endowców od back-endowców, a także projektantów i osób odpowiedzialnych za UX. Ci pierwsi odpowiadają za to, by strona i zaproponowane na niej rozwiązania działały w sposób optymalny na każdego typu urządzeniach, drudzy zaś pracują na logice biznesowej aplikacji oraz łączą ją z bazą danych. Z kolei UI/UX Designerzy projektują interfejs strony, dbają o odpowiednią warstwę użyteczności i niekiedy projektują interakcje. Można powiedzieć, że front-endowcy zajmują się tym, co widać na stronie, back-endowcy zaś – tym, czego użytkownik nie widzi, a co odpowiada za jej działanie.

Full-stack Web Developer, czyli dwa w jednym

Osoba, która łączy umiejętności front-end developera oraz back-end developera nazywana jest full-stack developerem. To osoba, która jest w stanie zakodować całą witrynę lub aplikację internetową, zarówno od strony technologii serwerowych jak i stricte front-endowych. W pracy full-stack web developera wyjątkowo przydatne są takie technologie, jak bardzo popularny ostatnio Node.js.

UI/UX – projektowanie doświadczeń użytkowników

Podział na węższe specjalizacje powstał również w dziedzinie interfejsów. Jednym z najnowszych trendów przy tworzeniu stron internetowych jest specjalizacja UX Designerów – tych, którzy odpowiadają za doświadczenia użytkowników podczas korzystania z danej witryny. Koncentrują się na tym, by dla użytkownika strona była jak najbardziej intuicyjna i wygodna, nie kładą zaś tak dużego nacisku w swojej pracy na to, w jaki sposób wdrożyć całość od strony programowania. W przeciwieństwie do typowych webdesignerów, UX Designerzy nie skupiają się tak bardzo na wizualnej oprawie strony, a raczej na optymalizacji jej funkcjonowania i tym samym dbają o doświadczenia użytkownika podczas korzystania z witryny. Tworzą oni często prototypy czy wireframe’y, które dopiero później są zamieniane na dopracowane co do piksela grafiki przez UI Designerów. Pojęcia związane z UX często orbitują wokół testów użyteczności, labów, prototypowania i narzędzi jak Axure. Natomiast UI Designer, czyli grafik, pracuje nad dopracowaniem detali i gotowym interfejsem w narzędziach takich jak Sketch czy Photoshop.

Full-Stack Designer

Sprawne wykorzystywanie narzędzi związanych z UI/UX i wiedza na temat ogólno pojętej użyteczności witryny, a dodatkowo umiejętność projektowania graficznego layoutów to pierwszy krok w kierunku tytułu Full-Stack Designera.

Full-Stack Designer zna także technologie front-endowe (choć nie musi być w nich ekspertem) i potrafi wykorzystać swoją wiedzę, by projektować użyteczne i funkcjonalne witryny. Zdaje sobie sprawę z tego, jakie rozwiązania będą użyteczne i przyspieszą działania strony, a jakie nie sprawdzą się w danym projekcie. Często również potrafi wdrożyć część zaprojektowanych przez siebie projektów, lub nawet w pełni zakodować prostsze witryny. Jest to jedna z najnowszych specjalizacji, której dokładna definicja jest jeszcze trudna do uchwycenia. Tak naprawdę w tym momencie próba zdefiniowania dokładnego zakresu pracy Full-Stack Designera jest sporna. Przywołujemy ten termin, ponieważ pojawia się w zagranicznych artykułach, natomiast jak dla nas lepiej po prostu pasuje tutaj nazwa Web Designer – który łączy w sobie zagadnienia UI/UX, projektowanie layoutów ale także wiedzę z zakresu kodowania, dzięki czemu taka osoba jest w stanie tworzyć dobre projekty.

Nadążając za zagranicznymi materiałami, uważa się, że do głównych zadań Full-Stack Designera należy połączenie praktycznie wszystkich innych specjalizacji związanych z projektowaniem stron WWW. Pierwsza z nich to branża UI/UX – pierwsze ogniwo w procesie tworzenia strony internetowej, od ogólnego researchu oraz wireframing’u, czyli stworzenie zarysu tworzonego projektu, aż do stworzenia interfejsu użytkownika i potencjalnego, przyszłego wyglądu strony. Tworzy pewnego rodzaju kanwę, na której potem można tworzyć gotowy projekt. Następnie materiały powinien umiejscowić w wygodnym dla użytkownika interfejsie. Dba o to, by portal był jak najbardziej użyteczny i elastyczny. Jednym z ostatnich elementów pracy full-stack designera jest zajęcie się front endem.

Full-stack w korporacji i na freelance

Umiejętności, jakie posiada Full-stack Designer oraz Developer są nieocenione w większej firmie, gdzie mogą oni nie tylko uzupełniać pracę innych osób, ale i nadzorować wykonywanie całego projektu. W przypadku freelancerów – są oni w stanie samodzielnie wykonać zlecenia, do których w innym przypadku trzeba by było zatrudnić dwie czy trzy osoby. Nie powinno zatem dziwić, że Full-stack cieszy się ogromną popularnością na rynku pracy, a Full-Stack Web Developerzy są cały czas poszukiwani przez zleceniodawców. Ponieważ branża Full-Stack Designu jest jedną z najnowszych branży związanych z tworzeniem stron WWW, jeszcze nie w pełni zdefiniowanych trendów na rynku pracy, stanowi niezwykle przyszłościową i obiecującą specjalizację. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na ich usługi gwałtownie wzrośnie, podobnie jak wyglądało to w przypadku Full-Stack Developerów.

Dla osób zainteresowanych tematem full-stack developmentu oraz designu, mamy kilka ciekawych kursów i materiałów, które mogą wzbogacić posiadaną wiedzę i stanowić ciekawe dopełnienie ich specjalizacji.

Front-endowcom i osobom związanym z webdesignem polecamy szczególnie kurs Nowoczesny Webdesign – obowiązkową pozycję dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać najnowsze trendy dotyczące użyteczności i poznać zasady projektowania doświadczeń użytkownika. Polecamy ten materiał wszystkim zainteresowanym szeroko pojętym tworzeniem stron internetowych.

Webdesignerom, którzy nie mieli okazji poznać podstawowych technik związanych z tworzeniem witryn – o ile jeszcze tacy się znajdą! – a których zainteresował temat front-endu, możemy polecić nasz nowy kurs HTML i CSS.

Dla zaawansowanych front-endowców, którzy chcieliby zrobić pierwszy rok w kierunku poznania tajników back-endu oraz full-stacka, mamy nowy kurs Node.js, który pozwala na wykorzystanie dotychczasowej znajomości JavaScriptu i przełożenie tych umiejętności na back-end.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Nasz Manifest

Nowości

2020 na eduweb – podsumowanie roku

Nowości

5 funkcji, dla których warto przesiąść się na aplikacje Affinity!

Nowości

Lekcje online – wskazówki dla nauczycieli

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności