Grafika i Interfejsy

Sub Brushes w Affinity Photo – tutorial

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość…

Z każdą nową aktualizacją aplikacje Affinity przedstawia swoje nowe narzędzia. Nie inaczej jest z updatem 1.7.1, gdzie w Affinity Photo mamy między innymi możliwość tworzenia kombinowanych pędzli bitmapowych. 

Jak wygląda to w praktyce? Przechodząc do opcji dowolnie wybranego pędzla znajdziemy nową zakładkę – “sub brushes”. 

Mając cały czas aktywny panel “Brushes” z listą pędzli możemy przeciągnąć dowolnie wybrany pędzel do listy sub brushy. Co nam to da? Tekstury i kształty pędzli zmieszają się ze sobą tworzą zupełnie nowe zjawisko graficzne podczas malowania. 

Dlaczego zjawisko? To najbardziej odpowiednia nazwa do uzyskanego efektu. To, co otrzymujemy z co najmniej dwóch zmieszanych ze sobą pędzli, tworzy niespotykany efekt końcowy. Wykorzystane pędzle budują razem w sposób automatyczny zupełnie nową teksturę.

Dodatkowo, możemy przejść do opcji danego sub brusha i modyfikować go – tak jak każdy inny dowolny pędzel – za pomocą panelu z opcjami. Nie możemy jednak definiować jego rozmiaru, który zależny jest od pędzla głównego – co wydaje się być logicznym rozwiązaniem.

Teoretycznie moglibyśmy uzyskać taki sam efekt w poprzednich wersjach aplikacji Affinity Photo, maskując ze sobą dwie osobne warstwy z dwoma różnymi pociągnięciami pędzla. Jest to jednak bardzo czasochłonne. Zamiast tego teraz, z użyciem sub brushy, w prosty sposób za jednym pociągnięciem myszy uzyskujemy bardzo kreatywny efekt, idealny do nadawania tektur naszym ilustracjom, kolażom i wielu innym rodzajom prac jakie na co dzień wykonujemy. 

Na koniec ciekawostka – czy wiesz, że wszystkie trzy natywne formaty dla aplikacji Affininity to tak naprawdę jedno i to samo rozszerzenie pliku? Różni się jedynie nazwą, by system wiedział w jakiej aplikacji ma otworzyć dany projekt. 🙂

autorem tekstu jest Michał Wedlechowicz

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

Black Friday 2018 – najlepsze promocje

Fotografia i Photoshop

Kurs Adobe Illustrator – Techniki Zaawansowane już na eduweb.pl!

Nowości

Już wkrótce – premiera Kursu Adobe Illustrator CC – Techniki Zaawansowane!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności