Fotografia i Photoshop

Techniki Uszlachetniania Druku w DTP

Poza estetyczną formą graficzną, nadruk można wzbogacić o fizyczne walory powstałe w wyniku reprodukcji wzoru. Dlatego w tym wpisie chciałbym przedstawić kilka technik, dzięki…

Poza estetyczną formą graficzną, nadruk można wzbogacić o fizyczne walory powstałe w wyniku reprodukcji wzoru. Dlatego w tym wpisie chciałbym przedstawić kilka technik, dzięki którym możemy dodatkowo „wzbogacić” nasze prace. Dziś możemy wybierać podłoża nadruku, poza papierem różnej grubości możemy drukować na foliach czy kartonach. Ponadto uszlachetniamy druk, aby nie tylko wzmocnić jego walory estetyczne, ale i zabezpieczyć i utrwalić nadrukowany wzór.

Laminowanie

laminowanie

Laminowanie to technologia, którą możemy nazwać także foliowaniem. Polega na pokryciu wydruku specjalistyczną folią za pomocą dwóch technologii „na mokro” i „na gorąco”. Ta pierwsza technologia zakłada użycie dodatkowego wałka dociskającego folię do podłoża. Technologia „na gorąco” używa folii do laminowania, która już jest wyposażona w klej. Laminowanie skutecznie chroni nadruk, a dodatkowo nadaje połysk i nasyca kolory.

Lakierowanie UV

lakierowanie

Pokrywanie lakierem zadrukowanego podłoża również zabezpiecza druk na przykład przed blaknięciem kolorów. Dodatkowy lakier również nasyca kolory, a ponadto możemy wyróżnić elementy nadruku, na przykład zdjęcie czy element tekstowy stosując „wybiórcze lakierowanie”. Dodatkowa forma drukowa nanosi wybiórczo lakier w odrębne miejsca nadając im bardzo wysoki połysk.

Hot-stamping

hot-stamping

Tak zwany termodruk. W tej technice stosuje się wypukłe formy drukowe, wykonane z materiałów przewodzących ciepło oraz specjalną folię hot-stampingową. Ta technologia daje możliwość stworzenia nadruku z elementami imitującymi złoto, srebro lub z elementami holograficznymi. Folia do hot-stampingu składa się z warstwy klejowej, aluminium, lakieru i warstwy rozdzielającej. Po umieszczenia foli na formie rozgrzanej do 100 stopni zostaje rozgrzana warstwa klejowa, dzięki czemu po odciśnięciu, na podłożu pozostaje jedynie błyszczące aluminium z warstwą lakieru.

Embossing (Tłoczenie)

tloczenie

Embossing to proces tworzenia trójwymiarowego wzoru na zadrukowanym podłożu poprzez ściśnięcie odpowiednią matrycą w celu uwypuklenia wybranych elementów, na przykład logo. Proces ten odbywa się w pokojowej temperaturze, lub ewentualnie matryca tłocząca (tłocznik, forma) jest podgrzewana do kilkudziesięciu stopni, aby materiał w większym stopniu zachował odkształcenie.

Przygotowanie pracy

Przygotowanie warstwy do wybiórczego lakierowania, tłoczenia czy hot-stampingu jest dość proste. Zazwyczaj drukarnia wymaga, aby elementy druku, które chcemy uszlachetnić były zaznaczone kształtem wektorowym z kolorem dodatkowym.

kolor_dodatkowy

Najważniejsze jest to, że taki obiekt musi mieć atrybut overprint czyli nadruku, aby wszystkie elementy pod spodem nie zostały wybrane (wycięte) przez ten kolor. Można też dostarczyć projekt w dwóch PDFach. Jeden z finalnym projektem, a drugi jedynie z kształtem wektorowym, ale ważne jest to, aby wymiary PDFów się zgadzały (a same ele­menty dokład­nie pokry­wały) z pli­kiem pro­jektu, aby uszlachetnienie nie przesunęło się względem grafiki.

Serdecznie pozdrawiam

Michał Wedlechowicz

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Fotografia i Photoshop

Kurs InDesign od Podstaw – już dostępny!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności