Darmowe

Tricki – Szybsza praca w systemie Windows

Mysz komputerowa. Bez dwóch zdań świetne urządzenie, bez którego trudno jest wykonywać pewne czynności. Ale czy na pewno wszystkie czynności, które wykonujemy wymagają użycia…

Mysz komputerowa. Bez dwóch zdań świetne urządzenie, bez którego trudno jest wykonywać pewne czynności. Ale czy na pewno wszystkie czynności, które wykonujemy wymagają użycia myszy? Zdecydowanie nie. Przy odrobinie wprawy, używając klawiatury, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu, a tym samym stać się bardziej produktywnymi w codziennej pracy przy komputerze.

Z tego właśnie powodu, w artykule, który masz przed sobą, poznasz kilka ciekawych skrótów klawiaturowych, które przyspieszą wykonywanie pewnych czynności w systemie Windows.

Tajemniczy znaczek Windows na klawiaturze

Zapewne niejednokrotnie wcisnąłeś przypadkiem znaczek Windows na klawiaturze Windows Key, powodując otwarcie się Menu Start. Być może zastanawiałeś się wtedy, po co w ogóle zaimplementowano taki klawisz, skoro i tak pewnie nikt z niego nie korzysta. Okazuje się jednak, że klawisz ten w połączeniu z innymi, daje spore możliwości. Nie będziemy omawiać jednak zbyt wielu z czynności, jakie można dzięki niemu wykonywać, skupimy się natomiast na tych, które pomogą nam w codziennej pracy z wieloma oknami programów.

Na początek wyobraź sobie, że chcemy zmaksymalizować aktywne właśnie okno programu. Używając myszy możemy oczywiście kliknąć na ikonkę maksymalizacji tuż obok krzyżyka do zamykania programu lub dwukrotnie kliknąć na pasek tytułowy aktywnego okna. My chcemy jednak ominąć użycie myszy, aby zrobić to szybciej. I tak właśnie możemy użyć znaczka Windows w połączeniu ze strzałką w górę Windows Key+↑, a okno zostanie zmaksymalizowane. Aby powrócić z powrotem do mniejszego widoku okna, wciskamy Windows Key+↓.

Skoro jesteśmy już przy strzałkach: górnej i dolnej, to warto wiedzieć, że kiedy okno nie jest zmaksymalizowane, to wciśnięcie kombinacji Windows Key+↓ zminimalizuje okno do systemowego paska. A jak z powrotem przywrócić ten program? Niestety nie zadziała tutaj kombinacja Windows Key+↑, ale nie martw się – do tego jeszcze wrócimy.

Kolejnym świetnym trickiem wykorzystującym strzałki na klawiaturze, jest Windows Key+← i Windows Key+→. Dzięki takim kombinacjom przykleimy okna programów do lewej lub prawej strony, jak na zrzucie ekranu poniżej:

Zarządzanie oknami Windows

I właśnie za pomocą znaczka Windows oraz czterech strzałek na klawiaturze, możemy niemal dowolnie zarządzać oknami programów.

Podsumowując jeszcze użycie tego klawisza, warto poznać kolejny trick, a jest nim kombinacja Windows Key+D. Dzięki temu trickowi w błyskawiczny sposób pokażemy Pulpit, nie minimalizując poszczególnych programów. A zatem jeśli lubisz pracować w taki sposób, że wiele plików masz właśnie na Pulpicie i chcesz któryś z nich przeciągnąć do aktywnego programu (np. Photoshop), to nie musisz już wszystkiego minimalizować, wystarczy, że wciśniesz Windows Key+D, a kiedy pokaże się Pulpit, chwycisz myszą pożądany plik i ponownie użyjesz kombinacji Windows Key+D, aby przywrócić okna, a następnie po prostu upuścisz ten plik w oknie programu.

Przeskakiwanie pomiędzy oknami bez użycia myszy

Wiesz już jak zarządzać oknami programów, ale musimy odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: „jak przeskakiwać pomiędzy poszczególnymi programami?„. Odpowiedź jest bardzo prosta. Za pomocą kombinacji klawiszy ALT+TAB. Po wciśnięciu tych klawiszy pojawi się okno, podobne to tego poniżej:

Kombinacja klawiszy ALT+TAB

Trzymając ciągle wciśnięty klawisz ALT oraz stukając w klawisz TAB, możesz przeskakiwać pomiędzy oknami. A kiedy zwolnisz oba klawisze, program który został zaznaczony, pojawi się jako ten aktywny. Wciskając ponownie klawisz TAB przeskakujemy w prawą stronę listy programów, a po przejściu całej, zaczynamy od początku. Jeśli jednak chcesz wrócić o jeden krok lub po prostu przeskakiwać w lewo, wystarczy, że wraz z TABem wciśniesz również klawisz SHIFT. A więc ALT+TAB – w prawo, ALT+SHIFT+TAB – w lewo.

Jeszcze jedna ważna uwaga w tym miejscu – programy wybierane jako ostatnie ustawiają się na początku listy, więc jeśli masz otwarty edytor kodu i np. program Photoshop i chcesz przeskakiwać wyłącznie między nimi, to wystarczy, że zrobisz to raz, a każde kolejne wciśnięcie ALT+TAB będzie zmieniać aktywne okna tylko pomiędzy tymi dwoma, a więc możesz robić to błyskawicznie, nie patrząc nawet na listę.

Łącząc tą technikę, z omówionymi wcześniej technikami zarządzania oknami, można drastycznie przyspieszyć swoją pracę. Przeskakujemy z jednego programu do drugiego, maksymalizujemy go, ustawiamy z lewej czy prawej strony. A jak zamknąć dany program bez używania myszy? Myślę, że to znasz – ALT+F4.

Szybsza praca z przeglądarką internetową

Na koniec jeszcze garstka tricków, które zadziałają niemal w każdej przeglądarce internetowej

  • Otwarcie nowej karty – CTRL+T
  • Zamknięcie aktywnej karty – CTRL+W
  • Przeskoczenie do kolejnej karty – CTRL+TAB
  • Przeskoczenie do poprzedniej karty – CTRL+SHIFT+TAB
  • Odświeżenie strony – F5
  • Otwarcie narzędzi developerskich – F12
  • Umieszczenie kursora w pasku adresowym przeglądarki – CTRL+L

Szczególnie polecam ten ostatni trick. Nie ważne gdzie znajduje się aktualnie kursor myszy, jeśli chcemy przejść do paska adresu i wpisać nowy adres strony, wciskamy CTRL+L i dajemy myszy odetchnąć po raz kolejny.

Podsumowanie

I to już wszystko, co chciałem Ci przekazać w temacie przyspieszenia pracy w systemie Windows. Oczywiście podobnych trików jest dużo więcej, jednak chciałem skupić się tylko na tych najbardziej według mnie przydatnych. Generalnie jestem zwolennikiem teorii, że zawsze warto poszukać wszelkich możliwych skrótów klawiaturowych dla oprogramowania z jakiego się korzysta, wypróbować je, przyswoić sobie, a potem już tylko oszczędzać czas.

Dajcie znać jakie Wy znacie tricki i skróty, z których korzystacie na co dzień!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Nowości

[PREMIERA] Kurs Wydajna Praca Freelancera – Narzędzia i Skuteczne Techniki już dostępny!

Nowości

Kurs Wydajna Praca Freelancera już wkrótce!

Witaj, Już w najbliższy poniedziałek zapraszam Cię na premierę Kursu Wydajna Praca Freelancera - Narzędzia i Skuteczne Techniki. Ten kurs pomoże Ci lepiej zorganizować czas pracy, co…

Nowości

Nowe aplikacje eduweb.pl dla iOS, Windows i Android

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi materiałami i korzystać z eduweb.pl gdzie tylko chcesz? Pobierz zaktualizowaną aplikację dla iOS, Windows lub Android. Z poprzednich wersji mogliście korzystać…

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności