Nowości

Umowa o zlecenie, o dzieło, czy działalność gospodarcza dla Freelancera?

Umowa o zlecenie, dzieło, czy działalność gospodarcza? Większość osób pracujących jako freelancerzy w branży kreatywnej, takich jak graficy czy programiści, prędzej czy później staje…

Umowa o zlecenie, dzieło, czy działalność gospodarcza?

Większość osób pracujących jako freelancerzy w branży kreatywnej, takich jak graficy czy programiści, prędzej czy później staje przed tym samym dylematem. Jak długo pracować rozliczając się jedynie poprzez umowy o dzieło lub zlecenie? W którym momencie podjąć decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, i czy w ogóle ma to sens? Czy jest to ułatwienie nie tylko dla klientów, ale również dla samego wykonawcy?

Prawdopodobnie każdy z freelancerów zaczynał tak samo – pojedyncze zlecenia złapane jeszcze na studiach czy podczas pracy na etacie, rozliczenia przez umowy podpisywane i odsyłane do klientów i zero formalności. Z czasem jednak gdy zleceń pojawia się coraz więcej, lub klientami zaczynają być coraz większe firmy czy też pojawia się konieczność zatrudnienia podwykonawców – takie rozwiązanie przestaje być praktyczne. Postaramy się przedstawić zalety i wady obu rozwiązań i pomóc w decyzji, które z nich jest w tym momencie najbardziej dla Ciebie odpowiednie.

Freelancer na zleceniu

Zacznijmy od tego, jakie jest Twoje podejście do Twojej pracy. Czy chcesz sobie tylko dorobić kilka groszy studiując, albo podreperować domowy budżet, siedząc po nocach nad kilkoma projektami? A może zależy Ci na zbudowaniu dużej bazy własnych klientów i zajęciu się wyłącznie grafiką, programowaniem czy projektowaniem, ale wiesz, że czeka Cię jeszcze sporo czasu przed osiągnięciem stabilizacji finansowej? Prawdopodobnie na razie najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie realizowanie zleceń poprzez każdorazowe podpisywanie umów z klientami. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala Ci zachować pełną elastyczność i nie jest wiążące.

Oszczędność czasu i pieniędzy

W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy aby na pewno chcesz zajmować się daną branżą, daj sobie kilka miesięcy na zbadanie interesującego Cię sektoru. Sprawdź, czy uda Ci się nawiązać znajomości, czy jest zapotrzebowanie na Twoje projekty, realizuj zlecenia i nie zaprzątaj sobie głowy zakładaniem działalności gospodarczej, z którą wiązałyby się dodatkowe opłaty. Oprócz tego, dużym plusem takiego wyjścia jest oszczędność nie tylko Twoich pieniędzy, ale też czasu. Gdy pracujesz na umowie o zlecenie lub o dzieło, to zleceniodawca zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z ZUSem oraz innymi opłatami. Ty musisz jedynie podpisać i odesłać umowę. Jest to wygodne i mało czasochłonne rozwiązanie, doskonałe w przypadku, gdy nie masz pewnego źródła dochodu lub pracujesz dla wielu różnych, zmieniających się klientów.

Umowa o zlecenie – druga strona medalu

Wydawałoby się zatem, że umowa o zlecenie lub o dzieło jest rozwiązaniem stworzonym dla freelancerów. Mało formalności, duży zysk, brak konieczności uiszczania opłat związanych z działalnością gospodarczą… Wiążą się z tym jednak również minusy, szczególnie pod kątem wizerunkowym. Będąc freelancerem, cały czas tworzysz samodzielną, własną markę. Liczy się nie tylko to, jak dobre projekty przygotowujesz, ale również to, jak wygodna i przyjemna dla klienta jest współpraca z Tobą. Wiele większych firm widząc, że nie możesz wystawiać faktur VAT, oraz że zmuszeni są do każdorazowego przygotowywania umów dla Ciebie, może zrezygnować ze współpracy. To, co dla Ciebie jest plusem – czyli to, że nie musisz martwić się o ZUS, składki zdrowotne czy podatek dochodowy – może w oczach klienta być czynnikiem działającym na Twoją niekorzyść, i mając do wyboru oprócz Ciebie osobę o podobnych umiejętnościach, lecz posiadającą zalegalizowaną działalność, wybiorą tę drugą. Dodatkowo w takiej sytuacji ciężko o to, by ktoś Cię polecił dalej znajomym, co – jak wiadomo – jest jedną z najlepszych dróg do zyskiwania klientów.

Freelancer i profesjonalny wizerunek

Posiadanie własnej firmy sprawia, że w oczach klienta jesteśmy bardziej profesjonalni, rzetelni i godni zaufania. Możliwość sprawdzenia w każdym momencie naszej działalności w rejestrze CEIDG – na przykład tego, jak długo firma istnieje na rynku, czy w trakcie jej funkcjonowania były dłuższe przerwy,  lub czy podane przez nas dane są zgodne z prawdą – to dodatkowy plus w oczach zleceniodawców. W przypadku mniejszych zleceń nie ma to większego znaczenia, ale dla niektórych klientów prześledzenie naszego profilu freelancera na Facebooku czy GoldenLine może nie być wystarczające…

Działalność gospodarcza, czyli dalszy krok w rozwoju freelance’u

Jednym z momentów, w których założenie działalności gospodarczej staje się koniecznym krokiem, jest potrzeba zatrudnienia do naszego projektu podwykonawców. Dzięki zrezygnowaniu z każdorazowego podpisywania umów, możemy sami rozliczać się z każdym podwykonawcą, zamiast obarczać tym obowiązkiem swoich klientów.  To, oprócz możliwości wystawiania faktur VAT oraz większej wiarygodności, jeden z najważniejszych czynników przemawiających na korzyść swojej firmy. Warto jednak pamiętać o innych plusach płynących z założenia własnej działalności.

„Wrzucimy to w koszty”

Mimo, że posiadanie działalności gospodarczej wiąże się z comiesięcznymi – często znacznymi – opłatami, pod kilkoma względami jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne od pracy na umowie o zlecenie lub o dzieło. Po pierwsze, do swojej firmy możesz kupować sprzęt czy potrzebne oprogramowanie za kwotę netto, zamiast brutto. Pozornie nie jest to duża różnica, jednak w przypadku większych wydatków, takich jak nowy komputer, pakiet oprogramowania czy profesjonalny sprzęt graficzny, oszczędności mogą wahać się od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. Uzasadnione wydatki możesz również wrzucać w koszty prowadzenia działalności, a więc obniżać swój podatek dochodowy. Gdy mamy pomysł na innowacyjne, ciekawe poprowadzenie własnej działalności, możemy również ubiegać się o dofinansowanie unijne lub o bardziej atrakcyjny kredyt.

Kiedy postawić na działalność gospodarczą?

Optymalnym momentem na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest sytuacja, w której mamy kilku stałych klientów, w przypadku których mamy pewność, że comiesięczne zyski wystarczą na pokrycie opłat związanych z prowadzeniem firmy oraz satysfakcjonujący nas zarobek. Należy pamiętać też o innych niezbędnych opłatach, takich jak księgowość. Zakładanie działalności za wszelką cenę, na samym początku, dla polepszenia swojego wizerunku, gdy musielibyśmy dokładać do kosztów utrzymania jej i wychodzilibyśmy na minus, mija się z celem. Gdy sytuacja finansowa staje się stabilna, a dochody są już stałe i regularne – warto zacząć myśleć o zrobieniu kroku naprzód. Ważne jest również uważne słuchanie uwag swoich klientów – w sytuacji, gdy coraz częściej słyszymy pytanie o to, czy jest możliwość otrzymania faktury VAT, warto zacząć to rozważać.

Jeśli chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą prawnych aspektów pracy freelancera, polecamy nasz kurs Prawo dla Freelancerów – Umowy i Prawo Autorskie w Praktyce.

autor: Katarzyna Gawryś

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Zasoby

Jak się uczycie? Back to School – podsumowanie akcji

Programowanie i WWW

eduweb na ngPoland!

Nowości

Black Friday 2018 – najlepsze promocje

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności