Nowości

Wywiad z Paulem Trani – Ewangelistą Adobe

W trakcie wydarzenia Create Now, które miało miejsce 1.03 w warszawskich Złotych Tarasach, ponownie mieliśmy okazję porozmawiać z ewangelistami Adobe. Tym razem Grzegorz Róg…

W trakcie wydarzenia Create Now, które miało miejsce 1.03 w warszawskich Złotych Tarasach, ponownie mieliśmy okazję porozmawiać z ewangelistami Adobe. Tym razem Grzegorz Róg przeprowadził także krótki wywiad z Paulem Trani, z którego tłumaczeniem możecie zapoznać się poniżej. Relację z Eventu znajdziecie w kolejnym poście.

paul-1

Grzegorz Róg (GR): Miło gościć Cię ponownie w Warszawie Paul, który raz odwiedzasz Polskę?

Paul Trani (PT): To mój trzeci raz, wcześniej odwiedziłem Polskę przy okazji premiery CS5.5 oraz CS6 i teraz odwiedzam Was trzeci raz. Polska to świetny kraj i wiesz co? Jestem po części Polakiem od strony mojej mamy – wiele osób mówi mi, że mam wschodni typ urody. A dla mnie wizyty w Polsce to przyjemność i często czuję się jak w domu.

GR: Czy kiedykolwiek uczyłeś się polskiego i czy potrafisz coś powiedzieć? Jak oceniasz imprezę Create the Web i Create Now w Złotych Tarasach?

PT: Niestety, poza kilkoma frazami nie jestem w stanie rozmawiać po polsku. Impreza jest świetna, jest mnóstwo ludzi, widać że prawdziwych entuzjastów oprogramowania Adobe i tematów o których opowiadamy. Bardzo się cieszymy, że możemy w ten sposób Was wspierać, jak również lokalne biuro Adobe, które bardzo dobrze się spisało przy organizacji imprezy.

GR: Powracając do narzędzi Adobe i tym, co pokazaliście na dzisiejszym wydarzeniu, większość osób rozmawia tu o tzw. Responsive Design. Jak oceniasz przyszłość narzędzi Adobe oraz które z nich mógłbyś polecić do pracy ze stronami WWW na potrzeby urządzeń mobilnych?

PT: Rzeczywiście Responsive Design to bardzo popularny temat. Pierwsze z narzędzi to Adobe Dreamweaver, w który mamy Fluid Grid Layout, który pozwala narysować DIVy w środowisku graficznym a następnie zarządzać nimi w zależności od rozdzielczości dopasować jego wygląd ponieważ CSS jest generowane dynamicznie. Kolejne ciekawe narzędzie, które wydaliśmy ostatnio to Adobe Edge Reflow. Pozwala ono na tworzenie stron WWW które dopasowują się do rozdzielczości przeglądarki.

GR: Czy pracując z tymi narzędziami należy znać HTML i CSS?

PT: Masz rację, w tych narzędziach jesteś w stanie stworzyć stronę WWW bez znajomości kodowania. Jednak zaletą pracy z tymi narzędziami jest generowanie kodu, który jest przyjazny dla przeglądarek i w pełni zgodny z nowymi standardami. Zaawansowani developerzy również mogą z nich korzystać po to, żeby rozpocząć pracę nad stroną i wygenerować część potrzebnego kodu który następnie zmodyfikują. Początkujący mogą natomiast również wiele się nauczyć podglądając kod, który tworzy Reflow. Szczerze mówiąc nie mogę doczekać się aż zobaczę, co ludzie stworzą z pomocą tych fantastycznych narzędzi.

GR: A jak oceniasz przyszłość technologii Flash w kontekście rozwoju Edge Animate? Wiem, że to dość trudne pytanie…

PT: Ale za to dobre! W zasadzie osobiście w tym momencie pracuję w obu technologiach. Na pewno słyszałeś o bibliotece CreateJS dla Flash’a, która pozwala eksportować animacje do HTML5. To również donbre rozwiązanie, o którym warto pamiętać.

GR: Czy jest możliwe zaimportowanie wygenerowanego w ten sposób z Flasha projektu do Animate a następnie dopisanie na przykład kodu JavaScript?

PT: Prawdopodobnie to możliwe i warto by było takie rozwiązanie przetestować.

GR: Jaki jest kierunek rozwijania przez Adobe narzędzi webowych? Z jednej strony mamy tak potężne i wielofunkcyjne narzędzia jak Dreamweaver, z drugiej strony całą rodzinę narzędzi Edge które odpowiedzialne są w zasadzie za pewne wybrane czynności i zadania.

PT: Zdajemy sobie sprawę, że istnieje wiele osób, zwłaszcza developerów, którzy korzystają z wielu różnych prostych narzędzi jak Coda czy Text Wrangler. Chcieliśmy zaadresować również takie osoby i robimy to właśnie z pomocą narzędzi Edge, takich jak Edge Code oraz Brackets. Tak naprawdę zależy to od Ciebie, które narzędzie wybierzesz, mamy właściwe rozwiązania praktycznie dla każdego.

GR: Mam prośbę, czy mógłbyś zerknąć na moją stronę eduweb.pl? Myślę, że wiele naszych użytkowników chciałoby się dowiedzieć czy uważasz, że tego typu materiały są dobrą metodą nauki oprogramowania Adobe?

PT: Jasne! Jestem ogromnym zwolennikiem właśnie takiej formy nauki i tego co robicie. Znasz pewnie serwis lynda.com – zapytałem kiedyś jego właścicieli, dlaczego przestali organizować konferencję Flash Forward, której są właścicielem. Lynda stwiedziła, że na konferencji jesteśmy w stanie dotrzeć do tysiąca osób, podczas gdy kursy w formie wideo może z każdego miejsca na Świecie oglądać nieporównywalnie większa liczba osób. Jest to również zupełnie inny, praktyczny typ zaangażowania. Uważam także, że poza kursami wideo, powinniśmy również dostarczać komplementarne formy, ponieważ nie każda informacja jest idealna dla tego typu przekazu. Niekiedy wystarczy krótki post na blogu informujący o danym narzędziu czy funkcjonalności. O, to co pokazujesz to After Effects?…

GR: Tak… ok Paul, pozwól w takim razie, że pokażę Ci jeszcze kilka rzeczy na eduweb.pl.

(W tym miejscu dłuuuga przerwa na rozmowę o naszych kursach)

GR: Paul, dziękuję Ci bardzo za krótki wywiad, było świetnie gościć Cię po raz kolejny w Polsce i mam nadzieję, że wkrótce znów nas odwiedzisz.

PT: Z przyjemnością! Będziemy mogli wtedy wrócić do naszej rozmowy i zobaczyć, w którą stronę rozwiną się narzędzia pokazywane dziś na Create the Web w Warszawie. Dziękuję bardzo.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Grafika i Interfejsy

Affinity Publisher – czy Adobe będzie miało konkurencję?

Nowości

Już wkrótce – InDesign od Podstaw!

Fotografia i Photoshop

Kurs InDesign od Podstaw – już dostępny!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności