Nowości

Zamówiłem kurs… I co dalej?

Zamówiłem kurs… I co dalej? A więc zdecydowałeś się na to, by spróbować czegoś zupełnie nowego, zwiększyć swoje kompetencje zawodowe lub rozwinąć swoje pasje?…

Student for study, library, desk, gadgets, stationery, learning, positive emotions

Zamówiłem kurs… I co dalej?

A więc zdecydowałeś się na to, by spróbować czegoś zupełnie nowego, zwiększyć swoje kompetencje zawodowe lub rozwinąć swoje pasje? Przejrzałeś dostępną ofertę kursów internetowych, wybrałeś ten, który najbardziej Ci odpowiada, pełen zapału wygoniłeś z pokoju domowników, by obejrzeć w spokoju materiał… I co teraz?

Nierzadko po początkowym zastrzyku motywacji, szczególnie, gdy zabieramy się za coś całkowicie nowego, łatwo o słomiany zapał. Przytłoczeni ogromem nowych informacji czujemy się rzuceni na głęboką wodę, nie jesteśmy pewni gdzie zacząć i mamy poczucie, że równie dobrze możemy się poddać na samym początku. Mamy dla Was jednak kilka rad, które mogą pomóc zarówno początkującym, jak i tym, którzy chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności.

Freelancing nie taki straszny – określ swój cel!

Niezależnie od tego, czy chcesz zająć się grafiką, projektowaniem stron WWW a może tworzeniem aplikacji – spróbuj jasno określić realistyczny cel. Może chcesz wzbogacić swoje portfolio, założyć własną działalność lub zupełnie zmienić zawód? Wiele osób popełnia błąd, zakładając, że im więcej umiejętności opanuje w podstawowym zakresie i im bardziej popularne będą to dziedziny, tym bardziej opłaci im się nauka. Nie stawiają przy tym konkretnych celów i nie są pewne, po co tak naprawdę się tym zajmują. Po określeniu, co chcesz osiągnąć, skup się na detalach – samo jasne spisanie tych planów sprawi, że prawdopodobnie łatwiej będzie utrzymać Ci motywację. Dodatkowo w momentach, gdy poczujesz, że się gubisz, będziesz mógł w łatwy sposób prześledzić krok po kroku co już osiągnąłeś i nad czym musisz jeszcze popracować.

Cele zbyt ogólne, takie jak „chcę być dobrym grafikiem”, zamiast pomóc Ci w nauce, jedynie Cię zniechęcą. Nie określają bowiem w czym chcesz się specjalizować, jakie kroki chcesz podjąć by to osiągnąć, a przede wszystkim co oznacza „dobry”. Czy rozumiesz przez to, że chcesz być w stanie porzucić dotychczasowy etat i utrzymywać się jedynie z grafiki? Czy chcesz wziąć udział w dużym projekcie znanych marek?  Jeżeli dokładniej to określisz, będzie Ci łatwiej widzieć sens w sumiennym poświęcaniu czasu na naukę nowych umiejętności.

Business people sitting at presentation in office

Zaufaj ekspertom

Kiedy wiesz już, co dokładnie chcesz osiągnąć, ważne jest, byś umiejętnie dostosował do tego plan swojej nauki. W przypadku, gdy chcesz tylko poszerzyć swoje dotychczasowe umiejętności, spokojnie możesz przejść do następnego podpunktu. Jeżeli jednak jesteś osobą początkującą i przytłacza Cię ilość materiału i zagadnień, które musisz przyswoić – oto kilka rad dla Ciebie.

Możesz zasięgnąć pomocy osób związanych z branżą, która Cię interesuje, i na podstawie ich doświadczeń zadecydować, w jakim kierunku powinieneś pójść w pierwszej kolejności. Dobrym pomysłem jest też zaczęcie od tematów, które interesują Cię najbardziej, a gdy już złapiesz bakcyla – przejście do bardziej żmudnych fragmentów.

Na platformie Eduweb.pl przygotowaliśmy również specjalną zakładkę przeznaczoną dokładnie dla takich osób jak Ty. W dziale „Specjalizacje” znajdziesz kompletne ścieżki – na przykład dla grafików, webdeweloperów czy webdesignerów – którymi podążając przyswoisz w najbardziej optymalnej kolejności wszystkie umiejętności niezbędne do pracy. Dzięki przejrzystemu układowi i opisowi każdego z kroków możesz mieć pewność, że Twoje kompetencje będą kompletne i będziesz wiedzieć, do czego każdy z tych elementów Ci się przyda. A dodatkowo zmotywować może Cię system odznak, zniżek i punktów za podążanie wyznaczonymi ścieżkami! Po konkretnie wyznaczonym celu i ustaleniu kroków, jakie musisz podjąć, możesz bez obaw ruszyć dalej.

Metoda pamięciowa vs. praca kreatywna

Załóżmy, że przyswoiłeś teorię zawartą w kursach, potrafisz w miarę sprawnie poruszać się po narzędziach i programach, nad którymi pracowałeś… Ale nie wiesz, co dalej. Nie pomaga to, że ze szkół i uczelni wynosimy całkowicie bezużyteczny model nauki, polegający na ciągłym powtarzaniu tych samych partii materiału. Tego typu podejście do edukacji sprawdzało się kilkadziesiąt lat temu, lecz obecnie okazuje się zupełnie niepraktyczne. Nie posiadając wpojonych wzorców nauki kreatywnej, angażującej nie tylko pamięć, ale i wyobraźnię, mamy poczucie błądzenia po omacku, a stąd już krótka droga do zniechęcenia i zarzucenia planów nauki i rozwoju swoich kompetencji. Dobry grafik czy programista nie może polegać jedynie na wiedzy teoretycznej.

Najlepszym rozwiązaniem na to, by nie stać w miejscu, a ciągle się rozwijać i wykorzystywać zdobywane umiejętności jest uważne śledzenie pracy innych osób z tej samej branży. Przeglądaj portale związane z dziedziną, którą się zajmujesz, by sprawdzić, jakie są trendy i na jakie innowacyjne rozwiązania wpadli inni. Jeżeli zajmujesz się grafiką użytkową – zainteresuj się konkursami, festiwalami i wystawami przedstawiającymi najbardziej nowoczesne, interesujące rozwiązania związane z designem. Jeżeli Twoją działką jest programowanie stron WWW – bądź stale zorientowany, czym zajmuje się konkurencja, pomocne mogą być tutaj również serwisy typu awwwards.com. Każda branża kreatywna wymaga bycia obeznanym i żywo zainteresowanym ciągle zmieniającą się rzeczywistością wirtualną. Od tego niedaleka droga do tego, byś nie tylko inspirował się znalezionymi rozwiązaniami, ale sam zaczął w kreatywny sposób wykorzystywać nowo poznane narzędzia.

Bardzo dobrym sposobem, na utrzymanie kreatywności i poznanie najnowszych i najbardziej przydatnych rozwiązań jest śledzenie cotygodniowych, bezpłatnych warsztatów prowadzonych na żywo przez Eduweb.pl. Eksperci z wielu dziedzin dzielą się tam swoją wiedzą, przedstawiają w przystępny sposób nowości ze świata grafiki oraz programowania oraz prezentują ciekawe trendy.

Top view photo of active team working with a business project

Freelancer sam sobie szefem

Jeżeli zdecydowałeś się na kurs internetowy by zwiększyć swoje kompetencje, z pewnością doceniasz wygodę, z jaką się wiąże nauka we własnym domu, w dogodnych warunkach. Wiesz, że przed nikim nie musisz rozliczać się z osiągniętych postępów, nikt nie sprawdzi, czy rzeczywiście przyswoiłeś dany materiał, możesz uczyć się partiami, wtedy, kiedy masz na to ochotę… I chyba już widzisz, że mimo ogromnego komfortu, jaki się z tym wiąże, czeka na Ciebie kilka pułapek.

Jeśli nie jesteś bardzo dobrze zorganizowaną osobą, nie mając przed sobą bardziej lub mniej wyraźnego obowiązku sprawdzenia się z danego działu, możesz mieć problemy z utrzymaniem motywacji do nauki. Dodatkowo nie mając nad sobą kontroli wykładowcy czy mentora, który może przedstawić Ci dane zagadnienia, na żywo kontrolując Twoje postępy, możesz czuć się pozostawiony sam sobie. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej platformy edukacyjnej! Korzystając z kursów dostępnych na Eduweb.pl masz pewność, że zyskujesz dostęp do najwyższej jakości materiałów, zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów.

Dodatkowo jednak, co równie ważne, masz gwarancję wsparcia i pomocy osób tworzących kursy i będących ekspertami w danej dziedzinie. Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, masz związane z nim pytania lub potrzebujesz wyjaśnienia niezrozumiałych fragmentów, w każdym momencie możesz zyskać merytoryczną odpowiedź na każde nurtujące Cię pytanie. Pomoc znajdziesz również w wielotysięcznej społeczności Eduweb.pl, na przykład na blogu czy na portalach społecznościowych. To też świetny sposób na poznanie nowych ludzi zainteresowanych tą samą branżą i nawiązanie kontaktów biznesowych, by sprawdzić swoje nowe umiejętności w praktyce.

Trzymając się tych kilku prostych rad z pewnością poradzisz sobie zarówno z utrzymaniem motywacji, jak i jak najlepszym przyswojeniem nowych umiejętności tak, by móc już wkrótce wykorzystać je w praktyce!

autor: Katarzyna Gawryś

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:

Powiązane artykuły

Zasoby

Jak się uczycie? Back to School – podsumowanie akcji

Fotografia i Photoshop

Kurs ZBrush i Substance Painter już na eduweb.pl!

Programowanie i WWW

eduweb na ngPoland!

Pozostań na bieżąco!

Już nigdy nie przegapisz ważnych informacji, promocji oraz nowych kursów. Zapisz się na newsletter już teraz!

Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności